Coraz więcej przypadków koronawirusa w małopolskim Tuchowie. W gminie stwierdzono już 83 zachorowania. Niemal połowa z nich to redemptoryści z miejscowego klasztoru i seminarium.

Zachorowało 37 z 54 zakonników, a także 23 siostry opiekujące się pacjentami Domu Pomocy Społecznej.

Jak przyznaje Roman Łucarz, starosta tarnowski, sytuacja jest coraz trudniejsza. W dniu wczorajszym już mieliśmy 4 zakażenia. To byli ojcowie, oraz jedna siostra domu pogodnej jesieni. Natomiast dzisiaj są jeszcze gorsze wiadomości, dlatego, że mamy 16 osób zakażonych - 16 pensjonariuszy z domu pogodnej jesieni - mówi.

Sytuacja jest o tyle trudna, że koronawirus przeniósł się do domu, gdzie mieszkają osoby w podeszłym wieku. Zachorowały też 4 siostry opiekujące się pensjonariuszami, oraz 2 osoby świeckie. To są wszyscy, którzy mieli pobrani wymaz po raz drugi. Po 7 dniach był wynik negatywny, a teraz niestety po 12 dniach okazało się, że jednak zakażenie jest - przyznaje Łucarz.

Starosta ma zamiar zaapelować do sanepidu, żeby ten dopuścił do pracy w dom wolontariuszy.

Ponad 400 nowych zakażeń

Ministerstwo Zdrowia we wtorek poinformowało o 407 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Nie żyje kolejne 16 osób. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce wzrósł tym samy do 30 195 zakażonych. Lekarzom nie udało się uratować życia 1 272 z nich.

Opracowanie: