Od 28 grudnia czeka nas wiele zmian. W życie wejdzie narodowa kwarantanna, z którą wiążą się kolejne koronawirusowe restrykcje. Na adres fakty@rmf.fm dostajemy od Was bardzo wiele pytań dotyczących obostrzeń. Nasi dziennikarze zwracają się z nimi po odpowiedź do przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia.

Od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce będzie obowiązywała narodowa kwarantanna. Nowe obostrzenia wiążą się ze zmianami w funkcjonowaniu wielu branż m.in. handlu. 

Restrykcje wprowadzone przez rząd rodzą także wiele pytań. Poniżej omawiamy kwestie, o które najczęściej nas pytacie. 

Czy w sylwestra - pomimo zakazu przemieszczania się po 19.00 - będzie można odwiedzić na przykład starszą, chorą osobę, aby jej pomóc?

Według informacji, jakie uzyskaliśmy w resorcie zdrowia, opiekę nad starszą osobą powinniśmy zorganizować tak, aby nie trzeba było wyjeżdżać z domu po 19.00, tylko wcześniej przywieźć ją do siebie. Wychodzenie z domu będzie dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach: na przykład, gdy będzie to wyjazd do pracy albo gdy będziemy potrzebować leku z apteki i nie dało się tego wcześniej przewidzieć. 

Co zrobić, jeśli w noc sylwestrową będę musiał(a) dotrzeć do pracy i zatrzyma mnie policja?

Dotarcie do pracy i powrót z niej to jeden z wyjątków od zakazu przemieszczania się, jaki obowiązywał będzie w noc sylwestrową między 19:00 a 6:00 rano. Oczywiście musimy liczyć się z tym, że w drodze może zatrzymać nas patrol policji i zapytać o cel podróży: dobrze będzie więc mieć ze sobą jakiś dowód, np. zaświadczenie od szefa.

W sylwestra nie będzie mi wolno wyprowadzić psa?

Od zakazu przemieszczania się, jaki obowiązywał będzie w noc sylwestrową między 19:00 a 6:00 rano, przewidziane będą wyjątki. Jest wśród nich również konieczność wyjścia z psem: jeśli pojawi się taka potrzeba, będziemy mogli wyprowadzić naszego czworonoga.

Co zrobić, jeśli w sylwestra nagle się źle poczuję?

Co do zasady w noc sylwestrową obowiązywał będzie między 19:00 a 6:00 rano zakaz przemieszczania się. Przepisy przewidywać będą jednak wyjątki, a jednym z nich będzie ważna potrzeba życiowa. Chodzi w tym przypadku właśnie o sytuacje, kiedy będziemy musieli nagle udać się do apteki czy lekarza albo pojechać do bliskiego, który źle się poczuje.

Czy o północy w sylwestrową noc będę mógł(a) puszczać fajerwerki?

Resort zdrowia odpowiada jednoznacznie: nie będzie można wychodzić na zewnątrz, aby w ten sposób powitać 2021 rok. Od 19 w sylwestra do 6 rano 1 stycznia wyjście z domu będzie możliwe tylko w pilnych sprawach np. do pracy, apteki, lekarza, czy kiedy nagle pogorszy się stan naszego zdrowia. 

Co ma zrobić osoba, która ma zaplanowaną delegację na przykład dziesiątego dnia stycznia, gdy hotele będą zamknięte?

Tu resort zdrowia odpowiada, że jest jeszcze czas, aby przeorganizować pracę w taki sposób, aby nie wymagała wyjazdu z noclegiem albo przesunąć pewne zadania, gdy hotele będą ponownie otwarte. Przed 17 stycznia wyjazdy służbowe z noclegiem będą dozwolone tylko dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali i zawodowych sportowców. 

Czy negatywny test na koronawirusa będzie zwalniał z kwarantanny przy powrocie z zagranicy? 

Między 28 grudnia, a 17 stycznia obowiązkowa, 10-dniowa kwarantanna obejmie każdego, kto przyjedzie do Polski transportem zorganizowanym, czyli samolotem - także czarterowym, pociągiem, autobusem czy przypłynie statkiem. Jeżeli nimi przyjeżdżamy to nieodwołalnie trafiamy na 10 dni kwarantanny. Nie jest ważne, że szybko zrobimy test na koronawirusa - nie skróci on kwarantanny. Co istotne, to że my trafimy na kwarantannę nie znaczy, że trafiają na nią nasi współdomownicy. Ich ona - o ile jesteśmy zdrowi - nie dotyczy.

Jak przyjechać z zagranicy, żeby nie trafić na kwarantannę?

Prywatnym środkiem transportu, czyli własnym samochodem, motorem albo rowerem. 

Czy żłobki i przedszkola będą po 28 grudnia otwarte?

Tak, miejsca tego typu nadal będą otwarte. Żłobki i przedszkola po 28 grudnia funkcjonują bez zmian. 

Czy po 28 grudnia będą mogły działać szkoły tańca?

Tak, jednak trenować będą mogli tam tylko zawodowi tancerze.

Czy w czasie kwarantanny narodowej będą działały salony samochodowe?

Tak. Od 28 grudnia do 17 stycznia ograniczone będzie tylko działanie większości sklepów i punktów w galeriach handlowych. Salony samochodowe mają pracować normalnie.

Kto będzie mógł ćwiczyć w klubach fitness i siłowniach po 28 grudnia?

Po 28 grudnia w miejscach tego typu będą mogli ćwiczyć tylko zawodowi sportowcy. Ma być to precyzyjnie zapisane w nowym rozporządzeniu. Nie wystarczy już zatem deklaracja, że przygotowujemy się do maratonu albo triatlonu.  

Jak dowiedział się reporter RMF FM Michał Dobrołowicz, resort zdrowia planuje także ograniczyć działanie siłowni w hotelach, które od 28 grudnia nie będą przyjmować gości, poza wyjątkowymi sytuacjami. 


Czy salony fryzjerskie i kosmetyczne będą mogły działać po 28 grudnia?

Tak, miejsca tego typu będą mogły działać po 28 grudnia, kiedy rozpocznie się kwarantanna narodowa. W salonach fryzjerskich i kosmetycznych będzie obowiązywał reżim sanitarny i obowiązek noszenia maseczek. 

Czy po 28 grudnia w galeriach handlowych będą mogły działać punkty kosmetyczne i fryzjerskie?

Takie punkty w galeriach będą musiały być po 18 grudnia zamknięte. W centrach działać będą głównie sklepy spożywcze, drogerie i apteki. W innych miejscach niż galerie handlowe fryzjerzy i kosmetyczki cały czas będą mogli przyjmować klientów, zgodnie z reżimem sanitarnym, czyli w maseczkach i z limitem osób. 

Czekamy na Wasze pytania

Artykuł aktualizujemy na bieżąco. Cały czas czekamy na Wasze pytania dotyczące nowych przepisów - adres fakty@rmf.fm jest do Waszej dyspozycji.

Chcecie być na bieżąco z newsami dotyczącymi pandemii koronawirusa? Śledźcie naszą relację NA ŻYWO.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.
Opracowanie: