Ostateczne zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego, dotyczące organizacji kąpielisk są mniej restrykcyjne, niż pierwotne rekomendacje Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Jednak najważniejsze z zaleceń zostaje – obowiązek zachowania dystansu od innych przebywających na terenie kąpieliska

Nad Bałtykiem ruszył formalnie sezon kąpielowy, pierwsze kąpielisko działa od poniedziałku przy molo w Gdańsku Brzeźnie.

O czym powinni pamiętać ci, którzy będą korzystać z kąpielisk? Przede wszystkim o zachowaniu odpowiedniego dystansu od reszty plażowiczów. Na plaży i podczas kąpieli, ale też w czasie oczekiwania na wejście na teren kąpieliska - co szczególnie dotyczy tych miejsc, gdzie wstęp jest biletowany. Zalecenia nie precyzują jaki to ma być dystans, mowa tylko o tym, że ma być zgodny z obowiązującym prawem.

W zaleceniach przesłanym sanepidom mowa była o minimum 2 metrach. Pierwotnie 6 metrów kwadratowych przewidywano na jednego plażowicza, w ostatecznych wytycznych mowa już o 4 metrach kwadratowych. Na kąpieliskach dostępny stale ma być też płyn do dezynfekcji - właśnie higiena rąk jest jedną z kluczowych praktyk dla zachowania bezpieczeństwa.

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca też korzystanie z własnego sprzętu plażowego i turystycznego.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Zakładom Aktywności Zawodowej grozi likwidacja. Straciły środki na działalność

Opracowanie: