Premier Mateusz Morawiecki zaprosi przedstawicieli opozycji na spotkanie dotyczące walki z pandemią Covid-19 – informuje Interia. W gronie, do którego trafią zaproszenia, mają być m.in. Donald Tusk i Szymon Hołownia.

Według źródeł portalu, do spotkania ma dojść przed najbliższym posiedzeniem Sejmu, najprawdopodobniej we wtorek.

Wśród zaproszonych są szefowie klubów i kół parlamentarnych oraz przewodniczący partii politycznych, które są w Sejmie.

Spotkanie ma dotyczyć walki z pandemią Covid-19. Omawiane mają być rozwiązania z projektu ustawy Czesława Hoca, które mają pozwolić na weryfikację szczepień przez pracodawców.

Na wczorajszym briefingu premiera i ministra zdrowia padło pytanie o to, na którym posiedzeniu Sejmu będzie procedowana tzw. ustawa Hoca i czy w tej ustawie będzie zapis o obowiązku weryfikacji szczepień. Jeśli chodzi o ustawę, to tutaj rzeczywiście zarówno ze strony pana premiera, jak i prezesa Kaczyńskiego jest jednoznaczna deklaracja wsparcia tego rozwiązania i mam nadzieję, że na tym posiedzeniu będzie ten projekt finalizowany - oświadczył minister zdrowia.

Najbliższe, dwudniowe posiedzenie Sejmu zaplanowano na przyszły tydzień, 26 i 27 stycznia.

Co przewiduje ustawa?

Poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej złożyła w Sejmie grupa posłów PiS z Czesławem Hocem na czele. Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli" nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa, powodującego chorobę Covid-19, w zakładzie pracy. Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw Covid-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w połowie grudnia 2021 r., a 5 stycznia w Sejmie zorganizowano wysłuchanie publiczne. 11 stycznia sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej. W trakcie prac komisji zmieniono tytuł projektu i usunięto jeden z artykułów. We wtorek Rada Ministrów pozytywnie oceniła tzw. projekt Hoca dotyczący weryfikacji covidowej.