Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił na dzisiejszej konferencji prasowej wprowadzenie ogólnopolskiego lockdownu. Nowe obostrzenia będą obowiązywać od najbliższej soboty 20 marca do piątku 9 kwietnia. Zamknięte będą m.in. hotele. Oznacza to, że osoby, które chciały spędzić Święta Wielkanocne właśnie w takich miejscach, muszą zmienić swoje plany.

Od soboty 20 marca w całej Polsce będą obowiązywać ostrzejsze restrykcje. Wprowadzenie ogólnopolskiego lockdownu to konsekwencje nieustannie rosnącej liczby zakażeń koronawirusa. Dziś nowych przypadków było aż 25 052 - najwięcej w tym roku.

Dlatego rząd zdecydował się wprowadzić na trzy tygodnie restrykcje, które w ostatnim czasie obowiązywały w czterech województwach: warmińsko-mazurskim, lubuskim, mazowieckim i pomorskim.

Dodatkowo zdecydowano, że dzieci z klas I-III szkół podstawowych przechodzą na naukę zdalną - do 9 kwietnia. Po 9 kwietnia niewykluczone, że zostanie wprowadzona dla nich nauka hybrydowa.

Jakie restrykcje będą obowiązywać od 20 marca?

Wprowadzane nowe restrykcje będą miały charakter ogólnopolski. Zamknięte zostaną hotele, nastąpi ograniczenie działalności galerii handlowych, zamknięte będą też kina, teatry, zamknięte będą też baseny i obiekty sportowe.

Swoją działalność muszą zawiesić hotele z wyjątkiem hoteli robotniczych, a także noclegów świadczonych w ramach podróży służbowych. Jak zaznaczono, dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu. Ta decyzja oznacza, że nie będzie możliwości wyjechania do hotelu w czasie Świąt Wielkanocnych.

Dodatkowo przez te trzy tygodnie ograniczona będzie działalność galerii handlowych. Otwarte w nich mają być jedynie sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą oferowane m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.

Także od soboty nie będą działały teatry, muzea, galerie sztuki. Możliwa jednak będzie organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online. Zamknięte będą kina. Jak podkreślono, zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury.

Równocześnie na ten okres zawieszono działalność basenów, z wyjątkiem basenów znajdujących się w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej. Nie będą działać sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna. Nie będzie można również korzystać ze stoków narciarskich, klubów fitness i siłowni oraz obiektów sportowych. Te ostatnie będą mogły działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.