Żałuję, że nie możemy liczyć na pomoc przy organizacji szpitala covidowego. Wszystkie procedury musimy wymyślać sami. Stajemy jednak do walki - tak w rozmowie z reporterem RMF mówi Robert Makówka, dyrektor szpitala powiatowego w Sierpcu na Mazowszu. To jeden z 16 małych szpitali powiatowych przekształconych w całości w placówkę przeznaczoną dla chorych na koronawirusa. W sumie ma to dać już dziś tysiąc nowych miejsc dla chorych na Covid-19.

W szpitalu w Sierpcu powstało 127 łózek covidowych i 3 stanowiska intensywnej terapii z respiratorami.

Największy problem to kadra. Mimo że placówka dotąd była na pierwszym poziomie zabezpieczenia, to i tak trafiali tam chorzy z koronawirusem i część personelu jest zakażona lub w kwarantannie. Prawdę mówiąc w szpitalu maksymalnie na te 130 łóżek będzie 5 lekarzy -  mówi Robert Makówka, dyrektor szpitala powiatowego w Sierpcu na Mazowszu.

Dlatego personel został podzielony na kilka zespołów pracujących po kilka godzin w strefie z zakażonymi. Musieliśmy wydzielić całe sektory szpitala i odrębne przejścia, by bezpiecznie opuszczać strefę "brudną". Wszystko od podstaw musieliśmy opracować sami -  nie ma żadnych modeli - mówi dyrektor szpitala. Powinniśmy te pierwsze dwa, trzy tygodnie wytrzymać - no chyba, że jednego dnia od razu przyjedzie 130 karetek - to wtedy padniemy pierwszego dnia - dodaje.

W tym momencie - według danych wojewody - na Mazowszu jest 700 wolnych łózek i 26 wolnych respiratorów.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci kolejnych 373 osób chorych na Covid-19.  W ciągu doby zakażenie koronawirusem stwierdzono u 24 692 nowych osób. To najwyższa liczba zgonów i zakażeń w Polsce od początku pandemii.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował wczoraj o wprowadzeniu nowych obostrzeń. Wśród nich są m.in. zamknięcie galerii handlowych, ograniczenia liczby klientów w sklepach spożywczych, a także rozszerzenie nauki zdalnej również na dzieci z klas I-III. Nowe zasady mają obowiązywać od najbliższej soboty aż do - jak zaznaczył premier - co najmniej do 29 listopada.Opracowanie: