W Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód w Elblągu potwierdzone zostały dwa przypadki zarażenia koronawirusem. Trzecią osobą jest żona jednego z zakażonych żołnierzy - podał rzecznik Dywizji mjr Dariusz Guzenda. Na Warmii i Mazurach w sumie jest 11 chorych.

Jak podał rzecznik prasowy Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód mjr Guzenda, wszystkie trzy osoby ostatnio zdiagnozowane zostały objęte kwarantanną w piątek. Ich dalsze leczenie będzie prowadzone w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku. Stan chorych jest dobry - dodał.

Wskazał, że "zdrowie i bezpieczeństwo żołnierzy dowództwa, ich rodzin oraz mieszkańców Elbląga jest najwyższym priorytetem dla dowódcy dywizji". "W dowództwie cały czas obowiązują restrykcyjne procedury związane z koronawirusem. Wszystkie osoby mające bezpośredni kontakt z osobami chorymi zostały poddane kwarantannie. Pozostałe osoby objęte są nadzorem epidemiologicznym. Zarówno kwarantanną, jak i nadzorem objęte są również rodziny żołnierzy zawodowych. Jednocześnie dowództwo jest w stałym kontakcie z Sanepidem oraz Wojskowym Ośrodkiem Medycyny Prewencyjnej"- poinformował rzecznik prasowy Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód.

Obecnie na Warmii i Mazurach jest 11 chorych, u których zdiagnozowano koronawirusa.

Wśród chorych są dwaj mężczyźni: jeden w wieku 59 lat, który wrócił z Włoch, drugi w wieku 38 lat, który wrócił z Austrii. Pozostali to kobieta i mężczyzna, którzy przyjechali autobusem z Niemiec z tzw. pacjentem zero, a także dwie kobiety, które wróciły z Włoch oraz brytyjski żołnierz z Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu.

MON: Nie ma konieczności kwarantanny dla żołnierzy wracających z misji

Nie ma potrzeby obejmowania kwarantanną żołnierzy wracających do kraju po służbie w polskich kontyngentach wojskowych za granicą - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Zapewnił, że rotacje odbędą się planowo i żołnierze wrócą do kraju w przewidywanych terminach.

Żołnierze Wojska Polskiego, którzy służą poza granicami kraju, są objęci opieką wojskowych służb odpowiedzialnych za zdrowie. Po zakończeniu rotacji żołnierze przyjeżdżający do Polski nie będą objęci kwarantanną - powiedział minister obrony, który wziął udział w telekonferencji z dowódcami dziewięciu kontyngentów. Dodał, że wobec stałej opieki lekarskiej nad żołnierzami podczas misji nie ma takiej potrzeby.

Pamiętamy o służbie naszych żołnierzy poza granicami kraju; doceniamy ich zaangażowanie, zadbaliśmy o ich bezpieczeństwo - dodał.

Podkreślił, że dowódcy dbają, by były przestrzegane rekomendacje głównego inspektora sanitarnego WP, współpracują także z sojusznikami, a żołnierze stosują się do rekomendacji sanitarnych.

Ważne jest to, żeby w sytuacji trudnej - ona jest trudna w Polsce, w Europie, ale także na świecie - okazywać sobie solidarność, żeby wypełniać zalecenia, żeby zapewnić bezpieczeństwo żołnierzom, którzy służą, by Polska była bezpieczna, aby państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego były bezpieczne - powiedział minister.

Oczywiście jesteśmy skoncentrowani na tym, aby ograniczać rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce, Wojsko Polskie jest bardzo aktywne, jest włączone w działania służb, których zadaniem jest zatrzymanie rozwoju koronawirusa, ale pamiętamy o służbie naszych żołnierzy poza granicami - powiedział.

Przypomniał, że wojsko zaangażowało się w przeciwdziałanie epidemii. Od kilku dni w Puławach działa laboratorium Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii, które prowadzi testy na obecność koronawirusa, uzupełniając działalność ośrodków cywilnych. Poinformował, że rozpoczyna działalność także mobilne laboratorium.

Odpowiadamy na potrzeby całego systemu bezpieczeństwa, włączamy się w ten system - powiedział Błaszczak, który rozmawiał na ten temat z inspektorem rodzajów wojsk Dowództwa Generalnego gen. dyw. Sławomirem Owczarkiem i z głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem. Zaznaczył, że łącznie ponad 20 laboratoriów będzie badać próbki na obecność koronawirusa.

Szef MON zapewnił, że rotacje będą się odbywały zgodnie z planem.

Nie będziecie ani dnia dłużej niż to wynika z kalendarza. Przyjeżdżacie do Polski i dalej służycie naszej ojczyźnie - zwrócił się do służących w polskich kontyngentach wojskowych za granicą.

Polscy żołnierze uczestniczą w misjach pod egidą NATO, UE i ONZ w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Kosowie, Libanie, Litwie, Łotwie, Republice Środkowoafrykańskiej, Rumunii i we Włoszech.

W środę w działania związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa zaangażowano w Polsce Ponad 2,1 tys. żołnierzy, którzy m. in. wspierają Straż Graniczną.

Do tej pory potwierdzono w Polsce 251 przypadków zakażeń. Pięć osób zakażonych zmarło.