Władze Seulu wniosą pozew o odszkodowanie w wysokości 4,6 mld wonów (14,86 mln zł) przeciwko pastorowi, który ich zdaniem przyczynił się do rozwoju pandemii koronawirusa. Pastor organizował masowe wiece.

Pastor Dzun Kwang Hun, który kieruje protestanckim Kościołem Sarang Jeil na północy Seulu, przewodził w sierpniu antyrządowym protestom, lekceważąc przy tym zalecenia przeciwepidemiczne - twierdzą stołeczne władze. Później u samego Dzuna wykryto zakażenie koronawirusem.

"Nawet zawężając szkody do zakażeń w samym Seulu, (szkody) wyrządzone urzędowi miasta, agencji transportowej, urzędom dzielnic, państwu i zakładom ubezpieczeń zdrowotnych szacowane są na 13,1 mld wonów (42,3 mln zł)" - przekazał seulski ratusz w komunikacie prasowym.

W tej sumie zawarto m.in. 330 mln wonów (ponad milion zł) kosztów leczenia 641 zakażonych pacjentów oraz 663 mln wonów (2,1 mln zł), jakie przeznaczono na kwarantannę osób, które miały styczność z Kościołem. Wliczono też szkody pośrednie, np. związane ze spadkiem liczby pasażerów w komunikacji publicznej - podał Yonhap.

Rzecznik urzędu miasta Hwang In Sik ocenił na konferencji prasowej, że suma ta jest jednak "zaledwie częścią materialnych szkód", jakie według ratusza wyrządziła działalność Kościoła i kierującego nim pastora.

Pastor nie zgadza się z zarzutami

Zdaniem urzędników Dzun utrudniał dochodzenia epidemiologiczne i przekazywał władzom fałszywe dokumenty na temat członków Kościoła, co doprowadziło do wzrostu liczby zakażeń na obszarze metropolitarnym Seulu. Kościół i pastor odrzucają te oskarżenia i zarzucają władzom, że nie potrafiły skutecznie opanować pandemii.

Władze medyczne powinny wypłacić odszkodowania obywatelom i wziąć na siebie odpowiedzialność za niedoskonałości w powstrzymywaniu zmutowanego szczepu wirusa - ocenili w oświadczeniu prawnicy reprezentujący Kościół. Wezwali również rząd Korei Płd. do zaskarżenia Chin, gdzie zdiagnozowano pierwsze przypadki zakażeń.

Służby medyczne Korei Płd. zgłosiły w piątek 126 nowe infekcje, w tym 46 w Seulu. Łączny bilans zakażeń wykrytych w Korei Płd. wzrósł do 22 783. Zmarło pięciu kolejnych pacjentów, a bilans zgonów od początku pandemii wynosi 377.

Łącznie 1168 infekcji wykrytych w kraju do czwartku związanych jest z działalnością Kościoła Sarang Jeil, a kolejnych 587 łączy się z antyrządowymi manifestacjami z 15 sierpnia - wynika z danych Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC).