Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) cofnęła zezwolenie na stosowanie hydroksychlorochiny w leczeniu ciężkich przypadków Covid-19. Wielkim zwolennikiem używania tego lekarstwa w terapii jest prezydent USA Donald Trump.

FDA stwierdziła, że w oparciu o nowe dowody nie można dłużej utrzymywać, iż doustne preparaty hydroksychlorochiny i pokrewnego leku chlorochiny mogą być skuteczne w leczeniu chorób układu oddechowego, wywołanych przez wirus SARS-CoV-2.

Nie ma dalej sensu wierzyć, że doustne podawanie hydroksychlorochiny i chlorochiny jest skuteczne w leczeniu Covid-19 - zaznaczyła w komunikacie szefowa pionu naukowego FDA Denise Hinton. Nie ma również sensu sądzić, że znane i potencjalne korzyści z leczenia tą metodą przewyższają znane i potencjalne ryzyko wystąpienia groźnych skutków ubocznych - dodała.

28 marca agencja FDA wydała zezwolenie na stosowanie w leczeniu chorych na Covid-19 hydroksychlorochiny, leku przeznaczonego dla chorych na malarię. W maju do stosowania tego lekarstwa przyznał się Trump, który oświadczył, iż "ewentualna korzyść z leczenia przewyższa względne ryzyko".

Kilka dni temu brytyjscy naukowcy ogłosili wstrzymanie prac nad stosowaniem hydroksychlorochiny w leczeniu Covid-19. Według wyników ich badań stosowanie tego leku nie przyczynia się do mniejszej liczby zgonów po 28 dniach ani też nie skraca pobytu chorego w szpitalu.

To nie jest leczenie Covid-19. To nie działa - mówił profesor Martin Landray z Uniwersytetu Oxfordzkiego. W przypadku tej choroby nasze wyniki powinny zmienić praktykę medyczną na całym świecie. Możemy teraz przestać używać niepotrzebnego leku - dodał.

Na początku czerwca możliwość wznowienia prac nad ewentualnym regularnym stosowaniem tego lekarstwa zapowiedziała Światowa Organizacja Zdrowia. Wcześniej WHO zawiesiła prowadzone badania kliniczne nad lekiem stosowanym na malarię z uwagi na dowody, wskazujące na niebezpieczne skutki uboczne u pacjentów.

W poniedziałek jeden z czołowych ekspertów WHO Mike Ryan powiedział, że jeszcze w tym tygodniu przeprowadzona zostanie dyskusja na na temat przydatności hydroksychlorochiny w leczeniu Covid-19.

W poniedziałek pod koniec dnia poinformowano, że na całym świecie już ponad 8 mln ludzi zakaziło się koronawirusem SARS-CoV-2.