Czynione są wszelkie starania, by pomimo epidemii koronawirusa tegoroczne igrzyska w Tokio odbyły się zgodnie z planem - przekazał przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach. W Japonii stwierdzono dotąd osiem zgonów z powodu koronawirusa i ponad 900 przypadków zarażenia. Rząd zamierza zamknąć wszystkie szkoły podstawowe, gimnazja i licea.

Bach rozmawiał dzisiaj z przedstawicielami japońskich mediów. Jak podał m.in. Reuters, powołując się na agencję Kyodo, szef MKOl zapewnił w trakcie telekonferencji, że Komitet będzie robił wszystko, by igrzyska w Tokio odbyły się zgodnie z harmonogramem.

Otwarcie tegorocznych olimpijskich zmagań zaplanowano na 24 lipca, ceremonia zamknięcia zaplanowana jest na 9 sierpnia.

Wiceszef MKOl o "rozwiązaniu alternatywnym", Bach ucina: Zamiast spekulować lepiej zająć się przygotowaniami do igrzysk

Szef MKOl poproszony został również o komentarz do wypowiedzi wiceprzewodniczącego Komitetu Dicka Pounda.

W jednym z ostatnio udzielonych wywiadów Kanadyjczyk zasugerował, że w sytuacji, gdy epidemia koronawirusa będzie się nadal w szybkim tempie rozwijała, pod uwagę może być brane rozwiązanie alternatywne. Jakie konkretnie - nie wyjaśnił.

Na prośbę o komentarz do tej wypowiedzi Thomas Bach jednak nie odpowiedział - jak bowiem stwierdził: "Żadne spekulacje w dzisiejszej trudnej sytuacji nie są potrzebne".

Dodał, że obecnie - zamiast spekulować na temat zagrożenia igrzysk w Tokio - lepiej jest zająć się przygotowaniami do imprezy.

"Naszym priorytetem obecnie jest przeprowadzenie bez zakłóceń procedury kwalifikacyjnej we wszystkich dyscyplinach i przygotowanie takich warunków, by sportowcy w Tokio byli bezpieczni. To właśnie robimy we współpracy z japońskimi władzami, Światową Organizacją Zdrowia, a także Chińskim Komitetem Olimpijskim i wieloma innymi komitetami narodowymi" - zaznaczył.

O skomentowanie wypowiedzi Dicka Pounda poproszony został również uczestniczący w telekonferencji szef komitetu organizacyjnego Tokio 2020 Seiko Hashimoto: w odpowiedzi stwierdził krótko, że to "nieoficjalny pogląd, bez oparcia w faktach".

Na zakończenie telekonferencji Thomas Bach podkreślił, że przygotowania do XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio przebiegają obecnie bez zakłóceń.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, która objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

Do 27 lutego 2020 liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła na całym świecie do ponad 82 tysięcy. Koronawirus zabił dotąd ponad 2800 ludzi, w większości w Chinach, zaś wyleczyć udało się ponad 33 tysiące ludzi.