Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 221 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i 430 kolejnych zgonach. W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 595 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od 12 maja. Łączna liczba ofiar przekroczyła 50 tys. - podał brytyjski rząd. Minister zdrowia Jan Blatny uznał, że Czechy przekroczyły punkty krytyczny, ale liczba hospitalizowanych jeszcze długo będzie utrzymywać się na wysokim poziomie. Nowe obostrzenia epidemiczne, takie jak dłuższa godzina policyjna czy generalny nakaz noszenia masek ochronnych, weszły w życie na Węgrzech. Będą obowiązywać przez miesiąc. Najnowsze informacje o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie znajdziecie w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:15 Formuła 1

Simon Roberts, szef rywalizującego w Formule 1 zespołu Williamsa, jest zakażony koronawirusem - poinformowała brytyjska ekipa. Ma łagodne symptomy i podczas zbliżającego się Grand Prix Turcji swoją pracę będzie wykonywał zdalnie.

Robertsa czeka teraz 10-dniowa kwarantanna.

Grand Prix Turcji zaplanowano na niedzielę. Bez swojego szefa będzie sobie musiała też radzić tam ekipa Ferrari. Mattia Binotto pozostanie we Włoszech, ale w jego przypadku jest to konieczność pracy w kwaterze głównej. Obecny sezon jest bowiem wyjątkowo słaby w wykonaniu tej ekipy.

21:14 Francja

We Francji zanotowano podczas ostatniej doby 35 879 przypadków koronawirusa, dzień wcześniej było ich 22 180. Rekord zakażeń padł w sobotę - 86 852, najwięcej od początku pandemii.

Z powodu koronawirusa zmarło ostatniej doby 328 osób, dzień wcześniej - 1220, w tym w domach opieki 754.

21:12 Hiszpania

W Hiszpanii podczas minionej doby liczba osób zmarłych wskutek epidemii koronawirusa przekroczyła poziom 40 tys. - podał resort zdrowia tego kraju.

W ciągu ostatniej doby zmarło 349 chorych na Covid-19.

19:48 Czechy

Minister zdrowia Jan Blatny uznał, że Czechy przekroczyły punkty krytyczny, ale liczba hospitalizowanych jeszcze długo będzie utrzymywać się na wysokim poziomie. Zwrócił uwagę, że liczba nowych zakażeń wyniosła 9016, czyli o 3 tys. mniej niż przed tygodniem. Blatny podkreślił, że spada także odsetek pozytywnych testów, ale wciąż nie maleje liczba osób hospitalizowanych na oddziałach intencyjnej terapii. Minister zdrowia zapowiedział też wprowadzenie w piątek nowego systemu oceny ryzyka epidemicznego i towarzyszących mu ogólnokrajowych i regionalnych restrykcji.

19:46 Pierwszy przypadek zakażenia psa koronawirusem we Włoszech

We Włoszech stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem u psa - podały media za Ministerstwem Zdrowia. Zakażony jest pudel mieszkający z trzyosobową rodziną w Bari w Apulii. Koronawirusa mają też jego właściciele i ich syn.

Psa w rodzinie zakażonej koronawirusem zbadał prewencyjnie weterynarz. Test dał wynik pozytywny. Stopień zakażenia uznano za niski.

Pies zakaził się od ludzi, którzy przechodzą infekcję z objawami. Nie występują one zaś u czworonoga.

Wiadomość o zakażeniu nie stanowi żadnego problemu sanitarnego, ponieważ jak wynika z dotychczasowych badań psy nie są roznoszą wirusa - wyjaśnił szef departamentu do spraw służby zdrowia w regionie Apulia, Pierluigi Lopalco.

18:48 Portugalia

W ciągu minionej doby w Portugalii na Covid-19 zmarły 82 osoby. Jest to najwięcej od czasu pojawienia się w tym kraju epidemii.

Jak sprecyzował podczas konferencji prasowej sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Antonio Lacerda Sales, do środowego popołudnia w Portugalii zmarły łącznie wskutek zakażenia koronawirusem 3103 osoby.

Przedstawiciel resortu wyjaśnił, że pomiędzy wtorkiem a środą liczba infekcji zwiększyła się o blisko 5 tys. do poziomu 192,1 tys. Dodał, że w szpitalach przebywa rekordowa liczba leczonych na Covid-19 pacjentów - 2785.

18:43 Szwecja

Rząd Szwecji ogłosił wprowadzenie od 20 listopada zakazu sprzedaży alkoholu w lokalach gastronomicznych po godz. 22. Decyzja została podjęta w związku z szybkim rozwojem pandemii koronawirusa.

Według minister ds. socjalnych Leny Hallengren sytuacja epidemiczna w Szwecji uległa w ostatnich tygodniach znacznemu pogorszeniu.

18:40 Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 595 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od 12 maja. Łączna liczba ofiar przekroczyła 50 tys. - podał brytyjski rząd.

To drugi dzień z rzędu, gdy dobowa liczba zgonów przekracza 500. 

Wielka Brytania stała się piątym państwem świata, w którym liczba zgonów z powodu Covid-19 przekroczyła 50 tys. Więcej ich jest tylko w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach i Meksyku.

Liczba nowo wykrytych zakażeń wynosi 22 950, co oznacza wzrost o 2538 w stosunku do bilansu z wtorku. 

18:39 Hoffenheim

Cała drużyna piłkarska Hoffenheim udała się na kwarantannę po tym, jak wykryto trzy nowe przypadki zakażenia Covid-19. To kolejni chorzy w klubie niemieckiej ekstraklasy.

Jak podano, pozytywny wynik testu otrzymali ostatnio pomocnik Sebastian Rudy, algierski napastnik Ishak Belfodil oraz członek sztabu szkoleniowego, którego nazwiska nie ujawniono. Dodano, że rezultat badania czwartej osoby był niejasny i zostanie ono powtórzone.

18:36 Włochy

623 osoby zmarły tej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 32 961 nowych zakażeń koronawirusem - podało Ministerstwo Zdrowia. Liczba potwierdzonych od początku epidemii zakażeń przekroczyła milion w 60-milionowym kraju.

To kolejna od kwietnia rekordowa liczba zgonów zarejestrowanych jednego dnia. Ich łączny bilans wzrósł do 42 953.

Wyzdrowiało 372 tys. osób.

17:00 Charlotte Kalla zarażona koronawirusem

Utytułowana szwedzka biegaczka narciarska Charlotte Kalla jest zakażona koronawirusem. "Czuje się coraz lepiej i jest pewna, że niedługo wróci do treningów" - napisano w komunikacie tamtejszej federacji.

33-letnia trzykrotna mistrzyni olimpijska pierwsze objawy choroby miała w poniedziałek, kiedy pojawiły się ból głowy i niewysoka gorączka. 

Skontaktowała się z lekarzem kadry narodowej "Trzech Koron" Perem Anderssonem i zgodnie z jego zaleceniem oraz ogólnymi procedurami od wtorku pozostaje w izolacji.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa rozpoczęła oficjalną kwarantannę.

Sezon 2020/21 Pucharu Świata w biegach narciarskich rozpocznie się 27 listopada w Ruce w Finlandii.

16:36 Merkel ostrzega przed drugą falą pandemii

Skutki pandemii koronawirusa są w dalszym ciągu dotkliwe pomimo niedawnych pozytywnych wiadomości, takich jak projekt szczepionki - powiedziała kanclerz Angela Merkel podczas wideokonferencji z radą doradców ekonomicznych przy niemieckim rządzie. Dodała, że rząd będzie musiał radzić sobie z pandemią przez całą zimę.

Podobnie jak w przypadku hiszpańskiej grypy, teraz musimy się spodziewać, że druga fala będzie bardziej dotkliwa - dodała kanclerz Niemiec.

16:34 Ukraina

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa ukraiński rząd zdecydował o wprowadzeniu w kraju weekendowego lockdownu. Wstępnie ma trwać do końca listopada. Gospodarka Ukrainy nie wytrzyma całkowitego zamknięcia - oznajmił premier Denys Szmyhal.

15:07 Słowacja przedłuża stan wyjątkowy

W związku z pandemią koronawirusa rząd Słowacji podjął decyzję o przedłużeniu stanu wyjątkowego na kolejne 45 dni, czyli do 28 grudnia - oświadczyła w środę minister sprawiedliwości Maria Kolikova.

Regulacja ta pozwala władzom ograniczać prawa podstawowe, w tym prawo do zgromadzeń.

Zgodnie ze słowacką konstytucją stan wyjątkowy może trwać maksymalnie 90 dni. Tyle czasu obowiązywał podczas pierwszej fali pandemii wiosną bieżącego roku. Po gwałtownym wzroście liczby zachorowań rząd wprowadził go na 45 dni od 1 października. Teraz zdecydował się na wydłużenie go o kolejne 45 dni, do 29 grudnia.

14:04 Komisja Europejska zatwierdziła umowę na szczepionki od Pfizer-BioNTech SE

Komisja Europejska zatwierdziła w środę umowę z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer, przewidującą zakup do 300 milionów dawek szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi. Komisarz ds. zdrowia zastrzegła, że żaden preparat nie spowoduje końca pandemii w ciągu jednego dnia.

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki na Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.

Unijna komisarz ds. zdrowia Stela Kiriakidu mówiła na środowej konferencji prasowej w Brukseli, że szczepionka przed wejściem na rynek musi dostać jeszcze autoryzację Europejskiej Agencji Leków. Wcześniej muszą się zakończyć testy kliniczne prowadzone wciąż przez firmy farmaceutyczne.

13:17 Rosjanie twierdzą, że ich szczepionka jest jeszcze lepsza

Twórcy rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnika V ogłosili, że jej skuteczność wynosi 92 procent. Ośrodek im. Gamalei, podlegający ministerstwu zdrowia, powiadomił o tym dwa dni po informacjach o 90-procentowej skuteczności preparatu firmy Pfizer.

Ocenę skuteczności przeprowadzono na podstawie 20 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w grupie, której podawano placebo i grupie, która przyjęła szczepionkę.

Firma Pfizer prowadziła swoje badania na podstawie 94 przypadków zakażenia uczestników badań.

Szczepionka Sputnik V została oficjalnie zarejestrowana w Rosji, ale wciąż trwają jej badania. Bierze w nich udział około 40 tysięcy ochotników, z których 16 tysięcy otrzymało pełną porcję preparatu - dwie dawki w odstępie trzech tygodni. Ponad 20 tysięcy uczestników badania przyjęło na razie pierwszą dawkę.

13:09 Orędzie prezydenta

Pandemia to czas podejmowania trudnych, niepopularnych decyzji. Dziękuję wszystkich, którzy przestrzegają zaleceń, nie narażają siebie i innych. Dzisiaj to wyraz patriotyzmu - oświadczył prezydent Andrzej Duda w orędziu telewizyjnym wygłoszonym w dniu Narodowego Święta Niepodległości Polski. Prezydent zaapelował także do osób, które przeszły Covid-19, o oddawanie osocza. Zapowiedział, że sam to wkrótce zrobi. 

12:55 Muzyczna odpowiedź na zarzuty Edyty Górniak

Walczący z Covid-19 były Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz śpiewająco odniósł się do słów Edyty Górniak, która sugerowała, że w szpitalach nie leżą chorzy zakażeni koronawirusem, ale statyści. Pod pseudonimem Don Gisu, którego używał, nagrywając edukacyjne klipy jako szef GIS, opublikował cover jednej z najpopularniejszych piosenek Górniak "To nie ja byłam Ewą".

12:07 Niedzielski: To ważny moment w przebiegu drugiej fali

Dzisiejsze wyniki wskazują na stabilizację dziennej liczby zachorowań. To ważny moment w przebiegu drugiej fali pandemii - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

11:48 Premier Włoch: Lockdown nie może być naszym pierwszym wyborem

Są sytuacje krytyczne, krzywa zakażeń rośnie. Ale oczekuję, że w najbliższych dniach, także dzięki podjętym przez nas krokom, zacznie się spłaszczać - stwierdził premier Włoch Giuseppe Conte w wywiadzie dla dziennika "La Stampa". Ogólny lockdown nie może być naszym pierwszym wyborem, przyniósłby zbyt wysokie koszty i znaczyłby, że nie mamy strategii dla kraju - przyznał.

Szef włoskiego rządu zachęcił rodaków do tego, by świętowali Boże Narodzenie w gronie rodzinnym, ale z ostrożnością. Powiedział, że celem jest to, aby nie zaszkodzić konsumpcji. Ale nie możemy sobie wyobrazić tłumnego świętowania i obiadów - zastrzegł.

Obraz epidemiologiczny jest bardzo niepokojący nie tylko we Włoszech, ale w całej Europie. Stale monitorujemy przebieg zakażeń, stopień reakcji i zdolność odpowiedzi naszego systemu służby zdrowia. Przede wszystkim zaś ufamy, że wkrótce zobaczymy rezultaty już wprowadzonych restrykcyjnych kroków - zauważył Giuseppe Conte.

11:20 Prawie 4 tys. nowych zakażeń na Węgrzech

3945 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech. Na Covid-19 zmarło 101 chorych - poinformowano w środę na rządowej stronie, poświęconej pandemii koronawirusa.

Liczba infekcji wykrytych od początku pandemii na Węgrzech wzrosła do prawe 123 tys. Zmarło prawie 2700 chorych na Covid-19, a wyzdrowiało niemal 29 tys.


11:06 Ile testów wykonano w Polsce?

W ciągu ostatniej doby wykonano w Polsce ponad 53,2 tys. testów na koronawirusa.


10:39 Nowy bilans zakażeń i zgonów w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 221 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu Covid-19 zmarło 75 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 355 osób.

Od początku epidemii odnotowano w Polsce 618 813 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 8 805 pacjentów. 242 875 osób wyzdrowiało.

10:20 Poważne kłopoty firm doważących dzieci do szkół

Rząd zapomniał o pomocy dla firm oferujących dowóz dzieci do szkół - alarmuje dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. Podstawówki od tego tygodnia całkowicie nie działają. W związku z tym sens działania tracą prywatni przewoźnicy, którzy dzieci do tych szkół transportowali. 


10:19 Problemy z rosyjską szczepionką?

W Kraju Ałtajskim w Rosji u trzech medyków, którzy przyjęli rosyjską szczepionkę Sputnik V przeciw koronawirusowi, późniejsze testy na obecność Sars-CoV-2 okazały się pozytywne. Władze lokalne przypuszczają, że medycy zakazili się przed szczepieniem.


10:07 Wolne łóżka i respiratory dla pacjentów z Covid-19 w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dostępności 12 082 wolnych łóżek dla pacjentów z Covid-19. Wolne są także 594 respiratory.

09:55 Nowy obostrzenia na Węgrzech

Nowe obostrzenia epidemiczne, takie jak dłuższa godzina policyjna czy generalny nakaz noszenia masek ochronnych, weszły w życie na Węgrzech. Będą obowiązywać przez miesiąc.

Odtąd nie można będzie przebywać poza domem lub miejscem zamieszkania od godz. 20 wieczorem do 5 rano. Wyjątkiem będzie tylko wykonywanie pracy, sytuacja stanowiąca zagrożenie dla zdrowia lub życia, imprezy sportowe dla sportowców wyczynowych oraz spacer z psem w promieniu 500 m od domu.

Obowiązkowe stało się także noszenie maseczek ochronnych przez wszystkich powyżej 7. roku życia nie tylko w środkach transportu publicznego i sklepach, ale także w miejscach publicznych miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców, w tym w parkach.

Restauracje nie mogą przyjmować gości, a jedynie szykować zamówienia na wynos. Wyjątkiem są stołówki zakładowe, stołówki w placówkach oświatowych, restauracje w hotelach oraz bufety w placówkach służby zdrowia.

Wszystkie sklepy, z wyjątkiem aptek i stacji benzynowych, a także zakłady fryzjerskie oraz inne małe punkty usługowe, muszą być zamykane najpóźniej o godz. 19.

Hotele nie mogą przyjmować turystów, a tylko gości przybywających w celach biznesowych lub edukacyjnych.

Zakazane jest organizowanie jakichkolwiek imprez, w tym koncertów lub innych wydarzeń kulturalnych, wydarzeń sportowych, imprez prywatnych oraz jarmarków świątecznych. Koncert transmitowany na żywo online nie będzie uznawany za imprezę, jeśli w jego trakcie w jednym miejscu będą przebywać wyłącznie wykonawcy i obsługa techniczna. Decyzję co do nabożeństw pozostawiono instytucjom religijnym.

Zamknięte będą kluby fitness, kryte baseny, muzea, biblioteki, kina, ogrody zoologiczne i lodowiska.

09:53 Ponad 9 tys. nowych zakażeń w Czechach

W Czechach potwierdzono 9016 nowych zakażeń koronawirusem. To o około 3 tys. mniej niż przed tygodniem - wynika z danych resortu zdrowia opublikowanych w środę. Stabilizuje się liczba hospitalizowanych.

Resort podał, że w szpitalach jest 8059 chorych, z czego 1191 jest w ciężkim stanie.

Według danych ministerstwa zdrowia w kraju jest 25-procentowa rezerwa miejsc na oddziałach intensywnej terapii. Do dyspozycji jest 50 proc. łóżek z aparaturą do pozaustrojowego oddychania (ECMO).

Rośnie liczba zgonów. We wtorek zmarło 109 osób, ale te dane będą jeszcze uaktualniane.

09:30 Ponad 10 tys. nowych zakażeń na Ukrainie


Na Ukrainie wykryto 10 611 nowych zakażeń koronawirusem. Hospitalizowano 1453 osoby, 191 chorych zmarło, a 6802 wyzdrowiało - poinformował ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Od początku pandemii zakażenie koronawirusem wykryto na Ukrainie u 489 808 osób. Z powodu Covid-19 zmarło 8947 chorych, a 221 459 osób uznano za wyleczone.


08:37 Tomas Pekhart zakażony koronawirusem

Lider klasyfikacji strzelców piłkarskiej ekstraklasy Tomas Pekhart (Legia Warszawa) miał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Badanie przeprowadzono podczas zgrupowania reprezentacji Czech - poinformował stołeczny klub.

"Przed rozpoczęciem treningów z kadrą narodową czeska federacja, zgodnie z obowiązującymi przepisami, koordynowała badania zawodników pod kątem wirusa SARS-CoV-2. Wynik testu Tomasa Pekharta był ujemny i pozwolił na jego treningi z reprezentacją. Kolejne badanie przeprowadzone zostało przed meczem z drużyną Niemiec i w tym wypadku wynik okazał się pozytywny. Zawodnik czuje się dobrze i pozostaje pod stałą obserwacją sztabu medycznego" - przekazała w komunikacie Legia Warszawa.

31-letni Pekhart zdobył w tym sezonie ekstraklasy osiem goli i prowadzi w klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników.


08:22 Międzypokoleniowa wymiana listów w Kanadzie

W Kanadzie testowane są różne pomysły utrzymywania aktywności w czasach pandemii koronawirusa. Jednym z nich są programy wymiany ręcznie pisanych listów między mieszkańcami domów dla seniorów i dziećmi.

Miejscowość Penticton w Kolumbii Brytyjskiej chce być uznana przez władze prowincji za "społeczność przyjazną starszym", co ma oznaczać dążenie do tego, by wszyscy mieszkańcy dobrze się czuli, żyli aktywnie, angażowali się w działania podejmowane przez lokalną społeczność i prowadzili niezależne życie. W czasach pandemii stąd wziął się m.in. pomysł powrotu do idei "pen pals", listownych przyjaciół z czasów sprzed internetu. W tym przedsięwzięciu uczestniczą starsi mieszkańcy miasta i kilkudziesięciu uczniów miejscowej szkoły średniej.

Jak zwracali uwagę przedstawiciele władz Penticton, seniorzy sygnalizują swoje obawy związane z zimą, kiedy możliwości kontaktowania się ze światem zewnętrznym, i tak już ograniczone przez pandemię dla osób mieszkające w domach opieki i innych placówkach dla seniorów, jeszcze się zmniejszą.

Także w innych kanadyjskich miastach powraca się do tradycyjnych form pielęgnowania kontaktów. Podobny program jest realizowany od kilku miesięcy w mieście Regina w prowincji Saskatchewan, gdzie listy do siebie piszą mieszkańcy ośrodka Qu’Appelle House i dzieci ze szkół podstawowych. 

07:54 Sezon grypowy w czasach pandemii. Jakie będą koszty?

Sezon grypowy będzie kosztować polską gospodarkę w szczycie pandemii 3,11 mld zł - wyliczył Polski Instytut Ekonomiczny. Eksperci oceniają, że grypę w tym sezonie złapie nawet 2,31 mln Polaków.

06:32 Prof. Gut: To nie czas na zabawę

Mamy obecnie w Polsce wiele rozproszonych zakażeń, więc sytuacja jest trudniejsza do opanowania. Siłą rzeczy wirus SARS-CoV-2 będzie trafiał do zakładów pracy. Ci, którzy się w tym środowisku przygotowali lepiej, odczują to mniej, a ci, którzy nie zaostrzyli rygorów sanitarnych - mocniej - ocenił w rozmowie z PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Wtorkowy raport o liczbie zakażeń pokazywał spadek w porównaniu z rekordowymi dniami, ale był jednak wzrostem, gdybyśmy popatrzyli w perspektywie tydzień do tygodnia. Dlatego w mojej ocenie bardzo istotny będzie raport w piątek rano - stwierdził.

Gut przewiduje, że jeżeli podana w piątek rano liczba zakażeń będzie podobna jak w piątek w ubiegłym tygodniu, czyli na poziomie nieco ponad 27 tysięcy - będzie to oznaczało stabilizację i wyhamowanie wzrostu epidemii, a także działanie obostrzeń wprowadzonych dwa i trzy tygodnie temu.

Jeżeli będzie to więcej np. ok. 30 tysięcy, to sytuacja robi się dramatyczna, bo moim zdaniem to oznaczałoby, że nie ma społecznej, powszechnej akceptacji dla obostrzeń i po prostu nie są one przestrzegane. Wtedy wprowadzanie kolejnych - jeszcze mocniejszych restrykcji - obarczone jest ryzykiem, że i one nic nie dadzą. Na szczęście moim zdaniem raczej można zaobserwować przekonywanie się większości niedowiarków do istnienia wirusa - zauważył ekspert. 

Muszą opanować się ci, którzy nadal się bawią. Dla dzieci ze szkoły podstawowej nauka zdalna oznacza przywiązanie do komputera, bo dla nich ważny jest kontakt z nauczycielem. Dla studentów często nauka zdalna oznacza przedłużenie wakacji. Te osoby muszą zrozumieć, że to nie czas na swoje interesy i zabawę. Wtedy opanujemy sytuację - podsumował prof. Gut.

06:25 Ponad 18 tys. nowych zakażeń w Niemczech

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 18 487 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 261 kolejnych zgonów - poinformował berliński Instytut im. Roberta Kocha.

Od początku pandemii w Niemczech zdiagnozowano 705 687 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 11 767 osób.

06:16 Apel włoskiego MSW o wzmocnienie kontroli

Włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaapelowało do policji i lokalnych władz o wzmocnienie kontroli i skuteczne interwencje, by nie dopuszczać do tworzenia się skupisk ludzi. To reakcja na zdarzenia z weekendu, gdy mimo pandemii tłumy opanowały plaże, place, parki i centra miast.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaleciło pilne zwołanie posiedzeń działających przy lokalnych władzach w kraju komitetów do spraw porządku i bezpieczeństwa publicznego, by uzgodniły z burmistrzami metody działań.

"W miniony weekend w różnych miejscach w kraju zanotowano szczególnie duże zgromadzenia, przy okazji których można było stwierdzić zjawisko nieprzestrzegania nakazu noszenia maseczek" - to fragment okólnika, jaki otrzymały komendy policji i prefektury w całych Włoszech. Zaapelowano w nim o podjęcie interwencji, by sytuacje te nie powtórzyły się w kolejnych tygodniach.

Jednym z rozwiązań ma być prewencyjne zamknięcie placów i ulic, na których istnieje ryzyko tworzenia się zgromadzeń.

We wtorek na Covid-19 zmarło we Włoszech 580 osób, najwięcej od kwietnia. Zanotowano ponad 35 tysięcy nowych zakażeń.

05:50 USA: Bezobjawowo zakażeni medycy będą nadal opiekować się pacjentami

W związku z gwałtownie rosnącą liczbą zakażeń i brakiem personelu medycznego gubernator Dakoty Północnej w USA Doug Burgum ogłosił, że pracownicy służby zdrowia, którzy są zakażeni koronawirusem, ale nie moją objawów, mogą nadal opiekować się chorymi na Covid-19. Podkreślił, że pracownicy służby zdrowia z pozytywnymi wynikami testów będą pracować tylko z pacjentami z Covid-19, więc ryzyko dalszego zakażania jest ograniczone.

Gubernator Doug Burgum poinformował również, że wkrótce do szpitali, domów opieki i szkół trafią nowe, szybkie testy na obecność koronawirusa, które mają w ciągu 15 minut dać wynik badania. 

05:29 Ponad 25 tys. nowych zakażeń w Brazylii


W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 25 012 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 201 kolejnych zgonów. Według oficjalnych danych od początku epidemii w Brazylii zdiagnozowano 5 mln 700 044 przypadki zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 162 829.

Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych. Natomiast pod względem liczby zakażeń jest trzecim najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Indiach.


05:24 W Europie odnotowano już ponad 300 tys. ofiar Covid-19

W Europie odnotowano już ponad 300 tys. ofiar Covid-19 - informuje Reuters. Na zamieszkanym przez 10 proc. światowej populacji kontynencie stwierdzono prawie jedną czwartą wszystkich zgonów na Covid-19 na świecie.

W Europie wykryto ponad 12,8 mln infekcji koronawirusem. W ciągu ostatniego tygodnia notuje się średnio 280 tys. nowych zakażeń dziennie (10 proc. więcej niż tydzień wcześniej). To stanowi nieco ponad połowę wszystkich nowych infekcji na świecie.


05:17 Trudeau: Jesteśmy w fazie nawrotu Covid-19

Premier Kanady Justin Trudeau wezwał prowincje i miasta do zaostrzenia restrykcji ze względu na rosnącą falę nowych zachorowań. Podkreślił, że tylko pokonanie Covid-19 pozwoli ochronić gospodarkę.

Jesteśmy w fazie nawrotu Covid-19, i są rzeczy, których różne regiony mogą zrobić więcej - powiedział Trudeau.

Trudeau podkreślił, że ma nadzieję "iż żaden z liderów w naszym kraju nie osłabia czujności służby zdrowia ze względu na presję, by nie zamykać firm i nie spowalniać gospodarki. Rozumiem to zmartwienie, ale (...) właśnie w ten sposób dojdziemy do zamykania firm i jeszcze bardziej poszkodowanej gospodarki kraju; pokonanie Covid to jedyny sposób ochrony gospodarki - tłumaczył.

Premier, przypominając o miliardach dolarów już przekazanych prowincjom w ramach pomocy, zwrócił się jednocześnie do ich władz, by przedstawiały swoje dodatkowe potrzeby.

Toronto, największe miasto Kanady, które od soboty miało przejść do lżejszych ograniczeń, przechodzi zamiast tego na "czerwony" poziomu alertu. Główna lekarz miasta dr Eileen de Villa zarekomendowała większe obostrzenia niż przewidywane na poziomie "czerwonym".

Jeszcze miesiąc temu de Villa mówiła po konsultacjach z prawnikami, że samodzielne decyzje naraziłyby ją na odpowiedzialność prawną. Teraz przyznała, że prawnicy nie zmienili zdania, ale sytuacja się zmieniła. Jesteśmy w sytuacji wysokiego ryzyka. Nie jest to czas na panikę, czas na działania - dodała.

Premier Manitoby Brian Pallister zapowiedział, że cała prowincja staje się "czerwoną strefą". Główny lekarz prowincji dr Brent Roussin powiedział, że Manitoba "jest na rozdrożu w walce z pandemią". Od czwartku nie będą dopuszczalne żadne spotkania z osobami spoza własnego domu. Zamknięte zostają siłownie, kina i kościoły, sklepy mogą jednorazowo wpuszczać tylko 25 proc. zwyczajowej liczby klientów. Otwarte pozostają szkoły, ponieważ jak twierdzą władze prowincji, z nimi związanych jest mało przypadków zarażeń.

W Quebec premier prowincji Francois Legault wykluczył łagodzenie restrykcji będących obecnie na poziomie "czerwonym". Podkreślił, że dane wskazują na konieczność jeszcze większej ostrożności.

W Kolumbii Brytyjskiej, gdzie w rejonie Vancouver notuje się szybki wzrost zachorowań, władze wprowadziły ponowne restrykcje, a premier John Horgan ostrzegł w poniedziałek, że jeśli sytuacja się pogorszy, możliwy jest powrót do lockdownu takiego jak w marcu.

Natomiast w Albercie grupa 70 lekarzy skierowała do rządu prowincji list ostrzegający, że wkrótce szpitale nie będą w stanie poradzić sobie z liczbą ostrych przypadków. Zaapelowała o przynajmniej dwutygodniowe ostre restrykcje. Jeszcze w piątek rząd prowincji zamieszczał w mediach społecznościowych apel, by w Edmonton i Calgary nie urządzać spotkań towarzyskich w domach, a spotkania przyjaciół - nie więcej niż 15 osób - powinny się odbywać "w ustrukturyzowanych warunkach gdzie łatwiej jest ograniczyć ryzyko ekspozycji".

Według danych federalnego resortu zdrowia, w Kanadzie zanotowano 273 037 przypadków Covid-19, z czego liczba aktywnych przypadków to 41 126, zmarły 10 632 osoby. 

Naczelna lekarz kraju dr Theresa Tam poinformowała we wtorek, że w minionym tygodniu testowano dziennie średnio 54 667 osób, u 5,8 proc. z nich wykrywano obecność koronawirusa.


05:11 Nowe dane z Irlandii

W Irlandii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 16 kolejnych zgonów z powodu Covid-19. To najwięcej od połowy maja. Wykryto 270 nowych zakażeń koronawirusem - podało ministerstwo zdrowia tego kraju.

Duża jak na Irlandię liczba nowych zgonów jest dość zaskakująca w kontekście widocznych postępów w ograniczaniu zachorowań. W czasie całej drugiej fali epidemii dobowy bilans zgonów wcześniej tylko dwa razy był dwucyfrowy - poprzedni taki przypadek miał miejsce w połowie października.

Dotychczasowy bilans epidemii w Irlandii to 65 889 zakażeń koronawirusem i 1963 ofiary śmiertelne.