"Amerykanie mogą być pewni, że mamy prezydenta, który nie tylko jest na stanowisku, ale i pozostanie na nim. Jestem optymistą, szybko powróci do zdrowia" - powiedział dziennikarzom w Białym Domu Meadows. Według doniesień amerykańskiego dziennika "New York Times", zarażony koronawirusem Donald Trump ma "łagodne symptomy" Covid-19, które podobne są do przeziębienia. Zakażenia Covid-19 nie wykryto natomiast u córki prezydenta USA Ivanki Trump oraz jej męża Jareda Kushnera. Zdrowy jest również wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence.

Donald Trump poinformował w nocy z czwartku na piątek, że testy wykryły u niego i jego żony Melanii koronawirusa. Jak podał "New York Times", podczas gry w golfa po wydarzeniu kampanijnym prezydent miał być ospały. Wcześniej - w trakcie powrotu do Waszyngtonu ze środowego wiecu w Minnesocie - miał zasnąć na pokładzie samolotu Air Force One.

Plan leczenia 74-letniego Trumpa w nocy z czwartku na piątek wciąż był omawiany - informuje "New York Times". Gazeta dodaje, że rozważane jest nagranie uspokajającego wystąpienia prezydenta do Amerykanów. Z racji swojego wieku i nadwagi prezydent znajduje się w tzw. podwyższonej grupie ryzyka.

Bliski współpracownik Trumpa Mark Meadows potwierdził wcześniejsze doniesienia amerykańskich mediów, że prezydent ma łagodne objawy Covid-19. Więcej szczegółów na temat zdrowia przywódcy USA - jak zapowiedział - podane zostanie później w piątek.

Zgodnie z najnowszymi badaniami, symptomy choroby mogą wystąpić od dwóch do 14 dni od zakażenia. Około 40 proc. osób z SARS-CoV-2 nie wykazuje jednak żadnych objawów. 

Jeśli Trump będzie miał łagodne objawy, jak kaszel, gorączka czy problemy z oddychaniem, to powrót do zdrowia może zająć tydzień - porgonzuje nowojorska gazeta. 

Politycy, którzy rozmawiali z Trumpem w piątek, czyli lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell oraz minister finansów Steven Mnuchin, zapewniają, że prezydent jest w dobrej formie i omawiał z nimi sprawy polityczne.

Córka prezydenta USA Ivanka Trump oraz jej mąż Jared Kushner mają negatywne wyniki testów na Covid-19 - napisała w piątek na Twitterze Carolina Hurley, doradczyni prezydenta.

Ivanka była obecna na wtorkowej debacie przedwyborczej Trumpa z Joe Bidenem w Ohio w Cleveland. Jej testy pod kątem koronawirusa dały w piątek wynik negatywny. Covid-19 nie wykryto również u wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a oraz ministra finansów Steve'a Mnuchina.

Choroba na finiszu kampanii prezydenckiej

Lekarze Białego Domu zapewniali w tym roku o dobrym stanie zdrowia prezydenta. Wiadomo jednak, że przywódca USA lubi niezdrowe jedzenie i nie uprawia żadnego sportu poza golfem.

Media w USA odnotowały, że zakażenie Trumpa to punkt zwrotny na finiszu amerykańskiej kampanii. Spekulują, że będzie on musiał odwołać prawdopodobnie większość z zaplanowanych na najbliższe dni przedwyborczych spotkań i wystąpień.

Słowa wsparcia dla gospodarza Białego Domu płyną z całego świata oraz z różnych stron politycznego sporu w Stanach Zjednoczonych. Przed Trumpem Covid-19 przeszli m.in. prezydent Brazylii Jair Bolsonaro oraz premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. 

Zgodnie z 25. poprawką do konstytucji USA, w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia prezydenta może on tymczasowo przekazać obowiązki swojemu zastępcy. Zdarzyło się tak do tej pory jedynie trzykrotnie w historii Stanów Zjednoczonych.