Do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie trafił pacjent z podejrzeniem infekcji wywołanej koronawirusem – poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy szpitala Cezary Sołowij.

Wywiad epidemiologiczny jest ujemny, a stan pacjenta dobry. Zgodnie z rekomendacjami wydanymi przez Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego pobrano od chorego próbki do badań dotyczących obecności koronawirusa - podał Sołowij.

Zaznaczył, że ze względów bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego do czasu otrzymania wyników badań i ustalenia przyczyn wywołania infekcji pacjent będzie przebywał w szpitalu w warunkach izolacji.

Rzecznik dodał, że niezwłocznie szpital powiadomił instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne i zarządzanie kryzysowe.

Koronawirus rozprzestrzenia się we Włoszech

W szpitalu w Brescii w Lombardii, na północy Włoch, zmarła szósta osoba zakażona koronawirusem - poinformowały służby medyczne. To kobieta, która przebywała na oddziale onkologicznym i była w poważnym stanie - wyjaśnili lekarze. We Włoszech wyznaczono 11 tzw. czerwonych stref, czyli ognisk zachorowań na koronawirusa. Zamknięto w nich szkoły, bary i część sklepów. Mieszkańcy masowo gromadzą zapasy i środki higieniczne.

Rano w szpitalu w Bergamo zmarł 84-letni mężczyzna, którego organizm był obciążony także innymi chorobami - wyjaśniły władze sanitarne.

W Wenecji Euganejskiej, drugim epicentrum zachorowań stwierdzono dotąd 27 przypadków, w Emilii-Romanii - 16, po kilka pojedynczych w innych regionach.

Na północy szkoły wszystkich szczebli i uniwersytety zamknięte są w Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Piemoncie, Trydencie-Górnej Adydze i we Friuli- Wenecji Julijskiej. W wielu miastach zamknięto muzea i najczęściej odwiedzane przez turystów miejsca, takie jak katedra w Mediolanie.

SPRAWDŹ: Mediolan przerażony koronawirusem. Polski ksiądz: W sklepach puste półki, nie ma wody, chleba