Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wystosowała pisma do ministrów zdrowia wszystkich krajów z apelem o natychmiastowe udostępnianie danych w sprawie przypadków zakażenia wirusem z Wuhan - poinformował dyrektor generalny WHO Tedros Ghebreyesus. W kontynentalnych Chinach zarażonych jest już ponad 20 tys. osób, ponad 400 zmarło.

Na 176 przypadków poza Chinami, WHO otrzymało kompletne formularze z informacjami tylko w 38 proc. przypadków. Niektóre kraje o wysokich dochodach spóźniają się z dzieleniem się tymi kluczowymi danymi z WHO. Nie sądzę, by powodem był brak środków - powiedział Ghebreyesus.

Dodał, że WHO wyśle do Chin zespół międzynarodowych ekspertów, którzy będą współpracować z lokalnymi specjalistami. Poinformował, że poza Chinami odnotowano w dziewięciu krajach 27 udokumentowanych przypadków zarażenia się koronawirusem od innej osoby.

WHO ocenia, że koszty walki z koronawirusem od lutego do kwietnia wyniosą 675 mln dolarów, nie wliczając w to kosztu społecznych i gospodarczych konsekwencji epidemii. 22 kraje wprowadziły ograniczenia dotyczące podróży bądź wymiany handlowej.

Walka z epidemią jest priorytetem dla Chin

Przedstawiciel Chin w ONZ w Genewie, Chen Xu poinformował, że Pekin podjął "radykalne środki", by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dodał, że Wuhan i prowincja Hubei, w której leży to miasto, wciąż są epicentrum epidemii, a walka z powstrzymaniem jej w tym regionie stanowi nadal priorytet dla władz Chin.

Chen dodał, że nie wszystkie kroki podjęte przez chińskie władze są zgodne z wytycznymi WHO.

Wcześniej dyrektor WHO ds. globalnych zagrożeń chorobami zakaźnymi Sylvie Briand oznajmiła, że w ocenie jej organizacji nie ma jeszcze pandemii nowego koronawirusa z Wuhan, ale doszło do epidemii o wielu ogniskach.

Według danych, które Pekin udostępnił we wtorek, w Chinach kontynentalnych na skutek komplikacji wywołanych koronawirusem zmarło 425 osób.

Ekspert OSW: Polityka Chin doprowadziła do kryzysu na skalę światową

Władze Chin przyznały, że w ich reakcji na epidemię koronawirusa były "słabe punkty i niedostatki". Według eksperta OSW dr. Michała Bogusza autorytarny system polityczny ChRL przyczynił się do tego, że lokalna epidemia stała się kryzysem na skalę światową.

Krytycy zarzucali wcześniej opieszałość szczególnie władzom miasta Wuhan, w którym - jak się podejrzewa - pod koniec ubiegłego roku pojawił się nowy wirus. Gdy epidemia stała się problemem ogólnokrajowym, sekretarz partii w Wuhanie Ma Guoqiang ocenił, że władze powinny były zareagować szybciej.

Jeden z lekarzy w Wuhanie, który jeszcze pod koniec grudnia usiłował ostrzec kolegów po fachu przed epidemią wirusa wywołującego zapalenie płuc, był wśród ośmiu osób pouczonych przez policję, że nie powinni rozpowszechniać nieprawdziwych informacji.

Zdaniem Bogusza epidemia mogła zostać opanowana na poziomie lokalnym, a do jej rozwoju przyczynił się chiński system polityczny "z obsesją kontroli i nietolerancji dla wszelkiej niezależności". Zadziałała stara stalinowska recepta: stłucz termometr, to gorączka zniknie - ocenił ekspert.

W ChRL urzędnicy mówią między sobą, że "szefa boli głowa". To eufemizm wskazujący, że "góra" nigdy nie jest gotowa słyszeć złych informacji, które wymagałyby podjęcia jakichś działań. Zadziałało to zarówno w 2002 roku, na początku epidemii SARS, jak i teraz w Wuhanie. Dlatego urzędnicy woleli represjonować lekarzy, którzy starali się poinformować opinię publiczną o chorobie, niż alarmować górę - wskazał Bogusz.

Coraz większa liczba chorych i ofiar śmiertelnych


Według przekazanych we wtorek oficjalnych danych zarażenie koronawirusem z Wuhanu potwierdzono jak dotąd w Chinach u ponad 20 tys. osób, a 426 zmarło. Wuhan i okoliczne miasta objęto kwarantanną i praktycznie odcięto od świata. Zakażenia odnotowano również w około 25 krajach świata, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła międzynarodowy alert w związku z wirusem.

Stwierdzenie o "słabych punktach i niedostatkach" pojawiło się w komunikacie z posiedzenia Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w sprawie epidemii, opublikowanego przez agencję Xinhua w poniedziałek późnym wieczorem. Polecono w nim usprawnienie zarządzania kryzysami.

Powszechny brak zaufania społecznego od dawna stanowi poważną przeszkodę rozwojową ChRL, ale teraz okazuje się, że w stanie kryzysu stanowi przeszkodę w jego rozwiązaniu. Wszyscy eksperci twierdzą, że zaufanie ludności jest warunkiem zwalczania wszelkich epidemii - zauważył Bogusz.

Zwrócił przy tym uwagę, że pod rządami obecnego przywódcy Xi Jinpinga w Chinach przeprowadzono kampanię mającą na celu zniszczenie "wszelkich zrębów społeczeństwa obywatelskiego", w tym organizacji pozarządowych (NGO). W czasie SARS to w dużym stopniu NGO wymusiły na władzach działanie i były w stanie mobilizować opinię publiczną. Dzisiaj zostały uciszone, a równocześnie aparat kontroli mediów i internetu tłumi wszystkie niezależne głosy - dodał ekspert.

Według Bogusza kwestia odpowiedzialności za brak szybkiej reakcji na epidemię będzie zależała od jej rozmiarów. Wygląda na to, że teraz kozłem ofiarnym będą władze lokalne, a jeżeli to nie wystarczy, to spadną głowy z poziomu prowincjonalnego - ocenił