Indonezyjska wyspa Bali otwiera się na zagranicznych turystów po 18 miesiącach zamknięcia z powodu pandemii koronawirusa.

Rząd Indonezji opublikował listę 19 krajów, z których turyści będą mogli przyjechać na wypoczynek na Bali. Na tej liście jest także Polska.

Są pewne obostrzenia. Turyści muszą być w pełni zaszczepieni przeciw Covid-19 i mimo to po przylocie poddać się 5-dniowej kwarantannie.

Ponadto muszą obowiązkowo wykupić ubezpieczenie zdrowotne do sumy 70 tys. dolarów w razie zakażenia się koronawirusem - podała Agencja Reutera.

Tymczasem, wbrew oczekiwaniom, pierwszego dnia otwarcia granic, na lokalnym lotnisku nie zgłoszono ani jednego przylotu - przekazał przedstawiciel portu lotniczego.  

"Jesteśmy pozbawieni środków do życia. Mieliśmy nadzieję, że turyści się pojawią, niestety nikt nie przyleciał" - mówił 52-letni taksówkarz oczekujący na pasażerów.

W 2019 roku Bali odwiedziło 6,2 mln zagranicznych turystów.

Pandemia Covid-19 pozbawiła Bali istotnego źródła dochodu z turystyki, która odpowiada za 54 proc. lokalnej gospodarki - podaje Agencja Reutera.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku, na Bali przyleciało jedynie 35 osób zza granicy.

Poza Polską, Bali otworzyło się m.in. na Chiny, Indie, Nową Zelandię, Francję, Włochy, Hiszpanię, Węgry i Norwegię.