32 227 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem i 1 359 zgonów z powodu Covid-19 - to aktualny bilans epidemii w Polsce. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o rekordowym dobowym wzroście zakażeń koronawirusem - 183 020 przypadków. Według Agencji Reutera na całym świecie zdiagnozowano już 9 mln przypadków COVID-19. Powody do zadowolenia dają wyniki badań nad skutecznością deksametazu w leczeniu choroby - przekazało WHO. Wydarzenia związane z pandemią koronawirusa śledzimy dla Was w naszej relacji na żywo.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- W Polsce do tej pory mamy 32 227 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 1 359 osób, a wyzdrowiało 16 683

- WHO poinformowała o rekordowym dobowym wzroście zakażeń koronawirusem - 183 020 przypadków. Jak dotychczas największy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem na świecie był 18 czerwca- 181 232 przypadków.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że liczba infekcji na całym świecie przekroczyła w poniedziałek 9 milionów, gdyż Brazylia i Indie zmagają się z gwałtownym wzrostem zakażeń, a w Stanach Zjednoczonych, Chinach i innych dotkniętych pandemią krajach zgłoszono nowe ogniska choroby.

- Szef Światowej Organizacji Zdrowia przekazał, że kolejnym dużym wyzwaniem jest zwiększenie produkcji deksametazonu, pierwszego leku obniżającego ryzyko śmierci u pacjentów ciężko chorych na Covid-19.

- Rząd Portugalii przywróci w nocy z poniedziałku na wtorek część restrykcji zniesionych w maju na terenie Lizbony oraz czterech miast stołecznej aglomeracji. 

23:59 PODSUMOWANIE DNIA

O pandemii, potopieniach i innych ważnych wydarzeniach dnia usłyszycie w Podsumowaniu Dnia RMF FM przygotowanym przez Grzegorza Jasińskiego.


22:37 Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska zorganizuje w tym roku hadżdż jedynie dla ograniczonej liczby swoich obywateli i cudzoziemców już mieszkających w Królestwie, aby kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa - poinformowała w poniedziałek państwowa agencja SPA.

Zarządzenie to wynika ze wzrostu liczby przypadków Covid-19 na całym świecie, braku szczepionki i trudności w utrzymaniu dystansu społecznego wśród dużej liczby pielgrzymów przybywających z zagranicy - oświadczył resort ds. pielgrzymek hadżdż i umra.

"Decyzja została podjęta, by zapewnić, że hadżdż jest wykonywany w bezpieczny sposób z punktu widzenia zdrowia publicznego (...) i zgodnie z naukami islamu, dotyczącymi ratowania życia ludzkiego" - wyjaśniło ministerstwo.22:25 Białoruś


518 nowych przypadków zakażenia Sars-CoV-2 oraz pięć zgonów z powodu koronawirusa potwierdziło w poniedziałek ministerstwo zdrowia na Białorusi.

Ogółem od początku epidemii potwierdzono już testami 59023 przypadki zakażenia koronawirusem. Oznacza to, że przyrost dobowy zainfekowanych wyniósł 518. Na ogólną liczbę zmarłych z powodu koronawirusa, pięć przypadków odnotowano w ciągu minionej doby.

Na Białorusi przeprowadzono dotąd 876,6 tys. testów. Ogółem wyzdrowiały już 37923 osoby.


22:23 Turystyka

Ruch turystyczny na świecie z powodu pandemii koronawirusa zmniejszył się w kwietniu o 97 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 roku - poinformowała w poniedziałek Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) z siedzibą w Madrycie.

Według tej wyspecjalizowanej agencji ONZ z powodu pandemii Covid-19 w okresie styczeń-kwiecień 2020 roku zanotowano o 180 mln turystów mniej podróżujących po świecie niż w takim samym okresie 2019 roku.

Pomiędzy styczniem a kwietniem bieżącego roku zanotowano 44-procentowy spadek podróży, co oznacza zmniejszenie obrotów sektora o około 195 mld dolarów.


22:04 Kultura

Koronawirus wywrócił kalendarz wydarzeń kulturalnych. Co się zmieni? Przeczytajcie!


21:34 Kanada

Premier Justin Trudeau ostrzegł w poniedziałek, że wobec firm, które nie zadbały o zdrowie zagranicznych pracowników, zostaną wyciągnięte konsekwencje. W niedzielę wieczorem Meksyk zapowiedział, że wznowi wydawanie zezwoleń na wyjazdy pracowników rolnych do Kanady.

Każda osoba, która pracuje w Kanadzie, ma prawo do bezpiecznego miejsca pracy, niestety, w wielu przypadkach zasady nie są przestrzegane - oświadczył Trudeau, zapowiadając wyciągnięcie konsekwencji wobec pracodawców, którzy zatrudniają zagranicznych pracowników rolnych i nie przestrzegają przepisów.


21:22 Wielka Brytania

Ok. 2,2 mln osób, którym ze względu na stan zdrowia zalecono całkowite pozostawanie w domach w czasie epidemii koronawirusa, od 6 lipca będzie mogło spotykać się z innymi, zaś od 1 sierpnia - może zakończyć izolację, ogłosiło w poniedziałek brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Chodzi m.in. o osoby, które miały przeszczepy narządów, pacjentów chorych na raka w trakcie chemioterapii, kobiety w ciąży mające choroby serca oraz osoby z ciężkimi schorzeniami układu oddechowego, takimi jak mukowiscydoza i ciężka astma. Te schorzenia wydatnie zwiększają ryzyko zgonu w przypadku zakażenia koronawirusem, zatem pod koniec marca rząd zdecydowanie zalecił im pozostawanie w domach, oferując zarazem wsparcie w postaci dostaw zakupów. Ponad połowa z tych osób jest poniżej 70. roku życia, a ponad 90 tys. to dzieci.


21:13 Francja

Liczba osób, które zmarły w wyniku zakażenia koronawirusem we Francji, wzrosła o 23, do 29 663 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Po raz pierwszy od czterech dni dzienny bilans ofiar wyniósł więcej niż 20, po tym jak w niedzielę spadł do 7.

We Francji, która jest pod względem liczby ofiar śmiertelnych koronawirusa piątym najbardziej dotkniętym krajem świata, od początku pandemii hospitalizowano niemal 104 tys. osób, w tym ponad 18 tys. na oddziałach intensywnej terapii.

Służby ds. zdrowia przekazały w poniedziałek, że zintensyfikują monitorowanie obecności wirusa w Sarcelles pod Paryżem, jako że niektórzy politycy i lekarze ostrzegają przed ryzykiem drugiej fali epidemii.


21:02 Portugalia

Rząd Portugalii przywróci w nocy z poniedziałku na wtorek część restrykcji zniesionych w maju na terenie Lizbony oraz czterech miast stołecznej aglomeracji. W regionie tym od ponad miesiąca notowane są najliczniejsze w kraju przypadki infekcji koronawirusem - średnio ponad 200.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Antonio Costa wyjaśnił, że celem przywrócenia restrykcji jest zwalczenie kilku ognisk zakażeń SARS-CoV-2. Wyjaśnił, że obostrzenia powrócą do Lizbony, Sintry, Loures, Odivelas oraz Amadory.

Wśród zapowiedzianych przez premiera ograniczeń jest m.in. obowiązek zamykania sklepów i punktów gastronomicznych o godz. 20, zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób, a także kary za sprzedaż alkoholu na ulicy.


20:57 Serbia


Pięciu piłkarzy zespołu Crvena Zvezda zarażonych koronawirusem - podaje Goal.com. Patogen wykryto po hucznej celebracji zdobycia tytułu mistrzowskiego zespołu z Belgradu. Na stadionie było 25 tys. kibiców.

20:50 Kultura

Z powodu pandemii koronawirusa ceremonia wręczenia Złotych Globów zostanie przełożona z pierwszej niedzieli stycznia na 28 lutego 2021 roku - poinformowało w poniedziałek Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA), przyznające nagrody od 1944 roku.

HFPA zapowiedziało też, że w nadchodzących tygodniach przekaże szczegóły dotyczące nowej daty zaprezentowania nominacji do Złotych Globów i kryteriów kwalifikacji dla filmów i seriali.

W ubiegłym tygodniu wręczenie Oscarów, najważniejszego wyróżnienia w branży filmowej, zostało przełożone z 28 lutego na 25 kwietnia.


20:47 Hiszpania

Próba muzyków z Gran Teatre del Liceu w Barcelonie z udziałem wyjątkowej publiczności.


20:44 Polska

"Wobec powtarzających się przypadków niezakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, może pójść na marne wcześniejszy wysiłek całego społeczeństwa, aby epidemia się nie rozprzestrzeniała" - uważa rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.


20:27 Hiszpania

Zakończony w niedzielę stan zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii, trwający od połowy marca, miał negatywny wpływ na wzrok obywateli tego kraju - wynika z badania opublikowanego przez spółkę branży optycznej Multiopticas, o którym w poniedziałek poinformowało radio Cope.

Przeprowadzone na podstawie ankiet badanie wykazało, że 76,4 proc. biorących udział w sondażu Hiszpanów uważa, iż podczas izolacji wynikającej z epidemii koronawirusa pogorszył się ich wzrok.

Z grupy skarżących się na pogorszenie wzroku w okresie epidemii ponad 30 proc. osób uważa, że było ono “znaczne", a dla 7 proc. “poważne".
Komentujący wyniki badania dyrektor generalny spółki Multiopticas Carlos Crespo wskazał, że pogorszenie wzroku jest efektem ubocznym pandemii Covid-19.20:16 Polska

Adam Małysz jest najsłynniejszym polskim sportowcem, który został zakażony koronawirusem. Legendarny polski skoczek narciarski poinformował o tym w poniedziałek w mediach społecznościowych.

Z gwiazd światowego futbolu pozytywne wyniki na obecność koronawirusa mieli m.in. Paolo Maldini i jego syn Daniel, legenda Liverpoolu Sir Kenny Dalglish, były bramkarz reprezentacji Turcji Recber Rustu, napastnik Juventusu Turyn Paulo Dybala, trener Arsenalu Londyn Mikel Arteta, a także napastnik Chelsea i reprezentacji Anglii Callum Hudson-Odoi. Wskutek zarażenia wirusem zmarł były prezes Realu Madryt Lorenzo Sanz.

Niepokojące informacje napłynęły w poniedziałek z Serbii. Aż pięciu piłkarzy mistrza tego kraju Crvenej Zvezdy Belgrad zostało odizolowanych od drużyny wskutek zakażenia.


20:11 Polska

W Domu Pomocy Społecznej w Orzeszu (Śląskie) potwierdzono zakażanie koronawirusem u 18 mieszkańców i 6 pracowników - podało w poniedziałek Starostwo Powiatowe w Mikołowie. Przedstawiciele placówki informują, że zakażeni przechodzą infekcję SARS-CoV-2 bezobjawowo.

Pracownicy zostali skierowani na kwarantannę domową, z kolei zarażeni mieszkańcy zostali odizolowani od pozostałych podopiecznych. Opiekujący się nimi personel został wyposażony w specjalistyczny sprzęt ochronny - poinformowali przedstawiciele powiatu mikołowskiego w komunikacie.

W placówce ogółem przebywa 90 mieszkańców i 70 pracowników. Jak podała dyrektorka placówki Jadwiga Krajewska, w miniony weekend DPS Orzesze otrzymał wyniki badań przesiewowych, którymi zostali objęci wszyscy mieszkańcy i personel.

Niestety pozytywny wynik ujawniono u 18 mieszkańców oraz sześciu pracowników. Na szczęście choroba u tych osób przebiega bezobjawowo, nikt do tej pory nie wymaga hospitalizacji - zaznaczyła.20:04 Włochy

"Jesteście bohaterami, bo nie schowaliście się pod łóżko i poszliście walczyć"- powiedział papież Franciszek pracownikom służby zdrowia z Pesaro we Włoszech, do których zadzwonił w poniedziałek w odpowiedzi na list, jaki dostał od tamtejszej pielęgniarki.

Słowa papieża zacytował w mediach społecznościowych burmistrz Pesaro w regionie Marche Matteo Ricci.

Jak napisał, Franciszek zadzwonił do departamentu prewencji miejscowego oddziału służby zdrowia, by podziękować całemu personelowi medycznemu za pracę i poświęcenie w dobie pandemii.19:59 WHO

W wielu stanach USA wzrosła liczba zainfekowanych młodych osób - zauważył dr Mike Ryan, ekspert WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych. Oczywiste jest, że tego wzrostu nie można w pełni wyjaśnić tylko zwiększoną liczbą testów - dodał.

Wzrost zakażeń osiąga obecnie szczyt w niektórych dużych, zaludnionych krajach, tylko częściowo z powodu większej liczby przeprowadzanych testów - przyznał Ryan w czasie codziennej telekonferencji.

W wielu państwach, które z powodzeniem radziły sobie z koronawirusem, odnotowano wzrost liczby przypadków z powodu wydarzeń religijnych i spotkań emigrantów - oceniła Maria Van Kerkhove, ekspertka WHO. "Wirus wykorzysta każdą możliwą okazję" - przypomniała i podkreśliła: Naprawdę ważne jest, by kraje były w stanie szybko wykryć te przypadki.

Ryan powiedział również, że w Korei Południowej pojawiły się nowe ognika powiązane z klubami, schroniskami i parkami rozrywki oraz że wnioski z badań ścieków w północnych Włoszech pokazały, że istnieje prawdopodobieństwo, iż wirus krążył tam, zanim "ktokolwiek się zorientował".

WHO zapowiedziała, że wyda dalsze wytyczne dotyczące podróży lotniczych w najbliższych dniach, kiedy kraje zniosą ograniczenia w podróżowaniu. Ryan zaznaczył jednak, że nie jest to łatwa kwestia, ponieważ nie ma możliwości zminimalizowania ryzyka do zera.


19:22 Włochy


W poważnym kryzysie pogrążyła się branża turystyczna na Sycylii i to mimo, że - jak wynika z sondaży - ta wyspa jest najczęściej wskazywana przez Włochów jako miejsce wakacji w dobie pandemii. Decydujący wpływ ma nieobecność cudzoziemców.

Turystyka na Sycylii nie wystartowała - tak media obrazowo opisują sytuację na włoskiej wyspie, analizując dane zawarte w raporcie banku centralnego, przedstawionego w poniedziałek w Palermo.

Jako podstawową przyczynę tego stanu wymienia się nieobecność zagranicznych turystów, od których tamtejszy sektor jest w dużym stopniu uzależniony.


19:17 Hiszpania

W Hiszpanii w ciągu ostatniej doby zmarła jedna osoba zainfekowana SARS-CoV-2. Z kolei w Portugalii służby medyczne potwierdziły w tym czasie cztery zgony na Covid-19.

Według poniedziałkowego komunikatu ministerstwa zdrowia Hiszpanii od niedzieli liczba ofiar śmiertelnych zakażenia koronawirusem wzrosła w tym kraju o jeden przypadek, do łącznej liczby 28 324.

Resort poinformował, że dotychczas na Covid-19 w Hiszpanii zachorowały 246 504 osoby. Oznacza to, że wciągu ostatniej doby, jak wynika z szacunków ministerstwa zdrowia, zanotowano 232 nowe przypadki zakażenia.18:35 Włochy

23 osoby zmarły ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, stwierdzono 218 nowych zakażeń koronawirusem - ogłosiła w poniedziałek Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 34657. To najniższa liczba zgonów od początku marca. Jest coraz mniej nowych infekcji.

Według oficjalnych danych Obrony Cywilnej obecnie w kraju choruje 20,6 tys. osób. Ich liczba spadła od niedzieli o ponad 300.

Rekordowo wysoki odsetek - 90 proc. - zakażonych przebywa w domowej izolacji z lekkimi objawami lub bez nich.

238720 - to liczba potwierdzonych dotąd przypadków zakażenia podczas ponad czterech miesięcy kryzysu.

Wyleczonych jest już ponad 183 tys. osób. Od niedzieli przybyło ich około 530.


18:29 Wielka Brytania

Bank Anglii (BoE) w początkowej fazie kryzysu, wywołanego przez epidemię koronawirusa, uratował brytyjski rząd przed niemożnością sfinansowania wydatków - powiedział w poniedziałek stacji Sky News jego gubernator Andrew Bailey.

Jak mówił, gdyby Bank Anglii nie interweniował w czasie krachu, który wówczas nastąpił na rynku, rząd - po raz pierwszy, od kiedy można sięgnąć pamięcią - miałby problem ze sfinansowaniem wydatków.

Bailey, który objął stanowisko gubernatora banku centralnego w połowie marca, czyli w momencie, gdy rozpoczynała się w Wielkiej Brytanii epidemia, udzielił obszernego wywiadu na temat początkowej fazy kryzysu.

Jak mówił, wyglądało przez pewien czas na to, że rząd nie będzie mógł znaleźć chętnych do zakupu obligacji, co byłoby sytuacją niespotykaną. Wprawdzie w 2009 r., w czasie kryzysu finansowego, zdarzyło się, że nie zdołano sprzedać wszystkich oferowanych wówczas obligacji, ale było to postrzegane jako jednorazowy przypadek.18:22

Konferencję Światowej Organizacji Zdrowia można oglądać tutaj:


18:12 Hiszpania

Działalność przywracanych po 4 maja restauracji i barów w Hiszpanii nie przekłada się na wzrost obrotów placówek gastronomicznych. Turystów w tym kraju wciąż jest niewielu, a mieszkańcy wybierają pobyt na łonie natury, np. na plaży - informują hiszpańskie media.

W poniedziałek dziennik “Expansion" przypomniał, że choć działalność wznowiło już ponad 62 proc. hiszpańskich placówek gastronomicznych, to lokale te inkasują niewiele w związku z wciąż nikłą liczbą klientów.

Z szacunków ekspertów wynika, że obroty po likwidacji obostrzeń, czyli w maju i pierwszej połowie czerwca, są o połowę niższe niż w analogicznym okresie 2019 r.


17:39 USA

Jaka sytuacja panuje obecnie w USA? Przeczytajcie!17:34 WHO

Wiemy coraz więcej na temat tego, jak leczyć chorych na Covid-19. Ostatnie badania nad deksametazonem dały nam coś, czego bardzo potrzebowaliśmy - powód do radości - przekazał podczas konferencji prasowej szef WHO. Tedros przekazał, że następnym wyzwaniem jest zwiększenie produkcji tej substancji. Dodał, że specyfik powinien być wykorzystywany tylko w leczeniu pacjentów z poważnymi objawami COVID-19 i tymi, którzy są w stanie krytycznym.

17:20 USA

Mimo że sytuacja w niektórych stanach, takich jak Floryda, się zaostrza, nie nadchodzi druga fala epidemii koronawirusa - powiedział w poniedziałek Szef Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu Larry Kudlow w wywiadzie dla telewizji CNBC.

Istnieje kilka ognisk (epidemii - PAP), ale zajmujemy się tym - zapewnił Kudlow, dodając, że "teraz wiemy, jak sobie z tym radzić; od ostatniej zimy poczyniliśmy duże postępy i druga fala nie nadchodzi".

Doradca prezydenta Donalda Trumpa ocenił również, że powrót do ograniczeń związanych z epidemią, które miałyby obowiązywać w całym kraju, jest mało prawdopodobny.


16:57 Nauka

U chorych na cukrzycę ryzyko zachorowania na COVID-19 jest podobne, jak w populacji ogólnej. Jedynie w przypadku diabetyków ze źle kontrolowaną chorobą i z powikłaniami większe jest ryzyko ciężkiego przebiegu tego zakażenia oraz zgonu - przekonują eksperci. Więcej przeczytacie w naszym artykule:


16:45 Wielka Brytania

W ciągu ostatniej doby na Covid-19 w Wielkiej Brytanii zmarło 15 osób, co jest najmniejszą dobową liczbą od 15 marca, zaś liczba nowo wykrytych zakażeń koronawirusem po raz pierwszy od 23 marca spadła poniżej 1000 - podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia.

W obu przypadkach te spadki są do pewnego stopnia efektem statystycznym, wynikającym z tego, że bilans dotyczy weekendu, gdy potwierdzanie koronawirusa jako przyczyny zgonu często odbywa się z opóźnieniem, zaś liczba wykonywanych testów jest mniejsza niż w pozostałe dni tygodnia. Nieuwzględniane zgony z weekendu są uzupełnianie w kolejnych dniach. Tym niemniej podane w poniedziałek liczby są zauważalnie niższe od tych z poprzedniego poniedziałku.

Od początku epidemii z powodu Covid-19 zmarło w Wielkiej Brytanii już 42 647 osób, co jest trzecim najwyższym bilansem na świecie - po Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

W ciągu ostatniej doby wykryto 958 zakażeń koronawirusem, wskutek czego łączna liczba potwierdzonych przypadków wzrosła do 305 289. To piąty najwyższy bilans na świecie - po Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Rosji i Indiach.16:38 Unia Europejska

Więcej o szczepionce przeczytacie tutaj!


16:20 Unia Europejska

Wszystkie państwa unijne poparły przedstawioną przez Komisję Europejską strategię w sprawie szczepionki przeciw Covid-19 - poinformowała komisarz ds. zdrowia Stela Kiriakidu. Przewiduje ona m.in. zabezpieczanie dostaw do UE przez umowy przedwstępne z producentami.

Tak długo jak nie ma szczepionki nikt nie jest właściwie bezpieczny, wirus wciąż krąży, dlatego KE chce realizować strategię dotyczącą szczepionek - powiedziała Kiriakidu w poniedziałek na posiedzeniu komisji ochrony środowiska naturalnego i zdrowia publicznego Parlamentu Europejskiego.

Przedstawiony w minionym tygodniu plan KE ma pomóc przyspieszyć opracowanie, produkcję i dystrybucję szczepionki przeciw Covid-19. Zakłada on m.in. zabezpieczenie produkcji w UE i przenosi część ryzyka z producentów na podatników. Bruksela ma podpisać w imieniu państw członkowskich umowy z poszczególnymi producentami. W zamian za prawo do zakupu określonej liczby dawek w określonym czasie KE sfinansuje część kosztów początkowych producentów.


15:53 Koronawirus u diabetyków

U chorych na cukrzycę ryzyko zachorowania na COVID-19 jest podobne, jak w populacji ogólnej. Jedynie w przypadku diabetyków ze źle kontrolowaną chorobą i z powikłaniami większe jest ryzyko ciężkiego przebiegu tego zakażenia oraz zgonu - przekonują eksperci.

Takie opinie wyrazili w poniedziałek podczas konferencji prasowej online "Cukrzyca - nowe podejście".

Z niektórych badań wynika, że ryzyko zgonu u diabetyków może być większe w razie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz zachorowania na COVID-19. Dotyczy to jednak pacjentów ze źle wyrównaną cukrzycą, czyli glikemią powyżej 180 mg%.

Podkreślił, że sama cukrzyca nie predysponuje do zakażenia koronawirusem, ryzyko tej infekcji u diabetyków jest podobne, jak u innych osób. Nie ma przy tym znaczenia, jaki jest to typ cukrzycy, tzw. cukrzyca insulinozależna (typu 1), czy cukrzyca dorosłych (typu 2). W obu przypadkach ryzyko zachorowania na COVID-19 jest podobne. Decydujące znacznie ma monitorowanie i odpowiednie leczenie tej choroby oraz ograniczenie występowania jej powikłań (wynikających ze zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi).

15:45 Koronawirus w Niemczech

Testami na koronawirusa objęto do niedzieli wszystkich 6139 pracowników zamkniętych z powodu pandemii największych niemieckich zakładów mięsnych w powiecie Guetersloh w Nadrenii Północnej-Westfalii, wykrywając nosicielstwo u 1131 z nich - podała w poniedziałek dpa powołując się na powiatowe władze.

Według nich, nie przebadano jeszcze próbek pobranych od 240 osób. Oznacza to, że sytuacja epidemiczna załogi należącej do koncernu Toennies rzeźni w Rheda-Wiedenbrueck jest korzystniejsza niż się początkowo obawiano - do czwartku koronawirusa wykryto aż u 730 spośród 1106 przebadanych pracowników.

15:38 Szef WHO: pandemia koronawirusa wciąż przyspiesza

Pandemia koronawirusa na świecie wciąż przyspiesza; pierwszy milion zakażeń odnotowano po ponad trzech miesiącach, a ostatni po upływie zaledwie ośmiu dni - poinformował dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tedros przestrzegał przed upolitycznianiem pandemii, co agencja AP łączy z wymierzoną w WHO i Chiny krytyką ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa. Największym zagrożeniem nie jest wirus sam w sobie, ale brak globalnej solidarności i przywództwa. Nie możemy pokonać pandemii w podzielonym świecie - akcentował szef WHO.


15:29 Były skoczek Adam Małysz z koronawirusem

15:15 Nakaz zakrywania ust i nosa w sklepach

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apeluje do klientów sklepów o noszenie masek ochronnych podczas zakupów.

Jak zaznaczyła prezes POHiD Renata Juszkiewicz, personel placówek handlowych nie jest upoważniony do egzekwowania noszenia maseczek przez konsumentów na terenie sklepów. "Apelujemy do konsumentów o noszenie maseczek i tym samym poszanowanie pracy i zdrowia pracowników handlu i ich rodzin" - podkreśliła.

15:05 Chiński festiwal w czasie epidemii

W mieście Yulin na południu Chin rozpoczął się w niedzielę festiwal psiego mięsa, pomimo pandemii koronawirusa i zapowiedzi chińskich władz, że psy będą uznawane za zwierzęta domowe, a nie część inwentarza - informują obrońcy praw zwierząt.

W czasie 10-dniowego "festiwalu owoców liczi i psiego mięsa" w Yulinie co roku do kotła trafiają tysiące czworonogów. Handlarze utrzymują, że zwierzęta pochodzą z hodowli, ale według organizacji praw zwierząt większość z nich to psy domowe, ukradzione właścicielom, i bezpańskie, wyłapane na ulicach.

14:58 Dobre wieści z Holandii

Holenderski Narodowy Instytut Zdrowia (RIVM) poinformował w poniedziałek, że w ciągu ostatniej doby nie zmarł w Holandii ani jeden pacjent zakażony koronawirusem. To pierwszy taki dzień od 9 marca. W całym kraju wykryto też 69 nowych przypadków infekcji.

Liczba nowych przypadków była w poniedziałek najniższa od 10 marca. Liczba osób hospitalizowanych wzrosła zaledwie o 2.

14:45 Szpital w Jarosławiu

Oddział chorób wewnętrznych w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu oraz oddział hematologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim numer  1 w Rzeszowie od dziś wznowiły pracę i przyjmowanie pacjentów.

Zamknięto je  z powodu wykrycia zakażeń koronawirusem

Oddział chorób wewnętrznych i SOR w Jarosławiu wstrzymały pracę 13 czerwca. SOR zaczął działać po dwóch dniach.

Natomiast oddział hematologii rzeszowskiego szpitala  został zamknięty 15  czerwca.

14:39 Test&GO w Lesznie

14:28 Koncert na rzecz walki z Covid-19 - zaśpiewają m.in. Shakira i Miley Cyrus

Światowe gwiazdy muzyki i filmu, w tym Shakira i Miley Cyrus, wezmą w sobotę udział w nadawanym w internecie koncercie charytatywnym, który ma pomóc w walce z pandemią Covid-19 w ramach wspólnej inicjatywy ruchu obywatelskiego Global Citizen i Komisji Europejskiej.

Inicjatywa pod hasłem "Globalny cel: zjednocz się dla naszej przyszłości" ma za zadanie zebrać miliardy dolarów z prywatnych i publicznych darowizn, aby pomóc zmniejszyć wpływ pandemii na marginalizowane społeczności - informuje agencja Reutera.

14:02 Koronawirus w Europie

13:48 Nowe przypadki zakażeń w Hongkongu

Służby medyczne Hongkongu zgłosiły w poniedziałek 30 nowych zakażeń koronawirusem. To największy dobowy przyrost od 3 kwietnia. Wszystkie nowe przypadki dotyczą osób, które przybyły z zagranicy.

Oficjalny bilans zakażeń koronawirusem potwierdzonych w Hongkongu wzrósł do 1161. Pięć osób zmarło.

Jako że sytuacja związana z zakażeniami Covid-19 pozostaje poważna, a liczba infekcji na świecie wciąż rośnie, członkowie społeczeństwa wzywani są do unikania niekoniecznych podróży poza Hongkong - przekazał rzecznik regionalnego centrum ochrony zdrowia.

13:35 Sektor pożyczek po pandemii stracił

Po niskich wynikach w kwietniu rynek pożyczek nieco odbił w maju, jednak wciąż odnotowuje się wyraźne spadki. W porównaniu do ub. roku liczba sprzedanych pożyczek w maju spadła o 49 proc. - poinformowała Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego w poniedziałek.

W komunikacie Fundacji czytamy, że w porównaniu do ubiegłego roku wartość udzielonych pożyczek w maju spadła jeszcze mocniej, niż ich liczba - o 66 proc.

Po wyjątkowo słabych wynikach w kwietniu, który był pierwszym pełnym miesiącem lockdownu i obowiązywania nowych limitów kosztów pozaodsetkowych, dane za maj wskazują, że spadki na rynku pożyczek wyhamowały - napisano.

13:22 Rządowoa pomoc dla pracodawców

Na 100 dni po ogłoszeniu stanu epidemii mamy przekazanych 100 mld zł na ratowanie 5 milionów miejsc pracy - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji podsumowującej dotychczasowe działania rządowych programów antykryzysowych.

13:06 Obowiązek zakrywania ust i nosa w sklepach. Apel Ministerstwa Zdrowia

12:56 Zakażenie koronawirusem wśród pracowników sanktuarium w Fatimie

Władze sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie potwierdziły 16 przypadków zakażeń wśród pracowników tego popularnego miejsca kultu maryjnego. Zapewniają jednak, że ognisko infekcji koronawirusem nie stanowi zagrożenia dla pielgrzymów.

W komunikacie przekazanym mediom w niedzielę wieczorem rektorat sanktuarium napisał, że wszystkie osoby, u których wykryto obecność SARS-CoV-2 to członkowie chóru. W piśmie wyjaśniono, że osoby zainfekowane nie miały kontaktu z pielgrzymami.

12:48 Koronawirus w radomskiej parafii

Proboszcz parafii św. Stefana w Radomiu jest zarażony koronawirusem. Kapłan przebywa w izolacji. Kwarantanną zostali objęci także wikariusze i pracownicy kościelni.

Informację o pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa proboszcz parafii na radomskim Idalinie otrzymał w niedzielę. Poinformował o tym wiernych w komunikacie zamieszczonym na stronie parafii i mediach społecznościowych.

12:40 W Hiszpanii 1,2 mln mandatów za łamanie obowiązujących restrykcji

Pomiędzy trwającym od połowy marca do niedzieli stanem zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii wystawionych zostało łącznie 1,2 mln mandatów osobom łamiącym restrykcje dotyczące korzystania z przestrzeni publicznej podczas epidemii koronawirusa.

Z opublikowanych w poniedziałek statystyk hiszpańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych wynika, że w związku z łamaniem obostrzeń policja i żandarmeria przeprowadziła ponad 9 tys. zatrzymań.

12:33 Druga fala epidemii

12:05 Diagnostyka koronawirusa w Polsce

11:55 W Rosji po raz pierwszy od tygodni odnotowano poniżej stu zgonów na Covid-19

W Rosji zmarło w ciągu ostatniej doby 95 pacjentów z Covid-19 - podał w poniedziałek sztab rządowy. Oznacza to, że wskaźnik zgonów po raz pierwszy od 25 maja nie przekroczył stu osób w ciągu doby. Od początku pandemii 8 206 osób zmarło w Rosji na Covid-19.

W ciągu minionej doby zarejestrowano w Rosji 7 600 zakażeń koronawirusem, o 128 mniej niż dzień wcześniej. Łączna liczba zakażeń zbliża się do 600 tys. - wynosi 592 280 osób.

11:36 Epidemia na Węgrzech

Osiem nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, zmarło też dwóch chorych na Covid-19 - poinformowano w poniedziałek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Do tej pory na Węgrzech wykryto 4102 przypadki zakażenia koronawirusem. 572 osoby zmarły, a 2590 uznano za wyleczone.

W szpitalach leczone są obecnie 184 osoby chore na Covid-19, przy czym 14 oddycha przy pomocy respiratora. 3528 osób przebywa na kwarantannie domowej.

11:16 Wielkopolskie

Z powodu koronawirusa zamknięto urząd gminy w wielkopolskich Brzezinach - poinformował w poniedziałek PAP dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu Marek Stodolny.

U jednego z pracowników urzędu stwierdzono zakażenie koronawirusem.

11:02 Koronawirus w Polsce. Wyzdrowiało 17 076 pacjentów zakażonych koronawirusem

10:48 Ognisko koronawirusa w Pekinie

Pekińska komisja zdrowia ogłosiła w niedzielę, że miasto jest w stanie badać pod kątem koronawirusa milion osób dziennie. Początkowo testom poddawano osoby związane z targiem Xinfadi, ale później kampanię rozszerzono również na mieszkańców innych części miasta.

Chińskie władze twierdziły, powołując się na wstępne wyniki badań genetycznych i epidemiologicznych, że wirus wykryty w Pekinie "przybył z Europy". Wciąż nie jest jednak jasne, w jaki sposób znalazł się na pekińskim targu rolno-spożywczym.

10:33 Koronawirus w Polsce. 296 nowych zakażeń koronawirusem, 3 osoby zmarły

10:06 Ekonomiczne skutki pandemii

Przez ostanie dwadzieścia lat tempo wzrostu zamożności było wyjątkowo odporne na czynniki zewnętrzne. Kryzys ekonomiczny spowodowany wystąpieniem pandemii oraz zmienna sytuacja na rynkach niemal na pewno doprowadzi do zmniejszenia się światowego bogactwa - szacują eksperci Boston Consulting Group.

Jedną z charakterystycznych cech wzrostu bogactwa w ciągu ostatnich dwóch dekad była niezwykła odporność tego procesu na czynniki zewnętrzne. Pomimo wielu kryzysów, wzrost zamożności okazał się wyjątkowo silny, wychodząc obronną ręką nawet z najcięższych testów. W ciągu ostatnich 20 lat osobiste bogactwo finansowe prawie się potroiło, z 80 bilionów dolarów w 1999 roku do 226 bilionów dolarów na koniec 2019 roku. Tym razem światowe bogactwo może zmniejszyć się o nawet 16 bilionów dolarów.

09:45 Koronawirus na Śląsku. Nowe zakażenia wśród górników

09:21 Koronawirus na Ukrainie

Na Ukrainie w ciągu minionej doby wykryto 681 zakażeń koronawirusem, 10 chorych na Covid-19 zmarło, a 133 pacjentów wyzdrowiało - podał w poniedziałek resort ochrony zdrowia. Prawie co trzeci przypadek infekcji wykryto ostatniej doby w obwodzie lwowskim (200).

To najniższa dobowa liczba zakażeń SARS-CoV-2 na Ukrainie od 16 czerwca.

Ogółem w kraju wykryto 37 241 zakażeń koronawirusem, wyzdrowiało ponad 16,6 tys. osób, a zmarło 1 012 chorych.

08:50 Nowe przypadki zachorowań w Chinach

Chiny zgłosiły w poniedziałek 18 nowych przypadków Covid-19, w tym dziewięć w Pekinie, gdzie rośnie liczba zakażeń wiązanych z nowym ogniskiem na targu rolno-spożywczym. Władze prowadzą kampanię masowych testów i zwiększyły nadzór nad importowaną żywnością.

Oprócz dziewięciu przypadków w Pekinie dwie infekcje lokalne potwierdzono poprzedniej doby w sąsiedniej prowincji Hebei. W kraju wykryto również siedem nowych zakażeń bezobjawowych, które nie są w Chinach zaliczane do "potwierdzonych przypadków" Covid-19 - wynika ze sprawozdania państwowej komisji zdrowia.

07:43 Koronawirus w Niemczech

W ciągu ostatniej doby w Niemczech stwierdzono 537 nowych infekcji SARS-CoV-2, a trzy zakażone osoby zmarły - poinformował Instytut im. Roberta Kocha. Całkowita liczba wykrytych infekcji przekroczyła tym samym 190 tys.

Łącznie w Niemczech stwierdzono dotychczas 190 359 przypadków zakażenia koronawirusem. 8 885 zakończyło się śmiercią pacjentów. 

07:05 Branża turystyczna domaga się rekompensat za zawieszenie związane z koronawirusem

Branża turystyczna domaga się w związku z COVID-19 odszkodowania. Straty i utracone korzyści szacuje na 141 mln zł. Kwotę pomniejszono o otrzymaną w międzyczasie pomoc od rządu - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Jak podaje dziennik, 84 przedsiębiorców zrzeszonych w Turystycznej Organizacji Otwartej skierowało do Skarbu Państwa wezwanie do zapłaty. Powód: wprowadzenie - ich zdaniem - niezgodnych z prawem zakazów i ograniczeń w związku z COVID-19, co ograniczyło wolność gospodarczą.

Nasze biznesy zostały bezprawnie zawieszone. Rząd nie ogłosił ani stanu wyjątkowego, ani stanu klęski żywiołowej. To zablokowało nam drogę do rekompensaty - tłumaczy Alina Dybaś, prezes TOO. Dodaje, że teraz branża przez 14 dni czeka na odpowiedź. Jeśli jej roszczenia nie zostaną uwzględnione, następnym krokiem będzie skierowanie sprawy do sądu.


06:50 Szumowski nie myśli o dymisji

Nie jestem dzieckiem, jestem osobą odpowiedzialną, która wie, z jakich obowiązków musi się wywiązać - stwierdził w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany o to, czy rozważa odejście z resortu. Nie będą rzucał kwitami. Jednak mam dość, gdy atakuje się moją rodzinę, współpracowników i bruka moje nazwisko - dodał. Bronią mnie efekty mojej pracy - ocenił Szumowski.


06:27 Pieniądze dla misjonarzy na pomoc w czasach koronawirusa

W odpowiedzi na wiele próśb od misjonarek i misjonarzy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w wyniku pandemii koronawirusa, jaka dotknęła terytoria misyjne, Dzieło Pomocy Ad Gentes wraz z Komisją Episkopatu ds. Misji ustanowiły specjalny Fundusz pomocowy dla misji w dobie koronawirusa - powiedział PAP przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. W duchu chrześcijańskiej solidarności postanowiliśmy podzielić się z najuboższymi przysłowiową kromką chleba, lekarstwami i środkami ochrony przed zarażeniem koronawirusem - dodał. Zebrano już 500 tys. zł, które przekazano do 70 parafii na zakup lekarstw, żywności dla najbardziej potrzebujących oraz środków higieny osobistej.

06:09 Włochy

Nawet o 30 procent wzrósł w tym roku we Włoszech koszt dziennego pobytu nad morzem - informuje organizacja obrony praw konsumentów. To rezultat wprowadzenia na plażach środków ochrony w związku z pandemią, w tym dystansu społecznego i poniesionych wydatków.

Więcej niż przed rokiem, od 10 do 30 procent, trzeba zapłacić za parking, wynajem łóżka do opalania i parasola na płatnych plażach, a także za jedzenie i inne usługi. 

Konsumencka organizacja Codacons odnotowała na początku sezonu wakacyjnego przypadki podwyżek w różnych częściach kraju. Podano kilka przykładów: średni koszt wynajmu parasola i dwóch łóżek na cały dzień wzrósł w tym roku do 25-30 euro. Na droższych plażach cena ta sięga nawet 100 euro dziennie. Miesięczny abonament na plażę kosztuje od 500 do 600 euro.

05:47 Brazylia

Brazylijskie Ministerstwo Zdrowia zarejestrowało w niedzielę 641 nowych zgonów na Covid-19 i 17 495 nowych zakażeń. W Brazylii od początku epidemii zostało zakażonych koronawirusem 1 085 038 osób.

50 617 osób zmarło w Brazylii z powodu koronawirusa od początku epidemii.

W piątek Brazylia przekroczyła barierę miliona potwierdzonych zakażeń koronawirusem odnotowując rekordową za dobę liczbę nowych przypadków zakażeń-54 771. Za wyleczone od początku epidemii uznaje się 549 386 osób.

Brazylia jest drugim po USA krajem na świecie pod względem liczby zakażonych i liczby przypadków śmiertelnych. Według wielu ekspertów rzeczywista liczba infekcji w tym kraju jest znacznie wyższa.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro od wielu tygodni jest krytykowany przez większość społeczeństwa za bagatelizowanie zagrożenia, stwarzanego przez koronawirusa. Szef państwa wielokrotnie atakował m.in. gubernatorów stanów, których oskarżał o zawyżanie danych dotyczących liczby zachorowań i zgonów z powodu Covid-19 oraz "trwonienie pieniędzy publicznych" na walkę z "wyolbrzymianym zagrożeniem".

05:40 WHO - rekordowy dobowy wzrost zakażeń koronawirusem

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o rekordowym dobowym wzroście zakażeń koronawirusem - 183 020 przypadków. Jak dotychczas największy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem na świecie był 18 czerwca- 181 232 przypadków.

Według dobowego raportu największy wzrost zakażeń odnotowano w niedzielę w Ameryce Północnej i Południowej - ponad 116 000 nowych przypadków.

Według WHO całkowita liczba przypadków zakażeń na Covid-19 na świecie wyniosła w niedzielę 8 708 008 przypadków (przyrost dobowy- 183 020) i 461 715 zgonów (dobowy przyrost zgonów- 4743).

Dane statystyczne w rozbiciu na regiony świata, według klasyfikacji WHO, przedstawiały się następująco:

Afryka- 2 169 999 przypadków zakażeń (przyrost dobowy 8464) i 4874 zgonów ( przyrost dobowy 124)

Ameryka - 4 279 854 przypadków (116 041) i 219 144 zgonów (3224)

Wschodni obszar Morza Śródziemnego - 897 403 przypadki (18 975) 20 075 zgonów (515)

Europa - 2 527 618 przypadków zakażeń (17 922) i 193 086 zgonów (442)