Rażąca nierówność w dostępie do szczepionek przeciwko Covid-19 spowodowała "dwutorową pandemię" – mówił szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Kraje zachodnie są chronione, a biedniejsze narody nadal są narażone - uważa Tedros.

Szef WHO ponowił prośby o darowizny szczepionek na rzecz krajów najbiedniejszych w ramach mechanizmu COVAX. Zdaniem Tedrosa producenci preparatów mogliby na ten cel przeznaczać nawet połowę swojej produkcji. Coraz częściej obserwujemy pandemię dwutorową - powiedział podczas konferencji prasowej w Genewie.

Sześć miesięcy od podania pierwszych szczepionek przeciwko Covid-19 kraje o wysokich dochodach wykorzystały prawie 44 procent ich światowych zasobów. Kraje o niskich dochodach podawały zaledwie 0,4 proc. preparatów. Najbardziej frustrujące w tej statystyce jest to, że nic nie zmieniło się w ciągu tych miesięcy - podkreślił Tedros.

Do 4 czerwca COVAX dostarczył ponad 80 milionów dawek do 129 krajów i terytoriów. Według Tedrosa to dużo mniej, niż oczekiwano.

Cytat

Niesprawiedliwy dostęp do szczepień to zagrożenie dla wszystkich narodów, nie tylko tych z najmniejszą liczbą szczepionek.
powiedział Tedros.

Taka sytuacja pozwoliła wirusowi na dalsze rozprzestrzenianie się, zwiększając prawdopodobieństwo pojawienia się wariantu, który sprawi, że szczepionki będą mniej skuteczne - dodał.

WHO chce szybszej wymiany wiedzy nt technologii przydatnej do walki z pandemią

W maju na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia Tedros wezwał społeczność międzynarodową do zaszczepienia co najmniej 10 proc. populacji każdego kraju do września i co najmniej 30 proc. do końca roku. Aby osiągnąć te cele, potrzebujemy 250 milionów dodatkowych dawek do września i 100 milionów dawek jeszcze w czerwcu i lipcu - tłumaczył szef WHO.

Jego zdaniem jeszcze w tym roku możliwe jest uruchomienie produkcji szczepionek w Afryce. Tedros nie podał szczegółów, w jakim kraju mogłoby się to odbywać, ale agencja Reuters informowała już wcześniej, że Senegal może rozpocząć produkcję szczepionek w przyszłym roku na podstawie umowy z belgijską grupą biotechnologiczną Univercells.

Tedros wezwał również firmy farmaceutyczne, w tym Pfizera i Modernę, których szczepionki opierają się na tak zwanej technologii mRNA, do dzielenia się swoją wiedzą z WHO, która chciałby przyspieszenia transferu kluczowych technologii do walki z pandemią.