Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus wezwał w poniedziałek do szybkiego rozpoczęcia globalnych negocjacji w celu uzgodnienia międzynarodowego traktatu dotyczącego gotowości i reagowania na pandemie.

Dyrektor generalny WHO na sesji zamykającej doroczne tygodniowe spotkanie ministrów stwierdził, że organizacja stanęła przed "poważnym wyzwaniem", aby utrzymać swoją reakcję na Covid-19 na obecnym poziomie, i potrzebuje trwałego i elastycznego finansowania.

Wcześniej w poniedziałek ministrowie zdrowia zgodzili się przestudiować zalecenia dotyczące reform, przedstawione przez niezależnych ekspertów w celu wzmocnienia zdolności zarówno WHO, jak i poszczególnych krajów, do powstrzymywania nowych wirusów.

Zaleceniem, które moim zdaniem zrobi najwięcej dla wzmocnienia WHO i globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego, jest zalecenie traktatu w sprawie gotowości i reagowania na pandemie, który mógłby również wzmocnić relacje między państwami członkowskimi i sprzyjać współpracy. To idea, której czas nadszedł - powiedział Tedros.

Ministrowie 194 państw członkowskich WHO spotkają się 29 listopada, aby zdecydować, czy rozpocząć negocjacje w sprawie traktatu pandemicznego.

Niezbędne jest wzmocnienie globalnego nadzoru i zapewnienie Światowej Organizacji Zdrowia autorytetu i możliwości wykonywania tej ważnej pracy dla wszystkich narodów świata - powiedział z kolei premier Australii Scott Morrison. Jeśli mamy zrealizować ten ambitny program reform, musimy współpracować i odłożyć na bok inne kwestie - dodał.

Musimy zmienić to, co naraziło nas na zagrożenie w czasie tej pandemii, nasze wzajemne powiązania, musimy zmienić je w naszą siłę - ocenił ekspert ds. sytuacji nadzwyczajnych WHO Mike Ryan.

Agencja Reutera podkreśliła, że prace nad traktatem mogą trwać długo. Ramowa Konwencja Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu - pierwszy na świecie traktat dotyczący zdrowia publicznego - została przyjęta w 2003 r. po czterech latach negocjacji.

Pandemia koronawirusa rozpoczęła się w Wuhan

31 grudnia 2019 roku m Chiny poinformowały biuro krajowe Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w tym państwie o przypadkach zakażenia zapaleniem płuc o nieznanej przyczynie wykrytych w mieście Wuhan. Dziś wiemy, że chodzi o koronawirusa (SARS-Cov-2), wywołującego chorobę Covid-19. Dotarła ona już w każdy zakątek globu.

Od początku pandemii z powodu Covid-19 zmarło na całym świecie ponad 3,5 mln osób, z czego w Chinach, według oficjalnych danych, 4636 osób.