Masowy program szczepień daje w tej chwili największą szanse na opanowanie pandemii i zniesienie nakazów dla osób starszych, by w miarę możliwości nie opuszczały domów. Taki przymus z jednej strony owszem zmniejsza ryzyko zakażenia, z drugiej strony ma jednak konkretne, niekorzystne skutki dla ich stanu zdrowia, tak fizycznego, jak i psychicznego. Piszą o tym w najnowszym numerze czasopisma "Quarterly Journal of Medicine" naukowcy Trinity College Dublin i St James's Hospital.

W sytuacji nasilającej się pandemii pozostawanie w domach było kluczową strategią zmierzającą do ograniczenia ryzyka zakażenia osób starszych. W miarę przedłużania się tej sytuacji coraz bardziej jasne stawały się jednak także niekorzystne skutki takiej konieczności. Badacze z Irlandii przeanalizowali możliwe skutki dla fizycznego i psychicznego zdrowia seniorów. Poprosili przy tym o opinie grupę osób w wieku od 70 lat wzwyż, które nie przechodziły zakażenia koronawirusem. 

Wyniki okazały się dość jednoznaczne. Blisko 40 proc. uczestników przyznawało, że ich stan psychiczny od czasu ograniczenia wychodzenia z domu pogorszył się lub znacznie się pogorszył. Ponad 57 proc. respondentów przyznało się do poczucia samotności, przy czym 1 na 8 osób zgłaszała, że samotność odczuwa bardzo często.

Z oczywistych względów na samotność nawet dwukrotnie częściej skarżyły się osoby mieszkające same. Ponad 40 procent uczestników badania twierdziło, że w zamknięciu pogorszył się ich stan zdrowia fizycznego, przy czym 1 na 5 osób deklarowała, że w tym czasie nie opuszczała domu ani razu. 

Starsze osoby przyjmowały sugestie władz medycznych ze zrozumieniem. Ponad 60 proc. zgadzało się z sugestią rządu, by domu nie opuszczać i izolować się od innych. Nie zgadzało się z tym około 25 proc. Jedna na sześć ankietowanych osób deklarowała, że w warunkach izolacji nie szukała pomocy medycznej w przypadku dolegliwości, które normalnie skłoniłyby ich do wizyty u lekarza. Połowa z nich wskazywała, że było to związane z lękiem przed Covid-19. 

"Te wyniki wskazują na potencjalne, pośrednie skutki Covid-19 dla zdrowia starszych osób. Zamykanie się w domach ma znaczenie i obniża ryzyko zakażenia się koronawirusem, ale powoduje istotne skutki uboczne, którym też trzeba przeciwdziałać" - mówi współautor badania, geriatra, dr Robert Briggs z Trinity College - "Licząc się z kolejnymi falami Covid-19 i koniecznością utrzymywania obostrzeń nawet w warunkach akcji szczepień musimy opracować strategie pomagające starszym osobom utrzymywać społeczną aktywność, ograniczające ryzyko samotności i zachęcające do aktywności fizycznej nawet w domu". 

"Niepokój budzą deklaracje osób, które mimo gorszego samopoczucia nie decydują się na kontakt z lekarzem, często z obawy o zakażenie koronawirusem. Musimy dotrzeć do nich z przekazem, że w sytuacji problemów ze zdrowiem powinni zgłosić się do placówek opieki zdrowotnej, które mają odpowiednie procedury pozwalające im zajmować się osobami, które nie cierpią na Covid-19" - dodaje pierwsza autorka pracy, dr Laura Bailey z St James's Hospital w Dublinie. 


Opracowanie: