Nie ma wielkich szans na realizację obietnicy składanej przedsiębiorcom z branży meblowej przez Jarosława Gowina - ustalili dziennikarze RMF FM.

W sobotę wicepremier Minister Rozwoju po spotkaniu z branżą meblową zasugerował, że w tym tygodniu zapadnie decyzja w sprawie ponownego otwarcia sklepów meblowych w centrach handlowych.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że nie ma szans na tę decyzję, bo zarówno urzędnicy kancelarii premiera, jak i ministerstwa zdrowia nie wyobrażają sobie, że w tym tygodniu można będzie ogłosić otwarcie sklepów meblowych w centrach handlowych.

Ciągle mamy za dużo zakażeń, a sąsiadujące kraje wprowadzają nowe obostrzenia. Dlatego na razie otwarcia tej branży nie będzie - choćby dlatego, że zaraz inne branże domagałyby się poluzowania restrykcji.

Na razie, jak informują ministrowie, wszystkie obostrzenia zostają utrzymane do końca listopada. Czy potem zostaną zniesione? To zależy od tego czy liczba zakażeń spadnie i na niższym poziomie się ustabilizuje.

Przypomnijmy, że Jarosław Gowin był pytany o decyzje ws. branży meblowej w programie Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM 14 listopada. Można zadawać sobie pytanie, dlaczego minister gospodarki tak dużą uwagę przywiązuje do sklepów meblowych. Otóż one są elementem systemu naczyń połączonych z przemysłem meblowym, który jest jedną z najważniejszych gałęzi polskiego eksportu (...). Warto wspierać przemysł meblowy poprzez otwarcie sklepów.

Prawie 20 tysięcy nowych przypadków zakażenia

Dziś ministerstwo zdrowia poinformowało o 19 883 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 603 chorych, najwięcej od początku epidemii.

Najwięcej nowych zakażeń stwierdzono w województwach mazowieckim (3340), śląskim (2214) i w dolnośląskim (2091).

Poniżej 2 tys. przypadków zanotowano w województwach: małopolskim (1608), pomorskim (1313), wielkopolskim (1174), łódzkim (1154), zachodniopomorskim (1146), świętokrzyskim (870), opolskim (861), kujawsko-pomorskim (854), warmińsko-mazurskim (788), podkarpackim (777), lubelskim (627), lubuskim (586) i w podlaskim (480).

Z powodu COVID-19 zmarło 112 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 491 osób. Łącznie to 603 ofiary śmiertelne, najwięcej od początku epidemii.

Do tej pory o najwyższej liczbie wykrytych przypadków SARS-CoV-2 poinformowano 7 listopada - było to 27 875, a o największej liczbie zgonów 14 listopada - zmarło wtedy 548 chorych.

Od początku epidemii potwierdzono zakażenie u 772 823 osób. 11 451 chorych zmarło.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Co robi wicepremier Kaczyński ws. zajść na Marszu Niepodległości? Gowin: Trzyma rękę na pulsie

Opracowanie: