Cisza w środkach transportu w Niemczech? Mając na uwagę walkę z epidemią koronawirusa władze niektórych niemieckich landów rozważają wprowadzenie nowego obostrzenia: zakazu rozmawiania w autobusach, tramwajach, czy metrze.

Zaczęło się od tego, że zarząd transportu publicznego w niemieckim Mannheim zaapelował do podróżnych, by w trakcie jazdy autobusem albo tramwajem zrezygnowali z rozmawiania przez telefon komórkowy.

"Rezygnacja z rozmowy telefonicznej w zamkniętym pomieszczeniu zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa" - brzmi apel. Podobny pojawił się w Monachium. Chodzi konkretnie o kropelki śliny, które są w wydychanym powietrzu, także podczas mówienia.

Za wprowadzeniem takiego zakazu opowiedzieli się związkowcy transportu komunalnego. Argumentują, że wiele osób, rozmawiając przez telefon komórkowy w środkach transportu czy też na peronach lub dworcach i przystankach w mieście, ściąga maseczkę pod brodę.

Niemieckie gazety przytaczają jako przykład Hiszpanię, gdzie zalecenie milczenia w środkach transportu publicznego funkcjonuje na Majorce. Tam w autobusach nie wolno rozmawiać ani przez telefon komórkowy, ani z innymi pasażerami. Wcześniej taki "nakaz milczenia" prowadziła Barcelona. W metrze czy autobusach można przeczytać na plakatach: "Avoid talking" (Unikaj mówienia - red.). 

Co ciekawe, do unikania rozmów w środkach transportu publicznego apeluje też francuska Narodowa Akademia Medycyny.

"Oprócz obowiązku noszenia maseczki w środkach transportu publicznego, tam gdzie nie można zachować dystansu, powinny obowiązywać dodatkowe, a przy tym proste procedury: unikania rozmowy, także przez telefon komórkowy" - czytamy w komunikacie tej instytucji.

Koronawirus w Niemczech

W Niemczech do 14 lutego przedłużono obowiązujący obecnie twardy lockdown. Zamknięte pozostają m.in. szkoły i przedszkola, restauracje i puby, teatry i opery, a także duża część placówek handlu detalicznego, z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek.

Kanclerz Angela Merkel ostrzegła, że wobec ryzyka rozprzestrzeniania się nowych mutacji koronawirusa Niemcy nie wykluczają przywrócenia kontroli na swych granicach z krajami Unii Europejskiej.

Ostatniej doby w Niemczech przybyło 16 417 nowych przypadków koronawirusa. Berliński Instytut im. Roberta Kocha poinformował też o zgonie 879 osób z Covid-19.