​Brytyjski rząd podał w niedzielę, kiedy i podczas jakich wydarzeń testowane będą rozwiązania, które mają umożliwić wznowienie imprez masowych z udziałem publiczności. Jednym z testowanych rozwiązań mają być tzw. paszporty szczepionkowe. W planach są też pilotażowe imprezy.

Takimi wydarzeniami są trzy mecze piłkarskie na stadionie Wembley, bieg masowy w hrabstwie Hertfordshire, mistrzostwa świata w snookerze w Sheffield, konferencja, seans filmowy, wieczór komediowy oraz impreza w nocnym klubie w Liverpoolu. 

Pierwszym pilotażowym wydarzeniem będzie wieczór komediowy w Liverpoolu 16 kwietnia, ostatnim - finał piłkarskiego Pucharu Anglii 15 maja.

Testy przed i po imprezie

Podczas czterech wydarzeń w Liverpoolu publiczność będzie poddawana testom na obecność koronawirusa przed ich rozpoczęciem i po ich zakończeniu, co ma na celu sprawdzenie, w jaki sposób odpowiednia wentylacja oraz wyznaczone drogi wejścia i wyjścia pomagają ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa. 

Natomiast podczas dalszych wydarzeń ma być przetestowana rozbudowana aplikacja do wykrywania kontaktów osób zakażonych, która ma pokazywać, czy dana osoba została zaszczepiona przeciw Covid-19, czy ma ważny negatywny wynik testu na obecność koronawirusa albo przeciwciała.

Szczepienia to nie wszystko

Minister Michael Gove, który prowadzi przegląd potencjalnych możliwości certyfikatów covidowych, wskazał, że brytyjskie rozwiązania mogą być podobne do tych, które są stosowane w Izraelu. 

Cytat

Szczepienia są potężnym narzędziem, ale nigdy nie mogą zapewnić 100 proc. ochrony. Dlatego musimy przyjrzeć się każdej potencjalnie dostępnej opcji, aby zapewnić najszybszą, najbezpieczniejszą i najbardziej zrównoważoną drogę powrotu do normalności. Biorąc pod uwagę uderzenie, jakie branża nocnego życia i sektor rozrywkowy przyjęły w ciągu ostatniego roku, wszystko, co może pomóc firmom w szybszym ponownym otwarciu, musi być warte rozważenia. Izraelskie podejście obejmuje aplikację na smartfony, a aplikacja NHS mogłaby służyć podobnemu celowi tutaj
- napisał Gove w artykule opublikowanym w "Sunday Telegraph"

W zeszłym tygodniu premier Boris Johnson mówił, że widzi rolę dla jakiejś formy certyfikatów covidowych: w postaci dowodu szczepień albo ważnego testu na obecność koronawirusa. 

Zastrzegł jednak, że taki system może być wprowadzony dopiero, gdy wszyscy otrzymają możliwość zaszczepienia się przeciw Covid-19, co ma nastąpić do końca lipca.