Z powodu Covid-19 w Europie zmarły ponad dwa miliony ludzi - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

"Tragiczna granica została przekroczona, liczba zgonów z powodu Covid-19 zgłoszonych przez kraje w regionie Europy przekroczyła dwa miliony osób" - podały w komunikacie służby prasowe WHO.

Organizacja uściśliła, że ostatnie dane są coraz bardziej optymistyczne, bowiem w minionym tygodniu liczba zakażeń i zgonów w Europie spadła odpowiednio o 26 proc. i 24 proc. 

W sumie 2 002 058 osób zmarło w związku z Covid-19 w krajach europejskich, a zakażeń odnotowano 218 225 294.

USA: Milion ofiar. Flagi do połowy masztu

W czwartek Biały Dom poinformował, że Stany Zjednoczone przekroczyły granicę miliona zgonów wśród osób zakażonych koronawirusem.

Prezydent USA Joe Biden nakazał z tego powodu opuszczenie do połowy masztu flag narodowych w całym kraju. Flagi mają pozostać opuszczone do 16 maja.

"Dziś wyznaczony został tragiczny kamień milowy: jeden milion Amerykanów straciło życie z powodu Covid-19. Jeden milion pustych krzeseł wokół stołu. Każde z nich to niezastąpiona strata" - napisał prezydent w oświadczeniu. Jak dodał, USA nie mogą być obojętne na te straty i muszą o nich pamiętać.

Pierwszy przypadek w Korei Północnej

Po ponad dwu latach od rozpoczęcia pandemii Korea Płn. poinformowała w czwartek o wykryciu pierwszego przypadku zarażenia koronawirusem. Jak podała oficjalna agencja KCNA wysoce zaraźliwy wariant Omikron wykryto podczas testów mieszkańców stołecznego Pjongjangu. 

Jak zaznacza agencja Associated Press Korea Północna dotychczas utrzymywała, że kraj jest wolny od pandemii Covid-19, co było powszechnie podawane w wątpliwość przez zagranicznych ekspertów. 

Pjangjong odmawiał też przyjęcia szczepionek przeciwko Covid-19 oferowanych przez sponsorowany przez ONZ program COVAX.