Rząd Austrii najprawdopodobniej w niedzielę ogłosi kolejny lockdown. Będzie dotyczył osób niezaszczepionych i zacznie obowiązywać już od poniedziałku.

Kanclerz Austrii Alexander Schallenberg ogłosił, że jego rząd jest coraz bliższy wprowadzenia lockdownu dla osób niezaszczepionych. Decyzja ma zostać ogłoszona w niedzielę. Jeśli zostanie wprowadzony - to już od poniedziałku.

Jak pisze prasa w Austrii, kanclerz dał już "zielone światło". "To będzie ciężka zima dla niezaszczepionych" - miał powiedzieć.

Mimo lockdownu, osoby niezaszczepione będą mogły nadal chodzić do pracy, kupować produkty spożywcze i uprawiać sport na świeżym powietrzu

Zasady te miałby obowiązywać na razie do Bożego Narodzenia.

Już od poniedziałku w całej Austrii obowiązuje reguła 2G, oznaczająca ograniczenia dostępu do różnych miejsc publicznych (restauracje, usługi, szpitale itp.) dla osób, które nie są zaszczepione lub przeszły Covid-19 więcej niż sześć miesięcy temu.

Szczepienia będą uznawane za ważne, jeżeli od przyjęcia drugiej dawki nie minęło więcej niż dziewięć miesięcy.

W Austrii zaszczepionych jest 65 proc. populacji. To stawia ten kraj nisko w rankingu szczepień w krajach Europy Zachodniej. Wielu Austriaków jest sceptycznych wobec szczepień przeciw koronawirusowi, a postawę tę wspiera - jak zauważają agencję - skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPOe), trzecie najsilniejsze ugrupowanie w parlamencie.