Od piątku w Hiszpanii przybyło 16,2 tys. osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. Łącznie resort potwierdził dotąd 359 082 przypadki infekcji.

Jak sprecyzował podczas konferencji prasowej główny epidemiolog kraju Fernando Simon, w dalszym ciągu utrzymuje się notowana już w pierwszej połowie sierpnia wysoka dynamika wzrostu liczby infekcji SARS-CoV-2.

Simon podziękował władzom wspólnot autonomicznych Hiszpanii za działania podejmowane na rzecz walki z epidemią. Przypomniał o obowiązującym od poniedziałku stanie zagrożenia epidemicznego w Kraju Basków, a także o nowych restrykcjach ogłaszanych przez rządy innych regionów.

Z danych ministerstwa zdrowia Hiszpanii wynika, że między piątkiem, kiedy resort podał poprzedni dobowy bilans, a poniedziałkiem liczba zainfekowanych wzrosła z 342 813 do 359 082, czyli o 16 269.

Według szacunków krajowych służb medycznych od piątku zanotowano także 29 nowych zgonów po zakażeniu koronawirusem, a łączna liczba ofiar śmiertelnych SARS-CoV-2 wynosi już 26 646.

W Portugalii notuje się tendencje spadkowe

Odwrotna tendencja notowana jest tymczasem w sąsiedniej Portugalii, gdzie od piątku notuje się mniej niż 200 nowych zakażeń w ciągu doby. Z komunikatu resortu zdrowia w Lizbonie wynika, że pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem zanotowano 132 nowe infekcje.

Portugalskie służby medyczne odnotowały, że po trzech miesiącach, gdy najwięcej zakażeń wykrywano w aglomeracji lizbońskiej, najbardziej doświadczonym regionem kraju ponownie stała się północ.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że podczas ostatniej doby zanotowano jeden zgon na Covid-19, a łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi 1779.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Koronawirus we Włoszech. Władze nakazały zamknąc wszytskie dyskoteki