Druga fala epidemii koronawirusa, z którą obecnie walczy Europa, prawdopodobnie nie będzie ostatnią; możemy obawiać się kilku kolejnych fal pod koniec zimy lub na wiosnę - napisała w raporcie francuska Rada Naukowa.

Bardzo trudno jest przewidzieć, jak długo potrwa druga fala, ponieważ zależy to od samego wirusa, jego środowiska klimatycznego czy środków, które zostaną podjęte w celu ograniczenia jego cyrkulacji - napisała Rada Naukowa w raporcie datowanym na 26 października, do którego w poniedziałek dotarły francuskie media.

Przed nami wiele trudnych miesięcy i niezwykle trudna sytuacja - ostrzegła Rada, organ odpowiedzialny za doradzanie francuskiemu rządowi w zakresie pandemii Covid-19. Według niej można założyć, że druga fala skończy się pod koniec tego roku lub na początku 2021 r. Wówczas możliwy jest powrót do 5-8 tys. nowych zakażeń dziennie - uważają naukowcy.

Ogłaszając lockdown do 1 grudnia, prezydent Francji Emmanuel Macron wskazał, że celem jest osiągnięcie "około 5 tys." przypadków zakażenia dziennie w porównaniu z 40-50 tys. notowanymi obecnie. Mimo obostrzeń prawdopodobnie nie unikniemy następnych fal epidemii - zastrzegła Rada Naukowa, która zaleciła wprowadzenie lockdownu.

Możemy mieć kilka kolejnych fal pod koniec zimy lub na wiosnę 2021 r. Rządy staną zatem w obliczu zarządzania nimi aż do pojawienia się pierwszych szczepionek lub skutecznych metod leczenia, być może w drugim kwartale 2021 r. - przewidują naukowcy.

Są dwie strategie zarządzania kolejnymi falami zachorowań

Zarządzanie kolejnymi falami epidemii można przeprowadzić na różne sposoby. Po pierwsze, poprzez strategię całkowitych lockdownów. Inna strategia to utrzymywać tempo wirusa poniżej progu 5 tys. zakażeń dziennie, stosując politykę tłumienia krążenia koronawirusa, jak to uczyniło kilka krajów azjatyckich czy Dania, Finlandia, Francja i Niemcy - wskazała Rada.

Ta druga strategia zakłada zdecydowane i wczesne działania za każdym razem, gdy epidemia się wznawia
- ocenili naukowcy Rady, według której jest to "najlepsza gwarancja utrzymania działalności gospodarczej".