To było spotkanie dwóch wyjątkowych osobowości. David Beckham - legendarny piłkarz i długoletni kapitan reprezentacji Anglii - odwiedził sir Toma Moore'a w jego domu w Bedfordshire. Ten 100-letni weteran II wojny światowej stał się słynny za sprawą zbiórki na walkę z koronawirusem, której efekty okazały się spektakularne. Moore został w symboliczny sposób mianowany kapitanem drużyny 23 bohaterów, którzy wyróżnili się w czasach pandemii koronawirusa.

Tego lata nie możemy cieszyć się z Euro 2020, ale Angielska Federacja Piłkarska tworzy zespół Lwich Serc - 23 niesamowitych osób, które pomogły swoim społecznościom w czasach pandemii. To był dla mnie zaszczyt, że mogłem odwiedzić kapitana naszej wyjątkowej drużyny narodowej - sir Toma Moore'a i podziękować mu za heroiczne zbieranie pieniędzy - napisał David Beckham na Facebooku, załączając film ze spotkania z weteranem. 

Sir Tom Moore otrzymał od Beckhama proporzec reprezentacji Anglii i koszulkę z numerem 1. Swoją zbiórką pieniędzy zachwycił pan nie tylko nasz kraj, ale cały świat - podkreślał legendarny piłkarz. Moore przyznał, że podziwia Beckhama i uważa go za jednego z najwybitniejszych kapitanów w historii angielskiego futbolu. 

Wyjątkowa zbiórka sędziwego weterana

Sir Tom Moore to weteran II wojny światowej, poruszający się przy pomocy balkonika na kółkach. Na początku kwietnia postanowił pomóc brytyjskim lekarzom i pielęgniarkom walczącym z epidemią koronawirusa - także dlatego, by odwdzięczyć się za opiekę, której sam doświadczył, gdy miał raka skóry oraz gdy przed dwoma laty po upadku doznał złamania stawu biodrowego. Na platformie JustGiving ogłosił zbiórkę pieniędzy i wyzwanie dla siebie samego - przejście przed setnymi urodzinami stu liczących 25 metrów okrążeń wokół domu.

Początkowo liczył, że zdoła zebrać dla NHS, publicznej służby zdrowia, tysiąc funtów, ale jego akcja nieoczekiwane zyskała ogromną popularność. Gdy 16 kwietnia pokonywał - w asyście honorowej żołnierzy z Yorkshire Regiment - setne okrążenie, było to ponad 12 milionów funtów, a w dniu setnych urodzin 30 kwietnia zebrał prawie 33 miliony funtów.

W maju Moore otrzymał tytuł szlachecki i honorowy stopień pułkownika 1 batalionu Yorkshire Regiment, jednostki, w której służył w czasie II wojny światowej.