Korea Północna - mimo rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ - nie zamierzała odstąpić od programu nuklearnego czy programu balistycznego - wynika z raportu autorstwa niezależnych ekspertów rozbrojeniowych, przedłożonego w piątek Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Do przygotowanego na zlecenie Rady raportu, który opiera się na danych zebranych w ciągu sześciu miesięcy: od października 2017 do marca 2018 roku, dotarła agencja Reutera.

Z dokumentu wynika, że współpraca militarna Korei Północnej z reżimem prezydenta Syrii Baszara al-Asada kwitła w najlepsze mimo stanowczego zakazu RB ONZ. Co więcej, strona północnokoreańska próbowała sprzedać wyprodukowane przez siebie rakiety i elementy uzbrojenia państwom Bliskiego Wschodu, Afryki, a także rebeliantom z szyickiego ruchu Huti, którzy kontrolują miasto Sana i duże tereny na północy i zachodzie Jemenu.

Raport analizuje wypełnienie sankcji gospodarczych nakładanych przez RB na Pjongjang - i wynika z niego, że Korea Północna z łatwością omijała zakazy.

Nieprzestrzegane było w omawianym okresie embargo nałożone na produkcję tekstylną w tym kraju: Pjongjang zdołał w tym czasie sprzedać tekstylia o łącznej wartości 100 mln dolarów.

Jak zauważa Reuters, ambasador Korei Północnej przy ONZ nie skomentował faktu przekazania poufnego raportu członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Waszyngton nakłada nowe sankcje

Również w piątek ujawniono fakt bliskiej współpracy Korei Północnej z firmami rosyjskimi i chińskimi, która sprzyjała rozwojowi programu północnokoreańskich zbrojeń.

Tego samego dnia Stany Zjednoczone zwróciły się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o nałożenie nowych sankcji na trzy firmy i jedną osobę powiązane z północnokoreańskim reżimem.

Wcześniej Departament Skarbu USA poinformował o nałożeniu na te podmioty restrykcji.

Amerykańskie sankcje nałożone zostały na rosyjski bank Agrosojuz, północnokoreańską korporację Korea Ungum, chińską firmę Dandong Zhongsheng Industry & Trade oraz na zastępcę głównego przedstawiciela Banku Handlu Zagranicznego (FTB) Korei Północnej w Moskwie Ri Dzong Wona.

Agrosojuz oskarżany jest o przeprowadzanie transakcji z ludźmi, których nazwiska znalazły się na czarnej liście Waszyngtonu w związku z zaangażowaniem w program nuklearny Pjongjangu. Jest to niewielki bank: pod względem wartości aktywów (179 mln dolarów) plasuje się na 203. miejscu wśród rosyjskich instytucji finansowych.

Agrosojuz przeprowadził wartą 8 mln dolarów transakcję dla północnokoreańskiego banku Korea United Development Bank. Zostanie ukarany również za przeprowadzenie "znaczącej transakcji" dla głównego przedstawiciela FTB w Moskwie Hana Dzang Su.

Reuters podał, że Dandong Zhongsheng Industry & Trade oraz Korea Ungum Corporation to firmy fasadowe stanowiące przykrywkę dla działalności FTB.

Na tę ostatnią instytucję Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła sankcje w sierpniu 2017 roku.

(e)