Wciąż niepokonana. Marit Bjoergen zwyciężyła w biegu na 10 km techniką klasyczną w Davos zaliczanym do generalnej klasyfikacji Pucharu Świata. Norweżka uzyskała doskonały czas 29.31,6 sekundy, wyprzedzając drugą na mecie Justynę Kowalczyk o 29,3 s. Dla Polki to 42. w karierze podium w karierze i pierwsze w Szwajcarii. Trzecie miejsce zajęła młodziutka Therese Johaug.

Dla Bjoergen to 40. triumf w karierze i 63. podium, dzięki czemu Norweżka wysunęła się na trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Jestem w świetnej formie, doskonale mi się dzisiaj biegało. Cały bieg potoczył się po mojej myśli. Poza tym miałam świetne przygotowane narty - powiedziała po biegu triumfatorka.

Kowalczyk wystartowała z numerem 36., tuż przed swoją najgroźniejszą rywalką Marit Bjoergen, która w tym sezonie nie doznała jeszcze porażki.

Na pierwszym pomiarze czasu (1,6 km) najlepsza polska biegaczka zajmowała trzecie miejsce. Kowalczyk traciła 6,6 sekundy do Marit Bjoergen (5.32,4), biegnącej bardzo szybkim tempem od samego początku. Dwie najlepsze zawodniczki dzieliła niespodziewanie Therese Johaug.

Na półmetku rywalizacji (5 km) Justyna Kowalczyk wyprzedziła Therese Johaug, ale straciła kolejne cenne sekundy (+ 17, 5 s) do szalejącej na trasie trzykrotnej mistrzyni olimpijskiej z Vancouver Marit Bjoergen.

Pomimo pewnego prowadzenia liderka Pucharu Świata nie zamierzała zwalniać tempa, niebezpiecznie zbliżając się do biegaczki z Kasiny Wielkiej z każdym kolejnym kilometrem. Na stadion w Davos dwie największe rywalki wbiegły razem. Justyna Kowalczyk jako pierwsza minęła linię mety, ale to Bjoergen odniosła kolejne zwycięstwo w tym sezonie.

Na 10 km technika klasyczną nie wystartowała przeziębiona Charlotte Kalla. Tym samym Justyna Kowalczyk awansowała na drugie miejsce w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata. Jutro biegaczki rywalizować będą w sprincie.

Wyniki biegu na 10 km techniką klasyczną w Davos

1. Marit Bjoergen (Norwegia) 29.31,6 sekundy

2. Justyna Kowalczyk (Polska) +29,3

3. Therese Johaug (Norwegia) +39,1