"Wyrażamy ubolewanie w związku z wtorkowym incydentem, skutkującym śmiercią żołnierza z Libanu, lecz podkreślamy, że nie mieliśmy zamiaru atakować sił zbrojnych tego kraju. Działaliśmy w samoobronie, w odpowiedzi na ostrzały dokonywane przez organizację terrorystyczną Hezbollah z libańskiego terytorium" - powiadomiła w środę izraelska armia.

Uderzenie przeprowadzone na południu sąsiedniego państwa miało na celu "wyeliminowanie bezpośredniego zagrożenia, zidentyfikowanego z Libanu", ze "znanego (wcześniej) miejsca wystrzeliwania (pocisków) i punktu obserwacyjnego" wykorzystywanego przez Hezbollah - wyjaśniło izraelskie dowództwo, którego komunikat przytoczyła agencja Reutera.

Trzech żołnierzy rannych

We wtorek armia Libanu poinformowała o pierwszym przypadku śmierci żołnierza z tego państwa w wyniku izraelskiego ostrzału od 7 października, czyli początku wojny Izraela z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas. "Stanowisko sił zbrojnych w Al-Adajsa zostało zbombardowane przez wrogie wojska izraelskie. Zginął jeden żołnierz w stopniu sierżanta, trzech doznało obrażeń" - przekazała libańska armia w komunikacie.

Od 7 października dochodziło do wymiany ognia pomiędzy siłami zbrojnymi Izraela i sojusznikami Hamasu stacjonującymi w Libanie, głównie sponsorowaną przez Iran organizacją terrorystyczną Hezbollah. Dotychczas nie odnotowano jednak starć z regularną armią Libanu.