Zakończyła się najważniejsza sportowa impreza tego roku. Za nami ceremonia zamknięcia igrzysk w Tokio. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 20.00 czasu japońskiego, czyli o godz. 13.00 w Polsce. Chorążą reprezentacji Polski była Karolina Naja, dwukrotna medalistka tegorocznych zmagań.

W imprezie wzięło udział ponad 11 tysięcy sportowców z 206 krajów świata. Rozdano 339 kompletów medali w 33 dyscyplinach sportu, co jest rekordową liczbą.

Podczas tegorocznych igrzysk w Tokio rozdano 340 złotych medali oraz 338 medali srebrnych. Sportowcy zdobyli najwięcej brązowych krążków - aż 402.

"To były igrzyska solidarności, nadziei i pokoju"

Podczas ceremonii zamknięcia odbyła się defilada sportowców, ale już bez podziału na kraje. To były igrzyska solidarności, nadziei i pokoju. Spełnił się nasz olimpijski sen - powiedział przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach, podsumowując imprezę. Jak dodał, dzięki sportowi po raz pierwszy od wybuchu pandemii Covid-19 cały świat się zjednoczył. A to daje nadzieję na przyszłość - zaznaczył.

Znicz zgaśnie, ale nadzieja, którą wzniecił, będzie płonąć - powiedziała w trakcie ceremonii zamknięcia igrzysk szefowa Komitetu Organizacyjnego Seiko Hashimoto. Podziękowała wszystkim za pełne emocji igrzyska, wyraziła podziw dla personelu medycznego i wolontariuszy, bez których nie udałoby się bezpiecznie przeprowadzić zawodów. Dzięki wam byliśmy w stanie uporać się z wszystkimi problemami - podkreśliła. Uczestnikom imprezy podziękowała za zrozumienie i stawienie czoła wyzwaniu, jakim były igrzyska w dobie pandemii. Dzięki temu staliście się prawdziwymi olimpijczykami - dodała.

W Tokio w dniach 24 sierpnia - 5 września przeprowadzona zostanie jeszcze paraolimpiada.

Kolejne igrzyska olimpijskie - które zorganizuje stolica Francji - rozpoczną się według planu 26 lipca 2024 roku.

Karolina Naja poniosła polską flagę

Karolina Naja, która podczas igrzysk w Tokio wywalczyła dwa medale, była chorążą reprezentacji Polski podczas ceremonii zamknięcia.

Utytułowana kajakarka łącznie ma w dorobku cztery krążki zmagań tej rangi.

Igrzyska w czasie pandemii

Przygotowania do igrzysk trwały 10 lat, a które zostały przełożone o rok z powodu pandemii Covid-19. Miesiące niepewności poprzedziły 16 dni sportowej rywalizacji, która po raz pierwszy w historii igrzysk toczyła się - ze względów sanitarnych - przy pustych trybunach, a uczestnicy imprezy: sportowcy, oficjele czy dziennikarze na każdym kroku musieli się mierzyć z licznymi ograniczeniami.

Z tego też powodu ograniczono zdecydowanie liczbę gości i osób towarzyszących. Zamiast tradycyjnie ok. 200 tysięcy osób z zagranicy do Japonii przybyło niespełna 70 tys.