Białoruska lekkoatletka Kryscina Cimanouska ma się dobrze i dziękuje nam wszystkim za wyciągnięcie pomocnej dłoni przeciwko tym, którzy nie życzą jej dobrze - napisał na Twitterze ambasador Polski w Japonii Paweł Milewski. Sportsmenka, w związku z krytyką działań władz sportowych swojego kraju, została odsunięta od udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio, a funkcjonariusze próbowali ją zmusić do wylotu na Białoruś przez Stambuł.

"Dziś (we wtorek) rano w moim biurze odbyła się dobra rozmowa z Panią Krysciną Cimanouską. Ma się dobrze i dziękuje nam wszystkim za wyciągnięcie pomocnej dłoni przeciwko tym, którzy nie życzą jej dobrze. To wspaniałe uczucie dla dyplomaty, gdy próbuje pomóc komuś, kto pilnie potrzebuje wsparcia" - napisał ambasador na Twitterze po angielsku.

Pod wpisem zamieszczono zdjęcie sportsmenki i ambasadora na tle polskiej flagi.


Kilkanaście godzin wcześniej ambasador Milewski zamieścił wpis, również po angielsku: "Kilka godzin temu spotkałem się z Panią Krysciną Cimanouską w naszej Ambasadzie. Jest zmęczona, przestraszona, ale bardzo wdzięczna za naszą pomoc w tym niezwykle trudnym momencie jej kariery sportowej. Będziemy kontynuować naszą dobrą współpracę z rządem Japonii, aby zapewnić jej poczucie bezpieczeństwa".

Cimanouska będzie w Polsce jeszcze w tym tygodniu

Cimanouska odleci z Tokio do Warszawy w środę 4 sierpnia - przekazała fundacja wspierająca białoruskich sportowców represjonowanych za poglądy polityczne. Według instytucji, lekkoatletka planuje złożyć wniosek o azyl w Niemczech lub Austrii.

W niedzielę biegaczka poinformowała, że w związku z krytyką działań władz sportowych swojego kraju, została odsunięta od udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, a funkcjonariusze próbowali ją zmusić do wylotu na Białoruś przez Stambuł. Tego dnia lekkoatletka zgłosiła się na policję na lotnisku i w efekcie nie wyleciała z Tokio. 

Polscy dyplomaci zaoferowali lekkoatletce opiekę i pomoc w podróży do Polski. Jeszcze w niedzielę w Tokio pomocy udzielili jej pracownicy japońskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, sprawą zajął się Międzynarodowy Komitet Olimpijski. 

W poniedziałek Cimanouska otrzymała w ambasadzie RP polską wizę humanitarną.