Za nami gala zamknięcia 13. edycji festiwalu kina niezależnego Mastercard Off Camera. Do kogo trafiły nagrody?

Decyzją Jury Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi" (Jan Komasa, Sophie Hyde i Tom Hall) to film "Maternal" okazał się numerem jeden. W swoim fabularnym debiucie Maura Delpero uważnie i z czułością przygląda się różnym formom i obliczom macierzyństwa. 


Uznanie jurorów Konkursu Polskich Filmów Fabularnych zdobyła "Supernova". Paul Wesley, Margie Simkin i Oren Moverman zdecydowali, że to do jej reżysera - Bartosza Kruhlika - trafi 100 000 PLN - nagroda Kulczyk Foundation.

To publiczność jest najsurowszym jurorem. W tym roku największą popularnością cieszyły się wśród niej "Maryjki" Darii Woszek. Film zdobył nagrodę publiczności ufundowaną przez BNP Paribas Bank Polska S.A.

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych ponownie przyznano nagrodę Mastercard Rising Star dla najlepszego aktorskiego debiutu. Wyróżnienie i 10 000 PLN otrzymała Zofia Domalik, która jest jednocześnie laureatką nagrody dla Najlepszej Aktorki (jej partnerem jest Player.pl).  Najlepszym Aktorem został Maciej Musiałowski (partnerem jest UPC). Jurorzy przyznali również wyróżnienie aktorskie, które otrzymał Bartłomiej Topa. 

Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI trafiła do filmu "A Thief’s Daughter". Belén Funes nie tylko ostro rozprawia się z wciąż obecnymi w hiszpańskim społeczeństwie patriarchalnymi normami, ale tworzy jedną z bardziej fascynujących i silniejszych postaci kobiecych w najnowszym kinie iberyjskim.

Nagrody również dla scenarzystów

Podczas gali ogłoszono również nagrody w tegorocznym jubileuszowym konkursie SCRIPT PRO. Nagrodę Główną Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 15 000 zł otrzymał Piotr Hadyna za scenariusz "Knebel". Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS jury przyznało dwójce autorów ex aequo - Natalii Ossowskiej za "Szmery"  i  Michałowi A. Zielińskiemu za "Kos - western kościuszkowski". Każde z nich otrzyma po 5 000 zł. 

Nagrodę Główną Storytel w nowej kategorii "Oryginalny scenariusz audio" jury postanowiło przyznać dwójce autorów ex aequo Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko za scenariusz "Gram o wszystko" i Arkadiuszowi Pilchowi za scenariusz "Za wolność Waszą i Naszą". Oboje otrzymają po 10 000 zł. Ich słuchowiska zostaną zrealizowane przez Storytel.