W niedzielę 12 czerwca Polacy zagrają swój pierwszy mecz na Euro 2016. Biało-czerwoni zmierzą się z drużyną Irlandii Północnej. Zanim poznamy wybrańców Adama Nawałki na to spotkanie, proponujemy Wam zabawę - wybierzcie swoją jedenastkę na mecz Polska-Irlandia Północną.

Poprosiliśmy naszych wysłanników na Euro 2016 do Francji - Patryka Serwańskiego i Jana Kałuckiego - by wytypowali wyjściową jedenastkę. A jak wy obstawiacie? Kogo chcielibyście zobaczyć na boisku? Wejdźcie udział w sondzie. Swoje komentarze wpisujcie pod artykułem!

Patryk Serwański:

Pierwsza pozycja i już pierwsza wątpliwość. Na bramce postawiłbym jednak na bardziej żywiołowego i widowiskowego Wojtka Szczęsnego, kosztem grającego od lat w Anglii Łukasza Fabiańskiego.

W obronie największym problemem jest oczywiście brak kontuzjowanego Macieja Rybusa, ale może go zastąpić Artur Jędrzejczyk. To prawonożny piłkarz, ale potrafi grać na lewej stronie defensywy i udowodnił to już w reprezentacji. Na środku stawiam na duet Kamil Glik-Michał Pazdan, a na prawej obronie wybieram oczywiście Łukasza Piszczka.

W pomocy szukamy zastępcy dla Kamila Grosickiego. Osobiście wolałbym zobaczyć na lewej stronie pomocy młodego i przebojowego Bartosza Kapustkę niż starszego i bardziej doświadczonego Sławomira Peszkę. W środku pola kłopotów z wyborem nie ma. Obok Grzegorza Krychowiaka stawiam na Piotra Zielińskiego, licząc, że jego talent na Euro eksploduje. Prawa strona pomocy to oczywiście Jakub Błaszczykowski.

W ataku też nie ma co kombinować. Duet ofensywny stworzą Arkadiusz Milik i Robert Lewandowski. Panowie będą się pewnie wymieniać pozycjami, ale roboczo zakładam, że to "Lewy" będzie grał najbliżej bramki przeciwnika.

Jan Kałucki:

Moim zdaniem reprezentacja Polski wyjdzie w bardzo defensywnym ustawieniu i będzie szukała swoich szans w grze z kontrataku. Irlandczycy z Północy słyną z bardzo szczelnej obrony - w tym roku nie stracili jeszcze bramki i są niepokonani od dwunastu spotkań. Stąd ustawienie 1-4-5-1.

Na dziś są trzy niewiadome - bramkarz, lewa obrona i lewa pomoc. Na bramce postawiłbym na Wojciecha Szczęsnego, który w minionym sezonie prezentował się dużo lepiej niż Łukasz Fabiański.

Najwięcej problemów jest przy wyborze zawodnika na lewą obronę. Wybrałem Artura Jędrzejczyka, ponieważ lepiej się spisuje przy grze z kontrataku niż Jakub Wawrzyniak. Jędrzejczyk w duecie z Arkadiuszem Milikiem po części zastąpiliby Kamila Grosickiego na lewym skrzydle.

Maciej Jermakow:

Bramkarz: Łukasz Fabiański 

Obrona: Piszczek, Glik, Pazdan, Wawrzyniak

Środek: Błaszczykowski, Zieliński, Krychowiak, Grosicki

Góra: Milik i Lewandowski

Choć Adam Nawałka między słupkami wystawi raczej Wojciecha Szczęsnego, to moim zdaniem szansę powinien dostać Łukasz Fabiański, który świetnie spisywał się w eliminacjach. 

W obronie do pewniaków (Piszczek i Glik) dołączyłbym Pazdana i Wawrzyniaka, który może nie zachwyca, ale zwykle gra po prostu solidnie. Obok Krychowiaka ustawiłbym Zielińskiego, który w ostatnich meczach nie zagrał na miarę swoich możliwości, ale czuję w kościach, że ten turniej będzie jego! 

Ataku tłumaczyć chyba nie trzeba...


(MKam)