Za zdobycie tytułu mistrza Europy każdy z niemieckich piłkarzy otrzyma po 400 tys. euro premii. Cała pula nagród wyniesie 10,4 mln euro. To rekordowa kwota, ale nasi zachodni sąsiedzi po raz ostatni wygrali Euro… 25 lat temu.

Niemcy cztery razy w historii zdobywali mistrzostwo Europy. Na kolejne zwycięstwo czekają jednak już od ćwierć wieku. Teraz drogi też nie mają łatwej, bo znaleźli się w tzw. grupie śmierci z obrońcami tytułu Portugalczykami, pretendentami do tytułu Francuzami i Węgrami.

Dotychczas rekordową kwotę niemieccy piłkarze otrzymali w 2014 roku, kiedy w Brazylii wywalczyli mistrzostwo świata. Wówczas każdy z zawodników otrzymał po 300 tys. euro.

Oczywiście mówimy tu o bardzo dużych pieniądzach, ale na miejscu związku chętnie bym tę kwotę wypłacił. Zresztą premia jest o tyle wyższa, ponieważ nie było żadnej nagrody za awans do turnieju głównego - skomentował dyrektor sportowy reprezentacji Oliver Bierhoff.

Duże pieniądze za udział w Euro

Związek, którego reprezentacja zdobędzie tytuł i wygra po drodze wszystkie mecze grupowe, dostanie od UEFA premię w wysokości 28,25 mln euro. Już za sam udział w mistrzostwach Europy kontynentalna federacja wypłaci każdemu po 9,25 mln euro.

Zwycięstwo w fazie grupowej jest warte milion euro, remis 500 tys. Awans do 1/8 finału to kwota 1,5 mln euro, a za ćwierćfinał federacje otrzymają po 2,5 mln euro. Półfinaliści dostaną po 4 mln, a wicemistrz Europy - pięć.

Swój pierwszy mecz na mistrzostwach Europy Niemcy rozegrają we wtorek o godzinie 21:00 z Francją. 19 czerwca o godzinie 18.00 zmierzą się z Portugalią, a 23 czerwca o 21.00 zagrają z Węgrami.