"Potrzebne są zmiany w systemie emerytalnym. Rząd jeszcze niczego nie planuje. Trwa przegląd systemu" - deklaruje w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Jacek Rostowski, wicepremier i szef resortu finansów. "Nie tylko intelektualna podstawa tego systemu, ale również jego polityczny i moralny fundament w pewnym sensie pękł" - podkreśla.

Rostowski podkreśla, że na razie trwa przegląd systemu emerytalnego i żadne wiążące decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Przegląd miał dotyczyć sposobu wypłat i skutków działania ustawy sprzed dwóch lat, która obniżyła składki do OFE. Ale po tej propozycji OFE zdecydowaliśmy o konieczności przeprowadzenia znacznie szerszego przeglądu - tłumaczy. Po przeglądzie musimy dać wszystkim czas na poważną dyskusję na ten temat. Dla mnie najważniejsze jest, by dyskutować i działać w sposób spokojny i racjonalny - dodaje.

Minister finansów przyznaje, że już trzy lata temu rząd miał świadomość tego, iż OFE są ciężarem dla polskich podatników i finansów publicznych. To właśnie myśląc o przyszłych pokoleniach emerytów i podatników, musimy Polskę z tej pułapki wyprowadzić - deklaruje. Jest prawdopodobne, że państwo będzie musiało wypłacać emerytury z kapitału zgromadzonego z obowiązkowych składek emerytalnych przekazywanych do OFE - dodaje.

rp.pl