W kalendarzu 12 kwietnia, a więc trzeci dzień egzaminu gimnazjalnego 2019! Uczniowie zmierzyli się dzisiaj z testami z języków obcych. Najpopularniejszy okazał się - tradycyjnie - angielski, a podium uzupełniły niemiecki i rosyjski. Po zakończeniu testów na RMF 24 opublikowaliśmy arkusze zadań i propozycje odpowiedzi opracowane przez nauczycieli angielskiego i niemieckiego, współpracujących z nami i z portalem Interia!

>>>> EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019. JĘZYK ANGIELSKI, POZIOM PODSTAWOWY: ARKUSZ i ODPOWIEDZI! <<<<

>>>> EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019. JĘZYK NIEMIECKI, POZIOM PODSTAWOWY: ARKUSZ i ODPOWIEDZI! <<<<


W związku z trwającym strajkiem nauczycieli organizacja właśnie dzisiejszego egzaminu była dla dyrektorów szkół największym wyzwaniem. Uczniowie zdawali bowiem w mniejszych grupach, a co za tym idzie: w komisjach nadzorujących przebieg egzaminu potrzebnych było więcej ludzi.

Na przedpołudniowej konferencji prasowej szefowa MEN Anna Zalewska poinformowała jednak, że sprawdzian przeprowadzono bez zakłóceń we wszystkich szkołach.

Dzisiaj kolejny, trzeci, dobry dzień. Mam nadzieję, że przede wszystkim bardzo dobry dla uczniów. We wszystkich szkołach odbyły się dzisiaj egzaminy, nie było żadnych zakłóceń - przekazała minister.

Na czele: angielski. Potem długo, długo nic

Do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym przystąpić musi każdy gimnazjalista. Na poziomie rozszerzonym sprawdzian jest obowiązkowy tylko dla tych, którzy wybrali język, jakiego uczyli się również w szkole podstawowej. Przystąpić do niego mogą także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić swoje umiejętności językowe.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, największa grupa gimnazjalistów - aż 88,9 procent - zdecydowała się zdawać na poziomie podstawowym egzamin z języka angielskiego. W niemal pełnym gronie - mowa o 85,4 procent - stawili się również na teście z angielskiego na poziomie rozszerzonym.

Drugim najczęściej wybieranym językiem był w tym roku niemiecki: do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym przystąpiło 9 procent gimnazjalistów, na poziomie rozszerzonym 2,2 procent.

Na trzecim miejscu od lat jest rosyjski: w tym roku język ten wybrało 1,55 procent uczniów.

Chęć zdawania egzaminu z francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego zadeklarowało natomiast mniej niż procent gimnazjalistów.

Gimnazjalisto, sprawdź, jak Ci poszło!

Dzień II:

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019. CZĘŚĆ PRZYRODNICZA: ARKUSZ I ODPOWIEDZI! >>>> 

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019. MATEMATYKA: ARKUSZ I ODPOWIEDZI! >>>>

Dzień I:

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019. JĘZYK POLSKI: ARKUSZ i ODPOWIEDZI! >>>> 

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019. HISTORIA i WOS: ARKUSZ i ODPOWIEDZI! >>>> 

Każdego dnia egzaminu gimnazjalnego 2019 publikujemy dla Was arkusze zadań i propozycje odpowiedzi!

Codziennie po zakończeniu testów zamieszczamy na RMF 24 arkusze udostępnione przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, a następnie proponowane rozwiązania zadań, opracowane dla Was przez współpracujących z nami nauczycieli.

Trzy dni egzaminów

Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego jest warunkiem ukończenia gimnazjum. W tym roku zdawało go ponad 350 tysięcy uczniów klas III z prawie 7 tysięcy szkół.

Tak jak w latach ubiegłych, każdego dnia uczniowie dostawali do rozwiązania dwa bloki zadań: pierwszy o godzinie 09:00, drugi o 11:00.

Na rozpoczęcie egzaminacyjnych zmagań zaplanowano test humanistyczny: z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego.

Drugiego dnia uczniowie pisali egzamin z przedmiotów przyrodniczych i matematyki.

Na koniec zaś zmierzyli się właśnie z językami obcymi.

Ostatni taki sprawdzian

Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego była ostatnią: od 1 września gimnazja przestaną bowiem istnieć.

Zgodnie z przepisami, jeśli uczeń - z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych - nie mógł przystąpić do egzaminu w środę, czwartek i piątek, to napisze go w drugim terminie: 3, 4 i 5 czerwca.

Wyniki egzaminu gimnazjaliści poznają 14 czerwca.


Opracowanie: