Amerykańska firma Johnson&Johnson poinformowała, że zamierza wyprodukować co najmniej milion dawek szczepionki w przyszłym roku. Już przeprowadziła rozmowy o współpracy z brytyjskim koncernem GlaxoSmithKline, który opracowuje konkurencyjny preparat - podaje agencja Reutera.

Obecnie nie ma potwierdzonego leku ani szczepionki na ebolę. Wirus od marca zabił ponad 4,5 tys. ludzi głównie w Liberii, Gwinei i Sierra Leone. Kilka firm ściga się, by rozwijać nowe preparaty. Trwają już testy kliniczne szczepionek GSK oraz firmy NewLink Genetics. Szczepionka J&J będzie testowana na ludziach od stycznia 2015 roku. Według J&J do maja przyszłego roku może być już gotowych 250 tys. dawek. Na przyspieszenie i rozszerzenie programu szczepień firma przeznaczyła 200 mln dolarów.

Kanada wysyła szczepionkę przeciwko eboli

800 fiolek eksperymentalnej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola rząd Kanady w poniedziałek dostarczy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). czytaj więcej

Szczepionkę J&J opracowywana jest we współpracy z amerykańskim Narodowym Instytutem Zdrowia (NIH), a także duńską firmą Bavarian Nordic, która otrzyma zastrzyk gotówki od amerykańskiego koncernu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) liczy na to, że w ramach badań klinicznych na dużą skalę dziesiątki tysięcy ludzi w Afryce Zachodniej, w tym walczący z epidemią pracownicy służby zdrowia, zaczną otrzymywać szczepionki na ebolę od stycznia 2015 r.

W ciągu 4 miesięcy epidemia eboli powstrzymana?

Epidemia może zostać powstrzymana w ciągu najbliższych czterech lub sześciu miesięcy, jeśli zastosowane zostaną odpowiednie środki, m.in. jeśli chorzy będą właściwie odizolowywani i właściwie leczeni oraz jeśli ofiarom śmiertelnym epidemii przeprowadzane będą "bezpieczne pogrzeby" - ocenił sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca Elhadż As Sy.

(acz)