"Heca hecą, a latka lecą - żachnęła się rzewnie Żaneta z Żyrzyna" - to fragment "Dyktanda Krakowskiego", które w sobotę odbyło się w Auditorium Maximum UJ. Wśród kilkuset osób, które zmierzyły się z trudnym tekstem, była też ekipa RMF FM. W ramach dyktanda można było również spotkać się z gwiazdami: Markiem Piekarczykiem, Anną Wyszkoni oraz Roksaną Węgiel. Z tekstem V Dyktanda Krakowskiego w kategorii otwartej najlepiej poradził sobie Krzysztof Zubrzycki. Pan Krzysztof w niezwykle trudnym tekście popełnił zaledwie dwa błędy. W kategorii junior bezkonkurencyjna okazała się Zofia Balcerek. Z kolei w drużynie RMF FM dyktando najlepiej napisał Stanisław Gajos. Pan Gajos znalazł się też na 9. miejscu w kategorii otwartej.

Oto najlepsi z najlepszych!

Jedno jest pewne - polska ortografia jest arcytrudna, ale cóż to dla mistrza! Tylko dwa błędy popełnił nowy Krakowski Mistrz Ortografii.

Najlepiej V Dyktando Krakowskie napisał Krzysztof Zubrzycki.

Uroczyste ogłoszenie Krakowskiego Mistrza Ortografii rozpoczęło się po godz. 15. Nagrody w dyktandzie dla juniorów ufundowało radio RMF FM. Cztery osoby, które najlepiej poradziły sobie z językowymi pułapkami, otrzymały żółty rower oraz radiowe gadżety. 

Żółte rowery otrzymali od nas także trzy osoby w kategorii open, które w dyktandzie popełnia najmniej błędów. 

Klasyfikacja w kategorii otwartej:

10. miejsce Joanna Chawełek

9. miejsce Stanisław Gajos

8. miejsce Tomasz Kulicki

7. miejsce Adam Bińszewski

6. miejsce Piotr Schabowski

5. miejsce Małgorzata Denys

4. miejsce Jan Chwalewski

3. miejsce Agnieszka Buczkowska - 9 błędów

2. miejsce Tomasz Malarz - 3 błędy

1. miejsce Krzysztof Zubrzycki - 2 błędy


Klasyfikacja w kategorii junior:

10. miejsce Barbara Leonowicz

9. miejsce Jan Potaczek

8. miejsce Mikołaj Moskal

7. miejsce Łukasz Śliz

6. miejsce Aleksandra Siwek

5. miejsce Adam Domżał

4. miejsce Dominika Bajołek

3. miejsce Roksana Wójtowicz - 9 błędów

2. miejsce Jan Jaśkowiec - 8 błędów

1. miejsce Zofia Balcerek  - 8 błędów, zdecydowała interpunkcja

Dyktando Krakowskie jest częścią Miesiąca Języka Ojczystego, organizowanego przez Wydział Polonistyki UJ, Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia oraz Stowarzyszenie Polonistów.

TU ZNAJDZIESZ CAŁY TEKST DYKTANDA

Jubileuszowa V edycja Dyktanda Krakowskiego odbyła się w dwóch aulach Auditorium Maximum UJ. Uczestnicy startowali w dwóch kategoriach wiekowych: junior (do 15. roku życia) oraz otwartej.

W tej pierwszej swoich sił spróbowała Roksana Węgiel - zwyciężczyni 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Tekst dyktanda przeczytała nasza dziennikarka Ewa Kwaśny, prezenterka Faktów RMF FM.

W drugiej kategorii - otwartej - z trudnościami ortograficznymi zmierzył się Marek Piekarczyk (w drużynie RMF FM), a z kolei Ania Wyszkoni śpiewająco odczytała tekst dyktanda.

Artyści wzięli też udział w spotkaniu autorskim już po zakończeniu dyktanda. Spotkanie poprowadzili dziennikarze RMF FM: Mateusz Opyrchał i Paweł Jawor.

W oczekiwaniu na wyniki razem z Anią Wyszkoni zastanawialiśmy się czy można wyśpiewać różnicę ortograficzną.

Dyktando dla młodych mistrzów ortografii, jak i dla profesjonalistów napisała dr hab. Mirosława Mycawka z Katedry Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

TU ZNAJDZIESZ CAŁY TEKST DYKTANDA DLA DZIECI


W oczekiwaniu na ogłoszenie zwycięzców V Dyktanda Krakowskiego, wszyscy chętni mogli pozwiedzać Bibliotekę Jagiellońską i Muzeum Collegium Maius. Zainteresowani wzięli udział w warsztatach z emisji głosu. 

Na osoby, które najlepiej poradziły sobie z dyktandem, czekały wspaniałe nagrody!

Uczestnicy V Dyktanda Krakowskiego walczyli o wiele nagród.

1.  Kategoria otwarta

miejsce 3, 2, 1 - dyplom + czytnik e-book od prezydenta Krakowa + pakiet UMK + czek od JM Rektora UJ (I miejsce - 2000 zł, II miejsce - 1500, III - 1000 zł)  + bony od Dziekan WP UJ (o łącznej wartości: I miejsce 1600 zł, II miejsce - 1300 zł, III miejsce 1100 zł)  + rower i zestaw plażowy od RMF + pióro i warsztat kaligraficzny od "Twoje Pióro" + pakiet książek od sponsorów,

miejsca 10-4 - dyplom + pakiet książek od sponsorów + pakiet od UMK;

2.  Kategoria junior

miejsce 3, 2, 1 - dyplom + pakiet od UMK + plecak z nagrodami od JM Rektora UJ + nagroda od Dziekan WP UJ (m.in. bon do Empiku o wartości 500 zł) + rower i zestaw plażowy od RMF + pakiet książek od sponsorów,

miejsce - dyplom + pakiet książek od sponsorów + pakiet od UMK + rower i zestaw plażowy od RMF

miejsca 10-5- dyplom + pakiet książek od sponsorów + pakiet od UMK, plecak z gadżetami od RMF

3.  Nagroda dla drużyny RMF

- wyjątkowy zestaw płyt + zestaw radiowych gadżetów

4.  Zwyczajowe wyróżnienia dla:

- najstarszego uczestnika (dyplom + książka),

- najmłodszego uczestnika (dyplom + książka + gra "Monopoly Kraków"),

- uczestnika, który przyjechał z najbardziej oddalonego miejsca (dyplom + książka).

 

Opracowanie: