Święta Bożego Narodzenia w Krakowie nie mogą obejść się bez tradycyjnej Żywej Szopki przy Franciszkańskiej! W tym roku franciszkanie z krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię zapraszają na to niezwykłe wydarzenie już po raz 25.!

Co roku w Wigilię Bożego Narodzenia w późnych godzinach wieczornych Arcybiskup Metropolita Krakowski składa zgromadzonym na placu przed Bazyliką św. Franciszka z Asyżu świąteczne życzenia, jest również dzielenie się opłatkiem. Później każdy uczestnik spotkania zostaje zaproszony do wspólnego kolędowania animowanego przez braci franciszkanów z zespołu Fioretti. Wieczór wieńczy pasterka odprawiona w Bazylice.

Siostry zakonne gotują: Wypróbuj ich świąteczne przepisy!

Filety z kurczaka duszone w czerwonym winie, surówka z rukoli i pomidorów, a na deser sernik z rodzynkami - bez spodu. Brzmi pysznie, smakuje równie doskonale. To przysmaki autorstwa siostry Anastazji i siostry Salomei, które warto wypróbować podczas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. czytaj więcej

W Boże Narodzenie i drugi dzień świąt spotkanie w "Żywej Szopce przy Franciszkańskiej" rozpoczyna się w godzinach popołudniowych. Są jasełka i kolędowanie z zaproszonymi zespołami. Dla wielu - nie tylko dla dzieci - największą atrakcją jest jednak spotkanie ze zwierzętami w specjalnie przygotowanych zagrodach.

Z okazji jubileuszowej 25. rocznicy Żywej Szopki ojcowie franciszkanie zapowiadają jednak niespodzianki! Jedną z nich mają być nowe elementy wystroju placu przed bazyliką.

Pierwsza żywa szopka powstała w 1223 roku!

Tradycja przygotowywania żywej bożonarodzeniowej szopki sięga aż 1223 roku, kiedy we włoskiej miejscowości Greccio św. Franciszek razem ze swoimi braćmi chciał odtworzyć atmosferę narodzin Chrystusa. Za zgodą papieża przygotował żłób, siano i sprowadził woła i osła.

Zainspirowani tym wydarzeniem bracia franciszkanie z krakowskiego seminarium duchownego w 1992 roku postanowili zorganizować pierwszą tego typu szopkę w Polsce. Inicjatywa została bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców i stała się nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia w stolicy Małopolski.

Plan Żywej Szopki przy Franciszkańskiej 2017:

24 grudnia - Wigilia:

22:30 - Życzenia świąteczne od ks. abp. Marka Jędraszewskiego
Kolędowanie: franciszkański zespół "Fioretti" (Kraków)
24:00 - Pasterka w Bazylice św. Franciszka z Asyżu

25 grudnia - Boże Narodzenie:

14:00 - Rozpoczęcie spotkania
"Święty Franciszek, Greccio, wół i osioł" - o. Andrzej Zając OFMConv
14:30 - Jasełka: uczniowie Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie
15:30 - Kolędowanie: zespół "Na Maksa" (Harmęże)
16:30 - wizyta o. Mariana Gołąba OFMConv, prowincjała krakowskiej prowincji franciszkanów
17:00 - Kolędowanie: franciszkański zespół "Fioretti" (Kraków)

26 grudnia - Święto Świętego Szczepana:

14:00 - Rozpoczęcie spotkania
"Kilka słów o Bożym Narodzeniu" - ks. Wojciech Węgrzyniak
14:30 - Kolędowanie: zespół "Jakubowe Muszelki" (Kraków)
15:30 - Jasełka: Niezależne Domostwo "San Damiano" w Chęcinach
16:30 - Kolędowanie: zespół "Ku Chwale" (Nowy Sącz)
18:15 - Kolędowanie: Magda Anioł (Katowice)