Mając na uwadze obecną sytuację epidemiczną i związane z nią obostrzenia, w tym m.in. limity wiernych w świątyniach, biskupi w poszczególnych diecezjach wprowadzili dekrety, które zwalniają wiernych od obowiązku uczestnictwa w mszy św. w niedziele i święta Bożego Narodzenia. Zachęcają jednocześnie do uczestnictwa w liturgii online, które są transmitowane przez parafie. Eucharystie można również obejrzeć za pośrednictwem telewizji lub wysłuchać przez radio dzięki stacjom religijnym.

Wielu nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez przezywania świątecznej liturgii. W tym roku jednak, ze względu na sytuację epidemiczną w kraju albo nie będzie to możliwe ze względu na obowiązujące w kościołach limity wiernych albo wierni - zwłaszcza ci z tzw. grupy ryzyka, nie pójdą do kościoła w obawie o zakażenie się koronawirusem.

Biskupi więc wprowadzili dekrety, które zwalniają wiernych od obowiązku uczestnictwa w mszy św. w niedziele i święta Bożego Narodzenia. Jednocześnie zachęcają do uczestniczenia w liturgii za pomocą środków masowego przekazu.

Transmisje mszy świętych w internecie 24 grudnia:

Pasterka w katedrze na Wawelu

Transmisja pasterki z Katedry Legnickiej

Transmisja pasterki z Ziemi Świętej będzie dostępna pod linkiem: www.custodia.org/en

Opracowanie: