Zdjęcie martwego Osamy bin Ladena, które obiegło świat, jest fałszywe - informuje agencja AFP. "Zestawienie dwóch fotografii jasno pokazuje, że broda i dolna część zdjęcia, zostały najprawdopodobniej skopiowane i doklejone do zdjęcia zwłok, które nie należą do bin Ladena. Zdjęcie po lewej stronie jest fałszywe" - czytamy na stronie AFP.

Fotografię brodatego mężczyzny z widocznymi obrażeniami w okolicach oczu pokazały pakistańskie telewizje, w tym główny kanał informacyjny Geo TV, a za nimi m.in. telewizje BBC i CNN.

AFP sprawdziła autentyczność zdjęcia za pomocą specjalistycznego oprogramowania, które dowiodło, że zdjęcie sfabrykowano, dodając brodę i dolną część twarzy, pochodzące ze starej fotografii bin Ladena.Wyraźnie widać, że to montaż - oświadczył Mladen Antonov, szef działu foto francuskiej agencji.

Amerykańska telewizja MSNBC sprecyzowała na swojej stronie internetowej, że została ostrzeżona przez dwóch przedstawicieli administracji USA, iż zdjęcie zostało sfabrykowane. Żaden oficjalny przedstawiciel Pakistanu lub Afganistanu nie potwierdził jego autentyczności - przypomina stacja.

Do tej pory nie opublikowano żadnego oficjalnego zdjęcia martwego bin Ladena.