W najbliższą środę szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki spotka się w Warszawie z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Spotkanie ma m.in. stanowić dyplomatyczny sygnał dla Białorusinów, którzy sierpniowe wybory prezydenckie w swoim kraju uważają za sfałszowane i od kilku tygodni protestują, domagając się ponownego - uczciwego - głosowania.

Na liderkę białoruskiej opozycji i najpoważniejszą rywalkę prezydenta Alaksandra Łukaszenki Swiatłana Cichanouska wyrosła niespodziewanie w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi na Białorusi, które przeprowadzono 9 sierpnia. Co ciekawe, tłumaczka zdecydowała się na start w wyborach, gdy okazało się, że kandydować nie może jej przebywający w areszcie mąż Siarhej Cichanouski, któremu władze zarzuciły organizację zamieszek.

W czasie kampanii na mityngi opozycjonistki przychodziły wielotysięczne tłumy - także w małych miejscowościach, gdzie polityka wzbudza zazwyczaj mniejsze emocje.

Ostatecznie - według oficjalnych wyników podanych przez Centralną Komisję Wyborczą - Swiatłana Cichanouska przegrała wybory prezydenckie, zdobywając zaledwie 10,1 procent głosów. Na Alaksandra Łukaszenkę zagłosowało natomiast - jak podała CKW - 80,1 procent wyborców.

Od dnia głosowania przez Białoruś przetacza się jednak fala protestów: na ulice wychodzą obywatele, którzy uważają, że wybory zostały sfałszowane.

Sama Cichanouska przebywa natomiast na Litwie. Według nieoficjalnych informacji, została zmuszona do opuszczenia Białorusi.

W najbliższą środę - 9 września, a więc dokładnie miesiąc po białoruskich wyborach - opozycjonistka zawita do Warszawy i spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Szef polskiego rządu chce rozmawiać z Cichanouską o dalszej sytuacji na Białorusi. Spotkanie ma być również dyplomatycznym sygnałem wobec Białorusinów, którzy domagają się ponownych - uczciwych - wyborów prezydenckich.

Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM Patryk Michalski, niewykluczone jest również, że w rozmowach wezmą udział także przedstawiciele kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

Rządzący podkreślają, że spotkanie Morawieckiego z Cichanouską nie będzie ingerowaniem w wewnętrzną sytuację Białorusi, a jedynie włączeniem opozycjonistki do międzynarodowej debaty.

W środowy poranek Swiatłana Cichanouska spotka się również z Białorusinami mieszkającymi w Polsce. Ze względów bezpieczeństwa dokładne miejsce spotkania - którego współorganizatorem jest kancelaria Mateusza Morawieckiego - nie jest jeszcze znane.

Opozycjonistka pojawi się również na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.