Trzy dni, od soboty do poniedziałku, potrwają w Rzymie najważniejsze uroczystości i wydarzenia towarzyszące kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.

Z soboty na niedzielę w kilkunastu kościołach w centrum Rzymu odbędzie się modlitewna Noc Miłosierdzia. Wierni będą mogli uczestniczyć w czuwaniach i mszach, przystąpić do komunii.

Polskie uroczystości odbędą się w kościele San Agnese in Agone na Piazza Navona w sercu Wiecznego Miasta. Tam również będzie można wyspowiadać się po polsku. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 20.00. Weźmie w nim udział metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. O 21.00 odśpiewany zostanie Apel Jasnogórski, a następnie odprawiona zostanie msza święta. 

Także na Piazza Navona na ustawionym tam telebimie będzie można obejrzeć w niedzielę transmisję z mszy kanonizacyjnej w języku polskim. Oferta ta skierowana jest do tych pielgrzymów, którzy nie zmieszczą się na placu Świętego Piotra.   

W sobotę począwszy od godziny 19.00 zamknięty będzie całkowicie dostęp do placu Świętego Piotra i na prowadzącą do Watykanu via della Conciliazione. Powstanie tam tzw. czerwona strefa bezpieczeństwa.  

Plac zostanie otwarty dla wiernych w niedzielę o godzinie 5.30. Szacuje się, że na samym placu zmieści się około 250 tysięcy ludzi.  

W niedzielę msza kanonizacyjna pod przewodnictwem papieża Franciszka rozpocznie się o godzinie 10.00. Watykan zapowiedział, że przed mszą papież nie będzie objeżdżał placu. Uczyni to po zakończeniu liturgii i południowej modlitwie Regina coeli.

Jeszcze w niedzielę, już po mszy, wierni będą mogli wejść do bazyliki Świętego Piotra i oddać hołd nowym świętym.

W poniedziałek o godzinie 10.00 na placu Świętego Piotra mszę dziękczynną za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII odprawi archiprezbiter bazyliki watykańskiej kard. Angelo Comastri. We mszy uczestniczyć będzie prezydent Bronisław Komorowski z małżonką.

Polskie uroczystości zamknie o godz. 20.00 w bazylice Santa Maria Maggiore koncert dziękczynny za kanonizację Jana Pawła II "Te Deum Laudamus" w wykonaniu zespołów: Mazowsze, Śląsk oraz DesOrient. W programie koncertu znajdą się utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Wojciecha Kilara, Ignacego Jana Paderewskiego, Witolda Lutosławskiego, a także Michała Lorenca i Andrzeja Kurylewicza oraz tradycyjne polskie pieśni, począwszy od "Bogurodzicy".

Po raz ostatni zespoły Mazowsze i Śląsk śpiewały razem w Watykanie dla Jana Pawła II podczas Narodowej Pielgrzymki Polaków w lipcu 2000 roku.  

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że całodobowa linia telefoniczna, na którą będzie można zgłaszać nagłe przypadki losowe dotyczące pielgrzymów będzie czynna do dnia 28 kwietnia do godz. 16.00 pod numerem telefonu: 22 523 94 51 lub 00 48 523 94 51 (z zagranicy). Informacje dotyczące organizacji uroczystości kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII udzielane są przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie pod następującymi numerami telefonów: 0039-06-36204338 lub 0039-3457593864.

(mpw)