Włoska organizacja obrony praw konsumentów Adoc radzi wszystkim przybyłym na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII, jak nie dać się oszukać w Rzymie. Stowarzyszenie opublikowało 5-punktowe vademecum pielgrzyma po włosku, angielsku i hiszpańsku.

Po pierwsze, przypomina organizacja konsumencka, nie ma żadnych biletów na mszę kanonizacyjną. Informację, że udział jest bezpłatny dodano w związku z doniesieniami o oszustach oferujących rzekome karty wstępu na niedzielną kanonizację na placu Świętego Piotra. Żerują oni na naiwności przede wszystkim wiernych z zagranicy, do których mogły nie dotrzeć powtarzane od miesięcy komunikaty Watykanu o tym, że nie ma żadnych biletów i ostrzeżenia przed próbami oszustwa.  

W drugim punkcie znajduje się apel o to, by skontrolować ceny noclegów oraz jakość oferowanych usług.   

Poza tym organizacja Adoc radzi, by nie kupować wody od obnośnych sprzedawców. Jest ona bardzo droga. Tymczasem na ulicach Wiecznego Miasta jest wiele miejsc, gdzie można za darmo ze specjalnych kranów napić się wody pitnej. Dodatkowo poinformowano, że Obrona Cywilna rozda 4 miliony buteleczek wody uczestnikom kanonizacji.  

W punkcie czwartym zawarte są podstawowe informacje na temat rzymskiej komunikacji miejskiej w dniu kanonizacji oraz w poprzedzającą ją noc, gdy w kościołach w centrum Rzymu odbywać się będą czuwania, msze i modlitwy. Adoc podaje, że obie linie metra - A i B działać będą non-stop od soboty aż do godziny 00:30 w poniedziałek. Metro na linii B1 będzie kursować w niedzielę od 5:30, czyli od godziny otwarcia placu Świętego Piotra dla pielgrzymów, do 23:30. Bez żadnej nocnej przerwy przez całą sobotę i niedzielę będzie kursować autobus linii 64 łączący okolice Watykanu z dworcem Termini.   

Adoc ostrzega: uwaga na kieszonkowców zarówno na mieście, jak i w środkach komunikacji. Jest też apel, by uważać na osoby podające się za przewodników turystycznych. Osoby takie należy zawsze prosić o okazanie legitymacji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że całodobowa linia telefoniczna, na którą będzie można zgłaszać nagłe przypadki losowe dotyczące pielgrzymów będzie czynna do dnia 28 kwietnia do godz. 16.00 pod numerem telefonu: 22 523 94 51 lub 00 48 523 94 51 (z zagranicy). Informacje dotyczące organizacji uroczystości kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII udzielane są przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie pod następującymi numerami telefonów: 0039-06-36204338 lub 0039-3457593864.

(mpw)