W przeddzień Święta Niepodległości - na Kopcu Kościuszki w Krakowie - rozbłysnął Płomień Niepodległości! Transmisję z tego wyjątkowego zdarzenia mogliście śledzić u nas na żywo.

Na Kopcu Kościuszki zamontowano instalację gazową. Na szczycie Kopca stanęły dwie 3-metrowe konstrukcje. Emitują one płomień o wysokości półtora metra. 

Transmisję z tego wyjątkowego zdarzenia mogliście śledzić na naszej stronie RMF24.pl oraz na jej fanpage'u na Facebooku. 

Dwa płomienie: Jeden symbolizujący rok 1918, drugi 2018


Instalację zrealizowała Polska Spółka Gazownictwa wraz z urzędem wojewódzkim. 

Rozbłysną dwa płomienie - jeden symbolizujący rok 1918, drugi 2018 - oznaczone godłami narodowymi z tego okresu. Chcemy w ten sposób uczcić Dzień Niepodległości. (...) Instalacja będzie funkcjonować w założeniu do końca roku. Będziemy uruchamiać ten płomień codziennie po zmroku - mówił przed niezwykłym zdarzeniem dyrektor krakowskiego oddziału polskiej Spółki Gazownictwa Paweł Firlej.

Konstrukcja nośna pochodni to około 3 metrów, natomiast sam płomień powyżej palnika sięga około 1,5 metra na każdym z palników - dodał.  
Oba płomienie są widoczne od krakowskich Bronowic do Ruczaju - czyli większości Krakowa. 

Instalacje są zamontowane na wprost alei Focha - w kierunku Rynku Głównego.

Gazociąg nie naruszył konstrukcji Kopca Kościuszki. Budowa zrealizowana została w oparciu o pozwolenie konserwatora zabytków. Rury poprowadzone są kanałami odwadniającymi, które prowadzą ze szczytu Kopca do jego podnóża. 

Obchody 11 listopada w Krakowie będą pełne atrakcji

Płomień Niepodległości to jedno z wielu wydarzeń, które w ten weekend odbywają w Krakowie. 

Główne uroczystości w stolicy Małopolski zaczną się w niedzielę już po godz. 9 na krakowskim Powiślu przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej. Świętować jednak można już od soboty. 

SZCZEGÓŁY PROGRAMU OBCHODÓW 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI W KRAKOWIE ZNAJDZIECIE TUTAJ>>>

Opracowanie: