"Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki omówili planowane zmiany w rządzie" - przekazał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. "To nie było długie spotkanie, ale myślę, że panowie wszystko uzgodnili" - dodał.

Szef gabinetu Andrzeja Dudy Paweł Szrot zastrzegł, że wciąż nie ma jeszcze ostatecznego terminu, w którym prezydent dokona zmian w rządzie.

W zeszłą środę prezes PiS Jarosław Kaczyński potwierdził pojawiające się od jakiegoś czasu doniesienia, że poseł Kamil Bortniczuk (kiedyś Porozumienie Jarosława Gowina, obecnie Partia Republikańska Adama Bielana) zostanie ministrem sportu. Resort ten ma zostać na powrót wyodrębniony z obecnego Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Zmiany w dwóch resortach

Według portalu wPolityce.pl kolejne spodziewane zmiany w rządzie mają objąć ministerstwa: klimatu i środowiska oraz rolnictwa i rozwoju wsi. Pierwszym z tych resortów - zamiast Michała Kurtyki - miałaby pokierować była wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa, a drugim - obecny szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych Henryk Kowalczyk, zastępując Grzegorza Pudę. Według źródeł portalu, Kowalczyk może zostać również wicepremierem.

Zmiany w rządzie zapowiadane są przez Zjednoczoną Prawicę od czasu opuszczenia obozu rządzącego przez Porozumienie Jarosława Gowina. Polityk odszedł z rządu - z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii - razem z niektórymi współpracownikami. Ostatecznie jednak większość wiceministrów wywodzących się z ugrupowania byłego wicepremiera pozostała w Zjednoczonej Prawicy przechodząc do klubu parlamentarnego PiS.