Gdzie jest burza? Gdzie wkrótce może zagrzmieć? Od piątku nad Polską przechodzą groźne burze z gradem i silnymi porywami wiatru. Sprawdź już teraz na radarze burzowym.

Po południu i wieczorem w piątek najsilniejsze burze przechodziły przez zachodnią i północną część Polski. W nocy przesuwały się w głąb kraju.

Aktualną sytuację pogodową śledzimy dla Was TUTAJ>>>

Radar burz

Radar burz to aktualna mapa burzowa Polski i Europy. Na żywo pokazuje przemieszczające się chmury i komórki burzowe.

Radary burzowe mogą wstępnie ostrzegać przed nawałnicami i wyładowaniami oraz pokazać jak przesuwają się fronty burzowe.

Dlatego, jeśli chcesz wiedzieć, gdzie jest burza, gdzie zagrzmi, gdzie spodziewane są opady deszczu - sprawdź mapy burzowe. Śledź burze na radarze pogodowym:



Sezon burzowy w Polsce

Burze mogą występować przez cały rok, jednak ich największa aktywność przypada od kwietnia do października. Latem burze w Polsce występują bardzo często i niespodziewanie. To właśnie wtedy szybko powstają chmury kłębiaste, z których tworzą się chmury burzowe.

Letnie miesiące to czas, kiedy burze są gwałtowne z intensywnymi opadami deszczu i gradobiciem.

Naukowcy ostrzegają, że "musimy się zacząć przyzwyczajać do tego, co obserwujemy, czyli gwałtownych burz, nawalnych deszczów, ogromnych trąb powietrznych, huraganów".

To są wszystko skutki spowodowanej przez człowieka zmiany klimatu - mówił w RMF FM prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Jak zachować się podczas burzy?


Burzę najlepiej przeczekać w domu. Jeśli jednak zaskoczy nas i nie jest to możliwe - zminimalizujmy ryzyko. Oto zasady, których należy przestrzegać:

  •  unikaj pozostawania na otwartej przestrzeni
  •  nie stawaj jednak pod drzewem, słupem elektrycznym, metalowymi konstrukcjami (przyciągają pioruny)
  •  najlepiej, jak schowasz się schowaj się w zagłębieniu terenu (np. w rowie) lub pod mocną konstrukcją (np. pod mostem)
  •  nie wolno Ci przebywać podczas burzy w wodzie,
  •  nie korzystaj ze sprzętu elektrycznego: wyłącz telefon komórkowy!
  •  nie dotykaj niczego metalowego w trakcie burzy

Jeśli burza zastanie nas w samochodzie - nie opuszczajmy go, jeśli nie możemy schronić się w budynku. Nie zatrzymujmy też auta w pobliżu drzew.

Zasady bezpieczeństwa warto zastosować również, gdy podczas burzy przebywamy w domu. Należy zamknąć okna i do nich nie podchodzić. Wyłączmy urządzenia elektryczne oraz gazowe. Nie używajmy telefonu komórkowego. 

Jak daleko jest burza?

Podczas wyładowań atmosferycznych najpierw widzimy na niebie błyskawicę, a dopiero później słyszymy grzmot. To dlatego, że dźwięk rozchodzi się znacznie wolniej, niż wynosi prędkość światła.

Mając tę wiedzę, możemy obliczyć, jak daleko od nas nastąpiło wyładowanie atmosferyczne. Jak to zrobić?

Wystarczy policzyć sekundy dzielące pojawienie się pioruna od wystąpienia grzmotu. Otrzymaną liczbę sekund mnożymy przez 340. Zatem jeśli mijają 3 sekundy między pojawieniem się pioruna a grzmotem, to wyładowanie nastąpiło 1200 metrów od nas.

Jak łatwo się domyślić, burza znajduje się tuż obok, jeśli między błyskiem a grzmotem minie sekunda. To stwarza bardzo poważne zagrożenie: nie powinniśmy wtedy przebywać na otwartej przestrzeni lub wśród drzew.