Przed nami długi weekend. Czy pogoda będzie sprzyjać spacerom i aktywnemu wypoczynku na świeżym powietrzu? Jak przewidują synoptycy IMGW - w najbliższych dniach pogoda będzie bardzo zmienna. Czekają nas na zmianę opady śniegu i deszczu ze śniegiem, ale nie zabraknie też słońca.

W pierwszy długi weekend 2022 roku pogoda będzie dynamiczna. W czwartek, w święto Trzech Króli, z północy i północnego zachodu zacznie napływać nad Polskę mroźne arktyczne powietrze. Temperatura w dzień wyniesie od 0 st. C do 3 st. C, jedynie na Podhalu i w rejonach podgórskich około -1 st. C. Wiatr będzie porywisty, nad morzem do 65 km/h, a w górach do 100 km/h, północno-zachodni. Gdzieniegdzie może powodować zawieje śnieżne.

Dynamiczna sytuacja przewidywana jest też na rzekach - trwa spływ wody opadowo-roztopowej. W czwartek wzdłuż Wybrzeża będzie wiał silny wiatr z północy, który spowoduje przybór wody w górnych odcinkach rzek. Na Bałtyku sztorm.


Słoneczny i mroźny piątek

W piątek nad Polskę nasunie się klin wysokiego ciśnienia, co przyniesie w całym kraju słoneczną pogodę. Jedynie mieszkańcy północnych rejonów mogą spodziewać się większej ilości chmur i gdzieniegdzie słabych opadów śniegu, a nad morzem deszczu ze śniegiem.

Temperatura w dzień wyniesie od -3 st. C na południowym wschodzie do 2 st. C na zachodzie i nad morzem, chłodniej będzie w rejonach podgórskich około -4 st. C. Wiatr na ogół słaby, jedynie na wybrzeżu i w górach porywisty.

W sobotę możliwe opady śniegu

W sobotę i niedzielę ponownie na pogodę w Polsce będą wpływały układy niskiego ciśnienia i towarzyszące im fronty atmosferyczne, jednak napłynie nieco łagodniejsze powietrze polarnomorskie.

W sobotę początkowo na wschodzie będzie pogodnie, natomiast na pozostałym obszarze kraju niebo od rana będzie zasnute chmurami. Po południu już w całym kraju gdzieniegdzie poprószy słaby śnieg.

Niedziela z możliwymi przejaśnieniami

W niedzielę również miejscami pojawią się słabe opady śniegu, ale nie zabraknie też przebłysków słońca, zwłaszcza na północy i wschodzie. Temperatura w dzień wyniesie od -2 st., 0 st. na wschodzie, do 2 st., 3 st. na zachodzie kraju, w rejonach podgórskich będzie nieco chłodniej, około -3 st. C.

W nocy nadal utrzyma się lekki mróz, temperatura minimalna wyniesie od -7 st., -5 st. miejscami na południu do -1 st., 0 st. nad morzem.

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą będą dominować układy niskiego ciśnienia oraz związane z nimi układy frontów atmosferycznych, jedynie zachodnia część kontynentu będzie pod wpływem klina wyżowego.

Polska będzie na skraju niżu z ośrodkami w rejonie Zatoki Fińskiej i Morza Białego. Z północnego zachodu na południowy wschód przemieszczał się będzie front atmosferyczny, za którym, z północy, napłynie powietrze arktyczne morskie.