Opady śniegu w całej Polsce prognozują dziś synoptycy. Rozpogodzenia możliwe będą tylko na wschodzie i centrum kraju. W wielu regionach odnotowano sporo interwencji w związku z usuwaniem skutków silnego wiatru. Tylko w Wielkopolsce strażacy musieli w ciągu ostatniej doby wyjeżdżać około 400 razy. Na Pomorzu interwencji było z kolei ponad 390, a w Zachodniopomorskiem ponad tysiąc.

Prognoza pogody

Dziś w całym kraju występować będzie dużo chmur. Tylko w centrum i na północnym wschodzie możliwe są większe przejaśnienia. Przyrost pokrywy śnieżnej na północy do ok. 5-7 cm - podkreślił synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.

Temperatura maksymalna wahać się będzie od 1 stopnia na wschodzie Polski do 3 stopni nad samym morzem.

Wiatr wiać będzie z kierunków zachodnich i będzie on umiarkowany i dość silny, w porywach na wschodzie do około 70 km/h, a nad morzem do około 80 km/h - ostrzegł synoptyk.

Śnieżyca w Bydgoszczy

Za pomocą Gorącej Linii RMF FM informujecie nas o śnieżycy, która przeszła nad Bydgoszczą. "Potężne opady śniegu w Bydgoszczy i okolicach, drogowców brak, jest bardzo niebezpieczne" - pisze nasz słuchacz Szymon, załączając zdjęcie.

Alerty pogodowe dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla nadmorskich powiatów w województwie zachodniopomorskim. W powiatach: gryfickim, kamieńskim, kołobrzeskim, koszalińskim, sławieńskim oraz w Koszalinie i Świnoujściu, jak podali synoptycy, prognozuje się wystąpienie wiatru północno-zachodniego o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 75 km/h.

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem IMGW obowiązują także w części województwa pomorskiego.  Alert, który obowiązuje od godz. 8.00 do godz. 18.00 w sobotę, został wydany dla powiatów lęborskiego, puckiego, słupskiego, wejherowskiego i dla Słupska. Prędkość wiatru w porywach może się sięgać 75 km/h.

Strażackie interwencje w Wielkopolsce, Zachodniopomorskiem i na Pomorzu

Około 400 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru odnotowali w ciągu minionej doby wielkopolscy strażacy. Nie było osób poszkodowanych. Jak powiedział rano oficer dyżurny wielkopolskiej straży pożarnej, tyle interwencji zostało odnotowanych w sumie w regionie od piątkowego poranka.

Podkreślił, że w ostatnich godzinach nie było poważniejszych zdarzeń związanych ze zjawiskami pogodowymi. Strażacy najczęściej wyjeżdżali do usuwania połamanych gałęzi i powalonych drzew. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

W związku z załamaniem pogody sporo pracy mieli też strażacy na Pomorzu. Od czwartkowego wieczoru interweniowali 390 razy. Usuwali głównie połamane gałęzie i powalone drzewa. Wskazał, że najwięcej interwencji było w powiecie kartuskim - 113 oraz w powiatach wejherowskim - 65 i puckim - 50.

W województwie zachodniopomorskim w ciągu ostatniej doby strażacy wyjeżdżali ponad tysiąc razy. Nie było osób poszkodowanych. Najwięcej interwencji odnotowano w Koszalinie, Kołobrzegu i Szczecinie. 

Aktualne mapy pogodowe

Gdzie pada śnieg?

Wiatr w Polsce

Jaka jest temperatura?

Wigilia i Boże Narodzenie - jaka będzie pogoda?

Pogoda w Boże Narodzenie będzie raczej jak na Wielkanoc. Namawiam Mikołaja, żeby przy swoich saniach płozy zamienił na koła - powiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. 

Wszyscy, którzy pragnęliby białych świąt, będą głęboko zawiedzeni, chyba że wybiorą się w góry. Tam znajdą śnieg - radzi metrolog. Zwraca uwagę, że choć w piątek był pierwszy dzień astronomicznej zimy, to przed nami pogoda raczej jesienna.

Śnieg, który spadł nocą, będzie się topić. A w niedzielę deszcz ze śniegiem i dodatnia temperatura. Święta szare, ponure i wietrzne - przewiduje. 

Z soboty na niedzielę zacznie powoli wkraczać cieplejsze powietrze. W niedzielę na Suwalszczyźnie jeszcze minus 1, na krańcach wschodnich od 0 do 1 stopnia C, w centrum około 2-3 stopni, na południu - 5, na zachodzie 8, a w Zachodniopomorskim nawet 10 stopni - informuje Walijewski. Rzecznik IMGW prognozuje, że pierwszego dnia świąt ciepło będzie już w całym kraju. Termometry pokażą plus 6-7 stopni, w centrum - 10, a na zachodzie nawet 12 stopni Celsjusza.

W drugi dzień Bożego Narodzenia na krańcach północno-wschodnich od 6 do 7 stopni, w centrum od 9 do 10, a na zachodzie ok. 11-12, na południu też od 10 do 12 stopni C.

Przestrzegam przed marznącymi opadami deszczu, szczególnie z soboty na niedzielę. W północno zachodniej części kraju wystąpią silne wiatry, nawet do prawie 90 km/h - mówi Walijewski.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.